Dojrzałość. Odpowiedzialność bycia sobą

Garmond
2006-01-01
2006-01-01
83-86746-59-9

Dla jednych bełkot i ocena najniższa.
Uważam, że wszystko zależy od naszej drogi i gotowości, otwartości.
Dla mnie bardzo dobra książka.
Najlepszy cytat, który sobie zapisałam i przekazuję dalej to ten.
" Jest tylko jedna, bardzo prosta rzecz, która jest esencją wszystkich doznań religijnych, jest nią medytacja.
Udajesz się do wewnątrz.
Nie będzie łatwo wydostać się tłumu. Potrafisz wytworzyć dystans między sobą, a swoimi myślami.
Gdy dystans będzie się powiększał, myśli zaczną spadać jak martwe liście, ponieważ odżywiały się tobą i twoją tożsamością.
Gdy przestajesz je karmić, myśli nie mogą istnieć.
Czy spotkałeś kiedyś stojące gdzieś samodzielne myśli?".
Polecam lektura, nie jest na pewno czasem straconym. Osho mimo wielu kontrowersji, które budził i nadal budzi jest wielkim nauczycielem.

Dla jednych bełkot i ocena najniższa.
Uważam, że wszystko zależy od naszej drogi i gotowości, otwartości.
Dla mnie bardzo dobra książka.
Najlepszy cytat, który sobie zapisałam i przekazuję dalej to ten.
Udajesz się do wewnątrz.
Nie będzie łatwo wydostać się tłumu....

Dawno już nie czytałam czegoś tak słabego. Arogancja autora i jego przekonanie o świetności swoich teorii jest zatrważająca. Przekaz jest mglisty, a teorie opisywane przez autora są momentami tak bez sensu, że odnoszę wrażenie, że sam nie wie za bardzo jak wytłumaczyć o co mu chodzi, więc po prostu tego nie robi. Książka napisana w taki sposób, jakby chciał na siłę pokazać czytelnikowi, że ten nigdy nie zrozumie tego, co on chce przekazać i w tym celu opisuje SPOSOBY osiągnięcia dojrzałości tak, żeby przypadkiem normalny czytelnik nie pomyślał, że jest godny nazywania się dojrzałym człowiekiem. Dla mnie to zwykły bełkot.

Osho lubi się lub nie. Trawi lub nie. Ja trawię. I nauczyłam się kiedy Osho czytać, bo nie zawsze idzie. I każda moja jego książka jest pomazana zakreślaczem lub pełno w niej znaczników. Tym razem trafiło na "Dojrzałość". Dojrzałość w zmierzaniu do śmierci, dojrzałość a kwestia religii, dojrzałość w miłości, dojrzałość w relacjach z dziećmi, rodzicami, światem. Jak być dojrzałym, nie zatracając jednocześnie bycia dzieckiem? Te i inne sprawy omawia ta książka.
"... wolność posiada większą wartość niż miłość. (...) jeżeli miłość niszczy wolność, jest bezwartościowa. Wtedy trzeba porzucić miłość, a ratować wolność - wolność ma wyższą cenę. Bez wolności nigdy nie będziesz szczęśliwy, nie jest to możliwe."

Czytając tą książkę, miałam wrażenie, ze cały czas czytam o tym samym. Dlatego może też była to lektura lekka i przyjemna. Nie zmienia to faktu, że pewne spojrzenia na tematy różnych etapów naszego życia dały mi troszkę do myślenia i analizowania.
Teraz tak sobie myślę, że po przeczytaniu tej książki jakbym troszkę dojrzała;-))?

Dla Osho dojrzałość to po prostu niewinność w odróżnieniu od ignorancji, która jest pożądaniem. Niewinność - z tym, że nie ta pierwotna, dziecięca, lecz na nowo odzyskana gdyż nikt nie uniknie wpływu warunkowania przez rodziców, szkoły, społeczeństwo, itp. Należy więc ją odzyskać, na nowo się narodzić, odrzuciwszy wszystkie iluzje i oparłszy się wyłącznie na własnym doświadczeniu. Często myli się dojrzałość ze starością, lecz jest to tylko jeden wymiar ponieważ ważniejsza jest dojrzałość duchowa. Autor zwraca uwagę, że człowiek stary często jest jeszcze bardziej niedojrzały jako że wszystkie uwarunkowania zdążyły się już utrwalić i jest opór przed nowym wymiarem doświadczenia. Następnie Osho opisuje siedmioletnie cykle życia człowieka, przez które większość ludzi musi przejść. I tak jak trudno wymagać dojrzałości u dzieci czy nastolatków, tak samo trudno czasem starszemu pokoleniu zrozumieć to młodsze, mimo że dawniej byli tacy sami - i na odwrót - młodzi kiedyś również wkroczą w te późniejsze cykle. Rozjaśniło mi to sprawę tzw. "konfliktu pokoleń" i mam teraz nowe spojrzenie. Dalej pisze o miłości - czym ona jest a czym nie jest, a więc o związkach, małżeństwie, rodzicach i dzieciach. Przedstawia wiele kontrowersyjnych dla człowieka zachodu poglądów. Przytacza piękne opowieści mówiąc o oświeceniu, medytacji i pięknie o nich pisze, często metaforycznie.

niestety nic nowego się nie dowiedziałem. podobno osho nie chciał, żeby ktoś spisywał jego wykłady. szkoda, że niektórzy go nie posłuchali...

Fantastyczne nauki na temat dojrzałości, miłości, związków.
Dojrzałość to odpowiedzialność bycia sobą...

Fantastyczne nauki na temat dojrzałości, miłości, związków.
Dojrzałość to odpowiedzialność bycia sobą...

Bełkot :(

Bełkot :(

Mówi o rzeczach prostych, codziennych, jednak przez wielu ludzi nie zauważanych. Dużo mądrości, powrotu do pierwotności i odnalezieniu własnego ja. Krok do lepszego świata

Rewelacyjna ksiażka!

Każdy powinien przeczytać, znalazłam tam potwierdzenie tego co w głebi serca czuje <3

Polecam :))

Rewelacyjna ksiażka!