Północ i Południe

Okładka książki Północ i Południe John Jakes
Okładka książki Północ i Południe
John Jakes Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Cykl: Północ i Południe (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Północ i Południe (tom 1)
North and South
Krajowa Agencja Wydawnicza
1991-01-01
1991-01-01
Mieczysław Dudkiewicz
wojna secesyjna historia

Ładnie i z rozmachem opowiedziana historia osób w przededniu Wojny Secesyjnej. Pozostawiam bez oceny, bo choć widzę, że dobrze napisana, to jednak zupełnie nie moja bajka - choć i "niemojebajki" często mi się podobają, to jednak ta akurat, czysto subiektywnie, nieszczególnie. Sory! Może innym razem.

Wspaniała książka, wciąga od pierwszej strony i nie można się oderwać. Cudowni bohaterowie, których losy dostarczają ogromnych emocji. Dużo jest też historii i polityki tamtych czasów, ale jest to ciekawe i opowiedziane w kontekście bohaterów.Wątki przyjaźni i miłości przeplatają się z dylematami moralnymi i widmem zbliżającej się wojny.

"Północ Południe" to serial, który jako mała dziewczynka oglądałam z Mamą z zachwytem. Zawsze miałam słabość do filmów kostiumowych. Jak tylko w księgarniach pojawił się książkowy pierwowzór wiedziałam, że prędzej czy później spotkam się i z książką.
I faktycznie spodobała mi się bardzo. Odmalowuje dwa obrazy Ameryki i świetne jest to, że jeden obraz nie jest piękny a drugi koszmarny. Autor pokazuje, że zarówno Północ jak i Południe miały coś dobrego i wartościowego, jak i swoje wady, cienie, fanatyków, którzy nigdy nie dążyli do rozwiązania konfliktów, ale do ich zaostrzenia i finalnie do wojny.
Książka ma kilka wad, jedną, która mi jakoś przeszkadzała było sztywne rozgraniczenie postaci na te, które lubimy, szanujemy, i takie które są złe do trzewi, lubię jednak trochę bardziej zniuansowaną ocenę moralną bohaterów.
Podsumowując, myślę że warto zanurzyć się w "Północ I Południe" Johna Jakesa, przeżyć przygodę z Orrym i Georgem i ich rodzinami, poznać trochę klimat panujący tuż przed wybuchem wojny secesyjnej. Ja niebawem zabieram się za drugą część powieści i jestem tym naprawdę podekscytowana! Myślę, że o ile w pierwszym tomie stopniowo budowane jest napięcie, kolejny złamie mi serce.

Bardzo ciekawiła mnie ta książka, jednak jako że nie jestem fanką tematu wojny secesyjnej obawiałam się czy spodoba mi się ta pozycja...

Jakże się myliłam!

Książka przenośi nas w inny świat, dosłownie razem z bokaterami przeżywamy ich codzienne życie, nie można doczekać się co wydarzy się następnego dnia.

Zdecydowanie polecam na długie wieczory.

Jakże się myliłam!

Zdecydowanie polecam na długie wieczory.

Nie interesuję się tematem Wojny Secesyjnej, ani w ogóle wojska, więc po pierwszych rozdziałach obawiałam się, że to nie książka dla mnie. Jakże się myliłam! W tej książce jest absolutnie wszystko - wojny, romanse, biznesy, spiski - a do tego napisane wartkim językiem, nie można się oderwać. W tej książce nie było ani jednego wątku, który by mnie znudził - wręcz przeciwnie, po każdym rozdziale czułam się jak po odcinku wspaniałego serialu, którego nie sposób przestać oglądać i człowiek musi koniecznie oglądać dalej. Wyśmienita lektura.

Film na jej podstawie, który oglądałam kilka dekad temu zapamietałam zupełnie inaczej, zrobił wtedy na mnie dużo większe wrażenie, niż dzisiaj ksiażka. Słuchało mi się jej bardzo przyjemnie, poza tym warto chocby po to, aby poznać ważny fragment historii Stanów Zjednoczonych, choć trąci od tej powieści myszką.

Powieść wciąga wielowątkowością, atutem są barwne postaci, które są miotane watpliwościami wobec wyborów, które stawia im życie i historia.
Podążam śledząc dalsze losy Mainów i Hazardów...

Podążam śledząc dalsze losy Mainów i Hazardów...

Piękna powieść.
Przywiązałam się do bohaterów, poczułam do nich sympatię od samego początku. Nie brakuje też czarnych charakterów.
Autor świetnie wplata fakty historyczne i politykę, co czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Przede wszystkim jednak pokazuje jak ciężko żyło się ludziom z różnymi poglądami w tamtych czasach... Te niestety potrafią poróżnić nawet najlepszych przyjaciół, ale czy przyjaźń przetrwa? Tego, mam nadzieję, niedługo się dowiem.
Wspaniała książka, która wciąga od pierwszych stron.
Polecam!

Piękna powieść.

Nieznajomy wyciągnął do niego rękę.
— Nazywam się George Hazard. Pochodzę z Pensylwanii.
Z małego miasta, o którym pan jaszcze nie słyszał... Lehigh Station.
— Orry Main. Z parafii Saint George w Południowej Karolinie.
Uścisnęli sobie dłonie, spoglądając jeden na drugiego. Orry odniósł wrażenie, że ten wojowniczy Jankes zostanie jego przyjacielem.

Nieznajomy wyciągnął do niego rękę.
— Nazywam się George Hazard. Pochodzę z Pensylwanii.
Z małego miasta, o którym pan jaszcze nie słyszał... Lehigh Station.
— Orry Main. Z parafii Saint George w Południowej Karolinie.

Wiadomo, że ludziom w słusznym wieku od razu kojarzy się stosunkowo młody Patrick Swayze i David Carradine, jako oponenci tak w życiu, jak i we względach u pewnej pięknej kobiety. Tymczasem powieść (cykl) Johna Jakesa to o wiele, wiele więcej, niż zostało wykorzystane w serialu sprzed ponad trzydziestu lat.

Chciałoby się powiedzieć: rozmach Johna Jakesa przytłacza, tak wiele wątków, postaci i spraw, które zostały tu poruszone. W dodatku cykl został podzielony na kolejne etapy funkcjonowania Stanów Zjednoczonych; stara się wytłumaczyć skąd tyle nienawiści (Północ i Południe),przebieg będącej efektem tejże wojny (Miłość i wojna) oraz efekty - te na papierze, i te faktyczne tego, co się stało z młodym narodem, który w wyniku podziałów postanowił wymordować swoich synów ich własnymi rękami (Piekło i niebo). I to trwa kilkadziesiąt lat historii, od lat czterdziestych XIX wieku do jego końca.

Ale to nie rozmach wątków czy ilości postaci przytłacza - nie, jeśli cokolwiek tu przytłacza to ilość słów. John Jakes pisze długo, dokładnie, taki ma styl. Nie, żeby było za długo, czy zbyt rozwlekle - styl autora pasuje, nie nudzi, ale jednak te trzy tysiące stron to lektura na doprawdy dłuższy czas.

Nie będę zbyt długo (haha) pisał o bohaterach, ograniczę się do zachęcenia wszystkich tak: serial jedynie liznął z wierzchu to, co John Jakes wymyślił a potem sprawnie i bardzo konsekwentnie zrealizował. Orry Main i George Hazard co prawda są głównymi bohaterami, ale są otoczeni przez całe stado postaci wcale nie drugoplanowych, którym autor poświęca najwyższą uwagę, i z którymi tak samo czytelnikowi przyjdzie się zżyć. No i serial idzie swoją drogą, powieść jest zupełnie inna, kompletnie inne losy czekają poznane tu postaci, niż te pamiętane z serialu.

Cykl warto przeczytać szczególnie ze względu na czasy, w których żyjemy. Oto bowiem jesteśmy w świecie, w którym nawet w tej ostoi demokracji, jaką jest szeroko rozumiana cywilizacja zachodu do władzy doszli populiści, których celem jest władza sama w sobie, i nic ponadto. Dokładnie taki świat panował w Stanach Zjednoczonych od około lat czterdziestych XIX wieku, i populizm, dbałość jedynie o własne interesy i zapomnienie, że demokracja jest rządami większości z uwzględnieniem pozostałych doprowadziło do pojawienia się wpierw niechęci, a potem nienawiści w skali wcześniej niespotykanej. Czytając o decyzjach władz, wcale nie autorytarnych, które tak mocno wpływały na bohaterów i cementowały lub odwrotnie, kompletnie odwracały ich poglądy jest niczym innym jak życie dziś tu i teraz, w świecie tak bardzo podzielonym, gdzie jedynym pomysłem polityków na trwanie jest bezustannie odnawiana polaryzacja wśród narodów, religii i społeczeństw.

Smutna to lektura, być może dlatego John Jakes i jego cykl stoi tak jakoś z boku, nie wymienia się jednym tchem cyklu z innymi sławnymi i popularnymi powieściami historycznymi. Napisany na początku lat osiemdziesiątych raczej nie układał się zbyt ładnie ze światem ówczesnych republikanów, zimną wojną i przekonaniem, że to właśnie USA są oazą i ostoją światowej demokracji i praw człowieka. A może czytelnicy po prostu nie lubią czytać smutnych i zmuszających do przejrzenia na oczy lektur? A to wielka szkoda, mieć pod nosem ukazane ludzkie błędy i nie wyciągać z nich konsekwencji.

Chciałoby się powiedzieć: rozmach Johna Jakesa przytłacza, tak...

• Historyczne
  • Powieść historyczna