Kroniki Amberu. Tom 1

Roger Zelazny Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Kroniki Amberu (tom 1-5) fantastyka, fantasy, science fiction
Nine Princes in Amber, The Guns of Avalon, The Sign of the Unicorn, The Hand of Oberon, The Courts of Chaos
Piotr W. Cholewa, Blanka Kuczborska
Zysk i S-ka
Amber
Kroniki Amberu (tom 1-5)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa, Blanka Kuczborska
Amber

Książa zawiera w sobie w sumie pięć powieści należących do "Kronik", które same w sobie są stosunkowo...niemłode.
O ile nie czyta się och zbyt łatwo, to są to niesamowite historie.
Wielowątkowe, skomplikowane z nieoczywistymi, niejednoznacznymi bohaterami, co czyni je ciekawymi.
Postacie są wyraziste, a wydarzenia zaskakujące i w ogóle cała historia jest intrygująca,...

Dawno, dawno temu przeczytałem 2 pierwsze tomy (reszty chyba wtedy nie było) i dopiero niedawno udało mi się kupić i przeczytać resztę.

Zacznę więc od tego, że ocena podbita przez sentyment. Kolejny niewątpliwy plus to wykreowany świat, który odkrywamy kawałkami razem z bohaterem. To jest naprawdę wielki atut tej serii.

Minus jest w zasadzie tylko jeden, ale za to spory....

Roger Zelazny wykreował naprawdę ciekawe uniwersum, wyróżniające się spośród innych światów fantasy: nieoczywiste, pełne tajemniczych sił, których nie rozumieją nawet ci, którzy nad nimi władają. Subtelne. Jednocześnie minimalistyczne i pełne sekretów do odkrycia.
Po dość szybkim zarysowaniu osi konfliktu wprowadzeni zostajemy w plątaninę intryg, sojuszów i powiązań między...

Nieskończone cienie "doskonałości" w prekursorskim multiwersum

Kroniki Amberu należą do tych klasyków, które nie zestarzały się praktycznie ani odrobinę. Jeżeli w ogóle o "starzeniu się" literatury można mówić, jako że określenie to potrafi budzić obiekcje. Niemniej amberowski cykl już po 50 latach od wydania pierwszej części to nadal bardzo poczytne, dobre powieści, choć...

Nie jest to lekkie fantasy, ale jakże satysfakcjonujące! Sama kreacja świata swoją oryginalnością zwala po prostu z nóg! Bohaterowie szybko zapadli mi w pamięć, świetne wykorzystanie motywu kart, dużo zwrotów akcji. Książka, którą dobrze jest chociaż raz przeczytać jeżeli jest się fanem fantasy. A do tego wydrukowano ją ponownie w tak cudnym wydaniu!

Ale mnie ta książka zmęczyła. Rozciągnięta do granic nieprzyzwoitości, przez co przez dłuższe okresy wręcz nudnawa. Jedyne co tłumaczy to rok napisania.

Bardzo dobra seria fantasy. Szczególnie dla mnie zaskakujący jest jej początek, gdzie stopniowo odkrywane są tajemnice głównego bohatera oraz to kim faktycznie jest. Finalnie wydaje mi się, że kolejne części są coraz to słabsze jednak całościowo biorąc pod uwagę datę wydania całość czyta się naprawdę dobrze!

Absolutnie genialne!

Tzw. "Kroniki Corwina" czyli pierwszy pięcioksiąg Amberu. Dopiero za drugim razem przeczytałem. Doceniam fabułę i bohaterów ale do końca nie pojmuje "mechaniki" przechodzenia między światami.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

DZIEWIĘCIU KSIĄŻĄT AMBERU 6/10