Autopsja (audiobook)

Okładka książki Autopsja (audiobook) Tess Gerritsen
Okładka książki Autopsja (audiobook)
Tess Gerritsen Wydawnictwo: Albatros Cykl: Rizzoli/Isles (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Rizzoli/Isles (tom 5)
Autopsy (audiobook)
Albatros
2008-02-01
2008-02-01
978-83-7359-895-9

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

Poprzednia część była dla mnie na słabszym poziomie dlatego bardzo się cieszę, że poziom i napięcie wróciły w tej części. Tym razem szerszy jest wątek Rizzoli ale Maura również jest ważną bohaterką.

Najlepsze ze wszystkich dotychczas przeczytanych przeze-mnie książek Tess. Trzyma w napięciu nie mal do ostatnich stron. Szczerze polecam!

Bardzo dobra sensacja. Ale zaczyna sie z dreszczykiem!
Handel zywym towarem ze Wschodu przez Meksyk do USA. Postaci wyrazne, a akcja wciaga.
Wydaje mi sie, ze od polowy napiecie nieco spada. Mimo to, jest to bardzo dobra rozrywka.
Oderwana od mrocznego klimatu Skandynawii, bardziej w klimacie Grishama i rzadowych machinacji. Polecam.

Bardzo dobra sensacja. Ale zaczyna sie z dreszczykiem!

Kolejna książka z serii o Jane Rizolli. Bohaterka jest zupełnie inna niż ta z serialu, ale nadal ją lubię :-).

Jak zwykle świetna, wciągająca i nieodkładalna! Ale też najmocniejsza jak do tej pory z cyklu. Bardzo trudny i ciężki temat handlu żywym towarem przedstawiony tak sugestywnie, że momentami aż boli.

Ciekawa historia zamknięta klamrą, momentami ze szczegółowymi opisami z sekcji zwłok (jak kto u Gerritsen),dosadna, trzymająca w napięciu... do czasu, niestety. Potem końcówka znów ok, ale dołek i zmniejszenie zaciekawienia u czytelnika są w tej historii mocno wyczuwalne.

Audiobook. Maria Maj czyta z dużym dystansem zatrważającą historię o handlu ludźmi, przemocy i spisku możnych. Miejscami ciągle porusza. A miejscami na wzruszenie ramion. Ale to wciąż elita kryminału.

Audiobook
Lektor: Maria Maj
Ocena: 2/10

Audiobook
Lektor: Maria Maj
Ocena: 2/10

#Wyzwanie LC październik 2023

Chociaż na mojej domowej "półce wstydu" przybywa coraz więcej tytułów i tak korzystam z zasobów biblioteki miejskiej. Gdy ostatnio przeglądałam tam nowości, bibliotekarka poleciła mi książkę "Autopsja". Jakoś tak się złożyło, że do tej pory nie czytałam żadnej powieści Tess Gerritsen, lecz teraz, po lekturze tej pozycji postaram się nadrobić zaległości (o ile mi czasu starczy),bo bardzo mi się "Autopsja" spodobała, a okazało się, że to kolejna już część cyklu "Rizzoli/Isles", więc z pewnością sięgnę po inne pozycje z tej serii. Po prostu nie mogłam się od nie oderwać czekając na zakończenie.

Oczekiwanie na pierwsze dziecko być może powinno odbywać się w spokoju, ale wszystko zależy również od tego, jaką pracę wykonuje. Nie zawsze i nie każda kobieta ma możliwość odpoczywać w domowym zaciszu czekając na narodziny dziecka...
Jene Rizzoli jest policjantką i nawet w zaawansowanej ciąży nie potrafi zapomnieć o swojej pracy. Podczas składania zeznań w sądzie, mimo tego, że jest na urlopie macierzyńskim tuż przed porodem, Jane pomaga unieszkodliwić bojowego oskarżonego i w tym czasie... odchodzą jej wody. Karetka zabiera ją do szpitala. Wydawać by się mogło, że tam już bezpiecznie urodzi swoje pierwsze dziecko. Jednak nie tym razem poszło wszystko gładko. Jedna z pacjentek szpitala zabija ochroniarza z jego broni oraz terroryzując personel, zamyka się w jednym z budynków, w części diagnostycznej. Traf chciał, że akurat tam przebywa również Rizzoli, miała mieć badanie usg. Nie wiadomo dlaczego kobieta tak się zachowuje, nie chce rozmawiać o tym.
Maura Isles jest patologiem, przyjaźni się z Jane i jej mężem. Martwi się o nią, lecz jej pracownia jest blisko szpitala, w którym przebywa przyjaciółka, więc planuje ją odwiedzić. Nie podejrzewa, że będzie to dość trudne. Po pracy zachodzi jeszcze do chłodni, w której przechowywane są zwłoki do autopsji i wydaje jej się, że zauważyła ruch w jednym z worków. Gdy sprawdza, okazuje się, że kobieta oddycha, wyłowiono ją z wody...

Równolegle poznajemy historię opowiadaną przez Milę, która dostała się do Ameryki nielegalnie. Dziewczyna z grupką rówieśniczek przyjechała do pracy, znajoma zachęcała dziewczyny i obiecywała wysokie wynagrodzenie. Jednak życie to nie bajka a przemytnicy handlujący dziewczynami, wykorzystują ich naiwność i wiarę w lepszą przyszłość.

"Wiecie, co było najgorszą rzeczą, jaką kiedykolwiek wyeksportowaliśmy do Rosji i która nie powinna była w ogóle powstać? Film Pretty Woman, ten z Julią Roberts. Prostytutka Kopciuszek. W Rosji uwielbiają ten film. Dziewczęta oglądają go i myślą: jeśli tylko uda mi się dostać do Ameryki, poznam Richarda Gere'a
i się ze mną ożeni."
Co wspólnego ze sobą mają Jane Rizzoli, Maura Isles oraz tajemnicza Mila? Kim jest pacjentka, która zamknęła się z zakładnikami w szpitalu? Czy policja uwolni zakładników? Co wspólnego z tym porwaniem mają wpływowe osoby? Czy sprawiedliwość zwycięży?

Książkę czyta się bardzo szybko, tym bardziej, że zwroty akcji następują dość niespodziewanie.
Polecam.
A ja poszukam innych części tego cyklu, myślę, że najlepiej zacznę od początku..., bo wtedy łatwiej można poznać głównych bohaterów.

#Wyzwanie LC październik 2023

„Mam na imię Mila, a to jest moja historia” - tak zaczyna się piąty tom serii. Odcinki opowieści młodziutkiej Białorusinki, przemyconej z innymi dziewczynami do Ameryki, gdzie zostają seksualnymi niewolnicami, stanowią przerywniki w opisie tego, co dzieje się w Bostonie z udziałem Jane Rizzoli, Maury Isles i innych osób, w części znanych z poprzednich tomów.

Ta historia zaczyna się na stole sekcyjnym doktor Isles, gdy okazuje się, że leżące tam ciało należy do żywej, młodej osoby, która natychmiast zostaje przewieziona do szpitala. W roli pacjentki, gotowej do porodu, przebywa tam detektyw Jane Rizzoli, która wraz z kilkoma innymi osobami zostaje zakładniczką przywiezionej z kostnicy dziewczyny, wspomaganej przez nieznanego, uzbrojonego mężczyznę. W akcję ratowniczą włączają się tajemniczy wysłannicy z Waszyngtonu.

Obie historie naszpikowane są mnóstwem mrożących krew w żyłach szczegółów, a ich powiązanie i rozwiązanie - przynajmniej połowiczne - tragicznych sytuacji jest jednocześnie ciężkim oskarżeniem pod adresem systemu. W rozmowie z Jane i jej mężem Helen Glasser z departamentu sprawiedliwości ujawnia, że w kraju przebywa co najmniej pięćdziesiąt tysięcy seksualnych niewolnic. Tymczasem, jak wynika z wydarzeń opisywanych w „Autopsji”, trudno liczyć na współpracę między policją i różnymi służbami specjalnymi w zwalczaniu handlu żywym towarem. Nie tylko dlatego, że priorytetem przywoływanym przez decydentów jest walka z terroryzmem. Także dlatego, że również z ich szeregów rekrutują się beneficjenci współczesnego, międzynarodowego seksbiznesu.

Znam wiele powieści ocierających się o podobną tematykę, ale jeśli chodzi o kreowanie napięcia trudno się innym autorom mierzyć z Tess Gerritsen.

Książki autorki doczekały się w Polsce sporej liczby wydań. Ubocznym tego efektem jest zmiana lektorów czytających audiobooki. Maria Maj ma przyjemny timbre głosu, szybko przyzwyczaiłam się do jej sposobu interpretacji tekstu, rozkładaniu akcentów, głosowej modulacji itp. Natomiast mam słabą tolerancję na zniekształcanie wymowy nazw własnych. Nie przemawia do mnie argument o spolszczaniu, na przykład imion. A jeśli wydawca podjąłby taką decyzję, powinien przynajmniej zadbać o konsekwencję w różnych tomach tej samej powieściowej serii.

Ta historia...

• Tess Gerritsen