Mistyfikacja Bourne’a

Okładka książki Mistyfikacja Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Okładka książki Mistyfikacja Bourne’a
Robert LudlumEric van Lustbader Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jason Bourne (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Jason Bourne (tom 7)
The Bourne Deception
Albatros
2010-07-28
2010-07-28
Krzysztof Sokołowski
Mistyfikacja Bourne'a Ludlum Robert

Okładka książki Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Zagadka Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Odwet Bourne’a Robert Ludlum, Eric...
Okładka książki Świat Bourne’a Robert Ludlum, Eric van Lustbader
Świat Bourne’a Robert Ludlum, Eric...

Okładka książki Casus belli Tom Clancy, Steve Pieczenik, Jeff Rovin
Casus belli Tom Clancy, Steve P...
Okładka książki Przymierze Kasandry Robert Ludlum, Philip Shelby
Przymierze Kas... Robert Ludlum, Phil...
Okładka książki Opcja paryska Robert Ludlum, Gayle Lynds
Opcja paryska Robert Ludlum, Gayl...

Czytam cykl we właściwej kolejności a i tak zdarza mi się nie ogarniać o co chodzi, bo fabuła jest zawiła i jest sporo postaci.

To moja pierwsza książka z cyklu przygód Bourn'a. Trochę męczyła mnie mnogość postaci, ale ogólnie z wielkim zainteresowaniem ją czytałam.

Zdaję sobie sprawę, że czytanie książek, które sa częścią cyklu w nieodpowiedniej kolejności,jest dość ryzykowne a niekiedy mija się z celem. Niemniej, przyparta troche do muru, sięgnęłam po "mistyfikacje Bourne'a." Jest to 7 cześć przygód agenta, który z tego co zdążyłam wywnioskować, zawsze z najgorszych opałów wychodzi obronna ręka ( niczym bohater komiksów Marvella).Oromnym minusem tej ksiazki, w moim odczuciu jest zbyt duzy natłok postaci. Rozumiem, że tematyka szpiegostwa, polityki na najwyższych szczeblach tego wymaga, niemniej czytajac ta książkę czulam sie jak na jarmarku, co rusz pojawia sie ktoś nowy. Mi to odbieralo przyjemnosc czytania. Zamiast przyjemnej lektury autor zaserwowal mi zabawę w tzw memory chcac sprawdzić czy rozumiem "kto z kim i dlaczego".Końcowe rozdziały cechował przerysowany tragizm wręcz nierealny. Maleńkim plusem powiesci jest przedstawiona relacja miedzy Chaltumem Soraya. Rzuca to nieco światła na kulturę Arabów, ale jest to światełko we mgle.

Rewelacyjny thriller,wciąga i intryguje.
Trzyma w napięciu,bardzo mnie się podobała książka super była.

Rewelacyjny thriller,wciąga i intryguje.
Trzyma w napięciu,bardzo mnie się podobała książka super była.

Cały czas seria trzyma równy poziom. Nowością stał się fakt,że książki są ze sobą mocno połączone fabularnie,a między akcją w nich zawartą, mija odstęp kilku tygodni lub miesięcy. Ja w tej serii się zakochałem :)

To moja druga książka z serii z Jasonem Bourne. Pierwszą była Zagadka Bourne. Tak w myślach sobie porównałem ,że np King zrobi ciekawszą akcje w jednym domu i dwojgiem bohaterów niż w tej książce gdzie mamy poruszone pół świata. Tak jak niżej ktoś napisał ,że najciekawsze w tej książce był opis młodości Arkadina ( czarnego charakteru tej pozycji). Akcja biegnie szybko , kraje się zmieniają , trupy mnożą. Na początku akcja zaczyna sie na Bali , ja nie poczułem tego klimatu , potem mamy wątek guru religijnego którego Bourne prosi o radę. Lubie nawiązania do lokalnych religii ale tu znowu nic nie czuć. Nawet gdy Jason zabija kolejnych wrogów to też nie czułem tych emocji. Akcja za szybka nieco dla mnie . Całkowity brak realizmu a czasami można się w pogubić bo kilka wątków jednocześnie jest prowadzonych i kilka głównych bohaterów. Jason jest jednym z nich , Arkadin drugim , Moira , i Egipcjanka ze swoim dawnym znajomym do którego czuje chemie. Zagmatwane to wszystko. Kolejnej rzeczy nie czuje , a mianowicie tego ,że świat jest naprawdę zagrożony . Taki opis widnieje na okładce. Same wady tu wypisałem . Jasne czytałem gorsze książki ,ale jak na tak szanowanego autora to spodziewałem się czegoś lepszego. Jednak mam zamiar kupować kolejne książki z Jasonem by móc ocenić całą serię.

Po lekturze pierwszego odcinka sagi o Jasonie Bournie sięgnąłem po część siódmą i okazało się, że główny bohater wciąż zmaga się z amnezją, jak gdyby na przestrzeni wszystkich tych książek kompletnie nic się nie wydarzyło, a bohater wracał tylko do punktu wyjścia. Na początku Mistyfikacji Bourne'a niezwykle trudno zrozumieć, kim są bohaterowie i co właściwie próbują osiągnąć. Im bliżej końca z kolei - tym bardziej płaska i oczywista wydaje się fabuła. Autor starał się sztucznie skomplikować historię, przez dodanie dość absurdalnego wątku programu komputerowego czy rzekome rozgrywki polityczne w Egipcie, a tak naprawdę ta prosta książka rozrywkowa pozostawia z wrażeniem, iż znowu, poza kilkoma dość anonimowymi trupami, sytuacja Bourne'a i postaci z jego otoczenia pozostaje taka, jak na samym początku.

Jestem fanem Bourne'a ale ta pozycja jest tak kiepska, że szkoda mych słów. Jedyne ciekawe wątki to przeszłość Arkadina, serwowana w kilku retrospekcjach. Autor wybitnie się nie postarał, żal...

Strasznie słaba. Poprzednia książka Sankcja Bourne'a była świetna, natomiast niestety kontynuacja jej najdelikatniej mówiąc nie dorównuje.

Kolejna część przygód Jasona Bourne'a, dobrze napisana, trzymająca w napięciu powieść sensacyjna.

• Robert Ludlum
  • Thriller/sensacja/kryminał