Czarnoksiężnik z Lemurii

1990-01-01
1990-01-01
Magdalena Gohling
fantastyka fantasy Lemuria Thongor

Okładka książki Tolkien: A Look Behind The Lord of the Rings Lin Carter, Adam Roberts
Tolkien: A Loo... Lin Carter, Adam Ro...
Okładka książki Conan i widmo przeszłości Lin Carter, Tim Donnell, L. Sprague de Camp
Conan i widmo ... Lin Carter, Tim Don...
Okładka książki Księga Ioda Lin Carter, Henry Kuttner, Robert Mcnair Price
Księga Ioda Lin Carter, Henry K...

Zupełnie nie rozumiem tak słabej oceny. Według mnie opowiadanie ma jak najbardziej potencjał. Kawał dobrego bezkompromisowego Heroic Fantasy jakiego brak dzisiaj na półkach w księgarniach czy salonach Empik, które serwują książki reklamowe jako fantasy, a tym czasem fantastyką wcale nie są. Przynamniej nie taką, przy jakiej ja dorastałem. Powiem więcej, żałuję, że polskie wydawnictwa nie pokusiły się o kolejne części Thongora, chętnie bym poczytał o jego dalszych losach. Przyznaję, jest trochę sztampy i zrzynki z klasycznego Conana Barbarzyńcy, nie zaprzeczam, ale czyta się to wcale nieźle. Książka na szybko. Świetny zamiennik dla abstynentów, żeby zapomnieć choć na chwilę o problemach tego świata. Polecam!

Czarnoksiężnik z Lemurii jest książką Lina Cartera jest autorem, którego książki czytałem. Swoją powieścią rozpoczyna nowy cykl z nowym bohaterem, gdzie stwory, czarnoksiężnicy, ciemne siły i miecz odgrywają główną rolę.
Książka przenosi nas w zamierzchłe czasy, gdy na niebie i ziemi panowały potwory sprzed eonów, nie brakowało porośniętych lasami miejsc i siedzib zamieszkujących tam ludzi. Historia rozpoczyna się od uwolnienia naszego bohatera i zabrania pierwszego ze statków powietrznych w podróż podczas ucieczki. Tym sposobem rozpoczynamy przygodę od gęstego lasu pełnego zagrożeń, po powietrzne walki i starcia z żyjącymi tam zwierzętami. Bohater jak przystało na taką opowieść jest twardy, waleczny i nieustępliwy. Oprócz niego poznajemy wiele innych bohaterów przyłączających się podczas podróży. Autor swoją historie osadził w świecie fantasy w krainie Lemurii, gdzie potwory, magia i tajemnice sprzed wieków czekają na odkrycie. Jest to opowieść fantasy trochę w stylu Conana i jego przygód w jakich brał udział. W tym przypadku mamy również niezwyciężonego bohatera, tajemnice i zło czekające dogodnej okazji,aby zapanować nad światem.
Książka Czarnoksiężnik z Lemurii jest powieścią napisaną w przystępny, prosty i przyjemny sposób. Dlatego czyta się rewelacyjnie i szybko. Autor poradził sobie z kreacją świata, ale same postacie wypadają co najwyżej przyzwoicie i brakowało mi nieraz lepszego nakreślenia, aby stały się ciekawsze i potrafiły zaintrygować. Thongor to twardy, nieustępliwy wojownik walczący mieczem, mierzący się z potworami i siłami zła jakie napotyka na swojej drodze. Nie brakuje tutaj walk na śmierć i życie, magicznych pułapek, krwawych rytuałów, artefaktów, cywilizacji sprzed wieków, które oddają cześć mrocznym bogom. Jesteśmy prowadzeni od jednego rozdziału do drugiego w sposób łatwy i przyjemny. Nieraz pojawia się pewna przewidywalność, ale nie wpływa na cieszenie się z lektury. Szybka akcji i wydarzenia prowadzone w błyskawicznym tempie sprawiają, że czyta się świetnie i nie nudziłem się w czasie czytania. Moje kolejne spotkanie z książką mogę uważać za dobre i miło spędziłem czas. Sama historia dobrze napisana, ciekawa i dobra. Czarnoksiężnik z Lemurii jest przyjemną lekturą, napisana z lekkim humorem z wieloma przygodami i niezwykłym światem sprzed wieków. Jestem zadowolony z tego co otrzymałem i szkoda tylko, że na pierwszej części skończyło się wydawanie tego cyklu. Lin Carter stworzył nie wymagającą, ale sympatyczną opowieść i lekką, którą świetnie czyta się.

Heroic fantasy w stylu Conana, tylko bez Conana. Szału nie ma, ale czyta się przyjemnie, bo narracja jest sprawna i dynamiczna. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa, czytający jednak "ambitniejsze" fantasy mogą się rozczarować.

Moja pierwsza własna książka fantasy, kupiona przez pomyłkę zamiast Czarnoksiężnika z Archipelagu :)
Umówmy się, to nie jest literatura wysokich lotów. To książka akcji, bez drugiego dna, bez rozbudowanych psychologicznie bohaterów. Jako rozrywka sprawdza się doskonale. Króciutka książka napakowana po brzegi akcją, pisana dobrym stylem.

Ładna i zgrabna narracja. Kreacja świata w miarę znośna, postaci podobnie. Na razie doszukać się czarnoksiężnika nie mogę.
Króciutkie to wielce!

PRZERWANE

Króciutkie to wielce!

PRZERWANE

Podobna troche do conana :) Lekka, latwa i przyjemna

Podobna troche do conana :) Lekka, latwa i przyjemna

Moje pierwsze spotkanie z literaturą fantasy na grubo przed Tolkienem, Sapkowskim i Pratchettem. Łezka się kręci...

Historia naiwna i banalna. Nic co zaskakuje, chyba, że banał postaci i wydarzeń. Poczucie humoru trochę ratuje sprawę.

Jest to moja pierwsza książka kupiona30 lat temu,to ona wciągnęła mnie w świat fantasy,mam do niej wielki sentyment,nadal stoi na półce.

• Fantasy, SF, horror
  • 2012 Rok