Ulica rajskich dziewic

Książnica
2007-06-20
2007-06-20
Andrzej Milcarz
powieść obyczaj islam tradycja kobieta Egipt

Egzotyczna a zarazem uniwersalna, bo Wood jest wierna swoim bohaterkom, kobietom walczącym o swoje miejsce w świecie.

Sięgnęłam po tę książkę przypadkowo, łapiąc ją na szybko i myśląc, że to jeden z pamiętników czy autobiografii dziewczyny, która uciekła spod ciężkiej ręki islamskiego reżimu. Dopiero później okazało się, że mam doczynienia z innego rodzaju pozycją, z resztą pierwszą taką w mojej biblioteczce. Ale podobało mi się. Może było w niej za dużo o miłości, bo raczej stronie od takiej tematyki (zarówno w życiu jak i w fabułach książek ;p ) ale przyjemnie się czytało. Dobra na spokojne wieczory, bez skoków emocjonalnych, bez zapadania się w fotel. Po prostu przyjemna.

,,Ulica Rajskich dziewic " to książka którą poleciła mi koleżanka. Tytuł na pewno nie przyciągnął by mojej uwagi i sama z siebie raczej bym po nią nie sięgnęła . Jednak postanowiłam zmierzyć się z tematem :) Książka to saga egipskiej rodziny Raszidów , gdzie górą jak to w arabskim świecie są mężczyźni , a kobiety mało znaczącymi istotami .Obyczajowość ,kultura i trochę historii Egiptu również w tej książce znajdziecie ,natomiast jak dla mnie jest przesyt romansowych epizodów . Czyta się szybko .Polecam nie tylko na jesienne wieczory .

Książka bardzo mi się podobała. Polecam :)

Książka bardzo mi się podobała. Polecam :)

Książka to niezwykle wciągająca, niemalże od samego początku czytelnik staje się wciągnięty w jakże skomplikowane życie egipskiej rodziny.
Powieść to przede wszystkim losy zdominowanych przez męski świat kobiet.

Powieść to przede wszystkim losy zdominowanych przez męski świat kobiet.

Piękna, barwna opowieść dla wszystkich miłośników kultury orientalnej. To przede wszystkim historia kobiet z różnych warstw społecznych, zmagających się z rozmaitymi trudnościami i walczących o swe prawa. Powieść jest wzbogacona barwnymi opisami tajników urody i seksapilu egipskich kobiet .

GWAŁT TO WSTYD I HAŃBA

Młodziutka Yasmina to kolejna córka w znanej i poważanej rodzinie Raszidów i zarazem kolejne rozczarowanie ojca marzącego jedynie o posiadaniu syna oznaczającego błogosławieństwo Boże. Gdy pewnego dnia dziewczyna pada ofiarą gwałtu, według egipskich zwyczajów okrywa hańbą całą swoją rodzinę i zostaje na zawsze wypędzona z Egiptu. Ucieka w stronę kultury zachodu, by tam zacząć wszystko od nowa, od nowa odnaleźć siebie z dala od najbliższych jej sercu ludzi i miejsc. I choć pozornie jej się to udaje, to wciąż tęskni za ojczyzną i wszystkim tym, co tam zostawiła. Czy kiedykolwiek, pomimo hańby i zakazu ojca, zdecyduje się na powrót do korzeni?

Zacznijmy dosyć nietypowo od tego, że okładka „Ulicy Rajskich Dziewic” raczej niekoniecznie przekonuje do lektury. Mnie osobiście przypomina jeden z serii tanich harlequinów, który jest reklamowany w każdym w okolicznych kiosków. I szczerze powiem, że tym razem cieszę się, że nie przejęłam się za bardzo szatą graficzną – bo w przeciwnym razie straciłabym okazję poznania takiego cuda. I wcale nie przesadzam, bo książka Barbary Wood zrobiła na mnie ogromne wrażenie. I to wcale nie dlatego, że czyta się ją świetnie. Nie, chodzi mi tutaj o historię i o to, ile można z niej wynieść.

Autorka w niesamowicie szczegółowy sposób szkicuje zawiłości i perypetie rodu Raszidów, który zamieszkuje posiadłość przy tytułowej ulicy Rajskich Dziewic. Opisując życie poszczególnych członków rodziny intryguje i zaciekawia czytelnika, ale również zwraca uwagę na tak odmienne dla nas tradycje i obyczaje muzułmańskie. Nie trzeba wiele wysiłku, by dostrzec w nich ogromną, ale to ogromną dyskryminację kobiet i rządzący patriarchat. To, co jest dostępne dla kobiet, wcale nie musi być dostępne dla mężczyzn. Nawet prawo zakazuje kobiecie odejście od męża, nawet gdy ten dopuszcza się wobec niej przemocy. To samo prawo pozwala mężczyźnie rozwieść się z żoną w ciągu 5 minut. To prawo pokazuje również, że każdy gwałt to wstyd i hańba dla całej rodziny kobiety i to ona i tylko ona pokutuje w związku z okrucieństwem, którego mężczyzna dopuścił się wobec niej. I takich przypadków można znaleźć wiele i każdy z nich z osobna naprawdę boli.

„Ulica Rajskich Dziewic” to barwna historia rodu Raszidów osadzona w Egipcie. Intryguje, zaciekawia, ale przede wszystkim w świetny sposób opisuje kulturę tak odmienną od znanej nam na co dzień w Europie w XXI wieku .

www.carolinelivre.pl

GWAŁT TO WSTYD I HAŃBA

1968

Piękna i ciekawa saga rodziny Raszidów na tle egzotycznego Egiptu.
Powieść wielowątkowa z dużą ilością bohaterów, którzy nie jedno w życiu przeszli.Autorka przenosi nas do ich świata,świata o innej kulturze,religii i obyczajach.Głównymi bohaterkami są tu przede wszystkim kobiety z rodu Raszidów,kobiety silne, które marzą o lepszym życiu w tym trudnym i zdominowanym przez mężczyzn świecie.
Książka bardzo klimatyczna i pełna emocji.

Piękna i ciekawa saga rodziny Raszidów na tle egzotycznego Egiptu.

Tym razem autorka przedstawiła nam Egipt i życie jego mieszkańców od lat 40. do lat 80. XX wieku.

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

POLECAM!!! POLECAM!!! POLECAM!!!

Tania egzotyka - być może książka ma walor poznawczy, ale muszę to sprawdzić bo nie dowierzam autorce. Jeśli sie okaże, że zrobiła przyzwoity research do książki, to przynajmniej dowiedziałam się czegoś o współczesnym Egipcie

Barbara Wood Ulica Rajskich Dziewic Zobacz więcej
Barbara Wood Ulica rajskich dziewic Zobacz więcej