rozwińzwiń

Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.)

Okładka książki Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.) Aly Mazahéri
Okładka książki Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.)
Aly Mazahéri Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Życie codzienne
Tytuł oryginału:
La vie quotidienne des Musulmans au Moyen Age Xe au XIIIe sicle
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Eligia Bąkowska
Tagi:
historia powszechna średniowiecze bliski wschód islam społeczęństwo
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
921
53

Na półkach: , , ,

Z jednej strony dużo informacji o życiu codziennym, a z drugiej co jakiś czas wkrada się jakiś dziwaczny szczegół, który nie daje spokoju. Bo według książki posag wypłaca mąż żonie (chyba chodziło o wiano?),muzułmanie w XI wieku popijają wódkę (zrozumiałe, że destylacja była już dobrze znana, ale stosowanie terminu o konkretnym dziś znaczeniu do jakiegokolwiek mocniejszego napitku z przeszłości nie ma sensu. Notabene słowo wódka w języku polskim pierwszy raz pojawia się w XV wieku i oznacza mały akwen wodny, dopiero wiek później wódka staje się destylatem medycznym) i jedzą dania z mąką kartoflaną (tu chyba nie trzeba komentarza). Ponadto autor chyba zbyt dosłownie trzyma się tekstów źródłowych i twierdzi, że w X wieku w Bagdadzie mieszkało 1,5 miliona mężczyzn (czyli doliczając kobiety byłoby to ok. 3 miliony mieszkańców? A może jeszcze doliczyć trzeba niewolników? Dzisiejszy Bagdad ma 7 milionów) a na trasach szlaków handlowych było setki tysięcy postojów karawanowych. To, że według niego Bagdad został zdobyty przez Mongołów w 1254 roku (faktycznie w 1258) potraktuję jako literówkę.

Możliwe, że za kwestię ‘posagu’ i ‘wódki’ winić trzeba tłumaczenie – nie wiem. Wiem, że tłumaczka notorycznie stosuje kalkę z francuskiego i Bliski Wschód określa mianem „Środkowego Wschodu”. Wpierw myślisz, że może chodzi o geograficzny obszar dzisiejszego Uzbekistanu czy Kirgistanu, ale nie – ten region nazywa się tutaj po prostu Azją Środkową. Jeżeli Azja Środkowa to Azja Środkowa, to „Środkowy Wschód” nie ma żadnego sensu, no chyba że Ukrainę i Rosję będziemy nazywać wtedy „Bliskim Wschodem”. W języku polskim nikt terminu „Środkowy Wschód” tak naprawdę nie używa właśnie po to, żeby uniknąć tego typu niepotrzebnych komplikacji (nie licząc – niestety – innych dosłownych tłumaczeń, tym razem angielskiego terminu „Middle East”).
A, no i o ile mi wiadomo wina nie robi się z chmielu, więc raczej ciężko byłoby „podchmielić się winem”.

Z jednej strony dużo informacji o życiu codziennym, a z drugiej co jakiś czas wkrada się jakiś dziwaczny szczegół, który nie daje spokoju. Bo według książki posag wypłaca mąż żonie (chyba chodziło o wiano?),muzułmanie w XI wieku popijają wódkę (zrozumiałe, że destylacja była już dobrze znana, ale stosowanie terminu o konkretnym dziś znaczeniu do jakiegokolwiek mocniejszego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
855
855

Na półkach:

Jednym z poglądów patrzenia na historię, badanie jej, jest ten, w którym niejako wcielamy się w przedstawionego bohatera. Celem głębszego zrozumienia takich a nie innych wyborów życiowych, musimy poznać jego otoczenie. Może nie jest pasjonujący opis budynków, czy też sposoby nawożenia pól to jednak struktura społeczna (w pionie i poziomie),jaka pokazuje się po przeczytaniu całości jest tym, co warto znać.

Jednym z poglądów patrzenia na historię, badanie jej, jest ten, w którym niejako wcielamy się w przedstawionego bohatera. Celem głębszego zrozumienia takich a nie innych wyborów życiowych, musimy poznać jego otoczenie. Może nie jest pasjonujący opis budynków, czy też sposoby nawożenia pól to jednak struktura społeczna (w pionie i poziomie),jaka pokazuje się po przeczytaniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1832
279

Na półkach:

Pomimo tego, że autor zgromadził sporą ilość informacji źródłowych, książka nie jest spójna. Ponadto chaos imion i dynastii nie poparty spisem, w czytelniku nieobeznanym z tematem będzie budzić frustrację. Przede wszystkim jednak, autor nie poradził sobie z oddaniem różnorodności świata islamu, przyjmując zbyt duży obszar badawczy. Do czytania tylko dla bardzo zainteresowanych tematem.

Pomimo tego, że autor zgromadził sporą ilość informacji źródłowych, książka nie jest spójna. Ponadto chaos imion i dynastii nie poparty spisem, w czytelniku nieobeznanym z tematem będzie budzić frustrację. Przede wszystkim jednak, autor nie poradził sobie z oddaniem różnorodności świata islamu, przyjmując zbyt duży obszar badawczy. Do czytania tylko dla bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    10
  • Historia
    4
  • Średniowiecze
    2
  • Życie codzienne [PIW]
    1
  • Bliski Wschód / Arabowie / Żydzi
    1
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • 03 Historia: Średniowiecze
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.)


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne