Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.)

Okładka książki Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.) Aly Mazahéri
Okładka książki Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.)
Aly Mazahéri Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
historia
Życie codzienne
La vie quotidienne des Musulmans au Moyen Age Xe au XIIIe sicle
Państwowy Instytut Wydawniczy
1972-01-01
1972-01-01
Eligia Bąkowska
historia powszechna średniowiecze bliski wschód islam społeczęństwo

Z jednej strony dużo informacji o życiu codziennym, a z drugiej co jakiś czas wkrada się jakiś dziwaczny szczegół, który nie daje spokoju. Bo według książki posag wypłaca mąż żonie (chyba chodziło o wiano?),muzułmanie w XI wieku popijają wódkę (zrozumiałe, że destylacja była już dobrze znana, ale stosowanie terminu o konkretnym dziś znaczeniu do jakiegokolwiek mocniejszego napitku z przeszłości nie ma sensu. Notabene słowo wódka w języku polskim pierwszy raz pojawia się w XV wieku i oznacza mały akwen wodny, dopiero wiek później wódka staje się destylatem medycznym) i jedzą dania z mąką kartoflaną (tu chyba nie trzeba komentarza). Ponadto autor chyba zbyt dosłownie trzyma się tekstów źródłowych i twierdzi, że w X wieku w Bagdadzie mieszkało 1,5 miliona mężczyzn (czyli doliczając kobiety byłoby to ok. 3 miliony mieszkańców? A może jeszcze doliczyć trzeba niewolników? Dzisiejszy Bagdad ma 7 milionów) a na trasach szlaków handlowych było setki tysięcy postojów karawanowych. To, że według niego Bagdad został zdobyty przez Mongołów w 1254 roku (faktycznie w 1258) potraktuję jako literówkę.

Możliwe, że za kwestię ‘posagu’ i ‘wódki’ winić trzeba tłumaczenie – nie wiem. Wiem, że tłumaczka notorycznie stosuje kalkę z francuskiego i Bliski Wschód określa mianem „Środkowego Wschodu”. Wpierw myślisz, że może chodzi o geograficzny obszar dzisiejszego Uzbekistanu czy Kirgistanu, ale nie – ten region nazywa się tutaj po prostu Azją Środkową. Jeżeli Azja Środkowa to Azja Środkowa, to „Środkowy Wschód” nie ma żadnego sensu, no chyba że Ukrainę i Rosję będziemy nazywać wtedy „Bliskim Wschodem”. W języku polskim nikt terminu „Środkowy Wschód” tak naprawdę nie używa właśnie po to, żeby uniknąć tego typu niepotrzebnych komplikacji (nie licząc – niestety – innych dosłownych tłumaczeń, tym razem angielskiego terminu „Middle East”).
A, no i o ile mi wiadomo wina nie robi się z chmielu, więc raczej ciężko byłoby „podchmielić się winem”.

Jednym z poglądów patrzenia na historię, badanie jej, jest ten, w którym niejako wcielamy się w przedstawionego bohatera. Celem głębszego zrozumienia takich a nie innych wyborów życiowych, musimy poznać jego otoczenie. Może nie jest pasjonujący opis budynków, czy też sposoby nawożenia pól to jednak struktura społeczna (w pionie i poziomie),jaka pokazuje się po przeczytaniu całości jest tym, co warto znać.

Pomimo tego, że autor zgromadził sporą ilość informacji źródłowych, książka nie jest spójna. Ponadto chaos imion i dynastii nie poparty spisem, w czytelniku nieobeznanym z tematem będzie budzić frustrację. Przede wszystkim jednak, autor nie poradził sobie z oddaniem różnorodności świata islamu, przyjmując zbyt duży obszar badawczy. Do czytania tylko dla bardzo zainteresowanych tematem.

• Średniowiecze
  • Życie codzienne [PIW]
  • Bliski Wschód / Arabowie / Żydzi
  • POPULARNO-NAUKOWE
  • 03 Historia: Średniowiecze

Dodaj cytat z książki Życie codzienne muzułmanów w średniowieczu (X-XIII w.)