Bezmiar sławy. Powieść z życia Camille'a Pissarra

1985-01-01
978-83-7495-387-0
Hanna Pawlikowska
bohema impresjoniści impresjonizm

"Wypełniony ekstazą ekspresji układał wieczny wizerunek świata".

Ta, licząca niemal 800 stron powieść biograficzna, opowiada o życiu i twórczości ojca impresjonistów, czyli Camille'a Pissarro. Przedstawia go jako budzącego sympatię łagodnego człowieka, który w młodości odkrył w sobie pasję malarską i poświęcił jej całe swoje życie. Niemal do końca swoich dni zmagał się z biedą i goryczą spowodowaną odrzuceniem przez najbliższą rodzinę i krytyków. Aż trudno dziś sobie wyobrazić, że płacił swoimi obrazami za wizyty lekarskie u swoich chorych dzieci czy oddawał je za farby...

Świat go nie rozumiał, ale on świata nie odrzucił. Wiedział, że nie może zatruwać swojego serca nienawiścią, bo wtedy nie będzie w stanie tworzyć. Z determinacją organizował kolejne wyśmiewane przez publiczność wystawy impresjonistów, wierząc, że ludzie w końcu dojrzeją do ich odbioru. Jednoczył wokół siebie "odrzuconych", podnosił ich na duchu i cały czas malował tak, jak mu wrażliwość dyktowała, a nie tak, jak tego od niego oczekiwano...

Podziwiam jego życiową mądrość i wierność sobie. Inspirują mnie jego doświadczenia związane z szukaniem własnego stylu i szlifowaniem warsztatu. Podzielam jego fascynację naturą w każdej jej odsłonie. Całe jego wypełnione pracą życie "stanowiło hołd złożony ziemi, niebu, człowiekowi i jego Stwórcy".

Jeśli więc macie ochotę przenieść się do Francji z drugiej połowy XIX w. i prześledzić rzetelnie opisany rozwój impresjonizmu, przyglądając się z bliska twórczości Pissarra, Moneta czy Cėzanne'a, sięgnijcie po "Bezmiar sławy"!
Jestem pewna, że znajdziecie w niej coś dla siebie!

"Wypełniony ekstazą ekspresji układał wieczny wizerunek świata".

Treść tej powieści można by zmieścić w trzech zdaniach: Camille malował. Camille nie mógł sprzedać swoich obrazów. Camille nie miał pieniędzy.
Nie ma w tym emocji, suche fakty następują po sobie, często bez jakiegokolwiek ciągu przyczynowo-skutkowego, brak haczyka, na który mógłby się czytelnik złapać.
Osobiście walczyłam z tą książką jakieś 4 miesiące, a kiedy zaczęło wydawać mi się, że historia zaczyna mnie wciągać, okazało się że to już koniec. Nie tego oczekiwałam.

Osobiście walczyłam z tą książką jakieś 4 miesiące, a kiedy zaczęło...

Koszmar! Niepowiązane ze sobą akapity, wyliczanie suchych faktów wprost z archiwum Duranda-Ruela, bardzo drewniany styl, a wszystko na 700 stronach. Historia życia Pissaro, zmaganie jego i grupy impresjonistów z krytykami i społeczeństwem bardzo interesujące ale nie w tej formie.

Irving Stone jak zawsze nie zawiódł. Kolejna zbeletryzowana biografia, tym razem francuskiego malarza, określanego ojcem impresjonizmu, choć jak dowiecie się z lektury, niekoniecznie jest to całą prawdą.

Dzięki panu Irvingowi po raz kolejny stałem tu obok olejnego wielkiego człowieka swoich czasów, wędrowaliśmy razem po XIX wiecznej Francji spotykając na swej drodze przeróżne osobowości.

Dla kogo jest to książka
Dla osoby, która niekoniecznie jest zainteresowana suchymi faktami, podanymi jako suche dane i chce poznać malarza w kontekście jego czasów.

Polecam ją również artystycznym duszom - malarzom, fotografom, rzeźbiarzom, którzy czasem wątpią w swój talent.

Jeśli książka przypadnie Wam do gustu, polecam zaraz potem przeczytać Pasję życia tegoż autora (biografia Vincenta van Gogha)

Irving Stone to pisarz, który lubi przybliżać biografie znanych postaci. „Bezmiar sławy” to opowieść o ojcu impresjonizmu – Camille’u Pissarro. Książka jest dosyć obszerna, do tego nasycona wiedzą i faktami z życia malarza i z życia epoki, więc wymaga nieco czasu i uwagi, ale bez wątpienia warto.

To, co od pierwszej strony widoczne, to ogrom pracy autora włożonej w stworzenie tej powieści. Pióro pasjonata, jego dbałość o szczegóły i oddanie atmosfery, w jakiej rodził się impresjonizm to duże zalety tej książki.
Taka uczciwość i wiarygodność pisarstwa Stone’a mnie osobiście zachęca do sięgnięcia po inne jego powieści.

Sama historia Pissarro i jego przyjaciół, tworzących nowe malarstwo jest, na przekór tytułowi, historią trudną i smutną, choć obfitującą również w dobre, piękne, pełne radości i nadziei momenty.

Trudna droga ku akceptacji tego co inne, nieznane, odbiegające od „normy”; lata nędzy, odrzucenia i niezrozumienia. Oczekiwanie na sukces, chwile zwątpienia i konsekwentne podążanie własną drogą. Momenty powodzenia i poczucia szczęścia. Zyski i straty z bycia wiernym samemu sobie i temu, w co się wierzy.

Ten, kto wprowadza nowe miewa świat cały przeciw sobie. Pissarro był prekursorem. Czy doczekał tego, o czym tak bardzo marzył? Warto poszukać odpowiedzi w tej historii. Polecam.

To, co od pierwszej strony widoczne, to ogrom pracy autora włożonej w...

Tyle już naczytałam się o impresjonistach, że akurat do tej książki podchodziłam od lat. Jak widać okrężną drogą, bo dopiero teraz zdecydowałam się na zaznajomienie z życiem Pissarra w wydaniu Irvinga Stone'a. Ale tak, jak już kiedyś przeczytałam, był to jeden z najnudniej prowadzących się artystów nurtu, więc nie spieszyło mi się zbytnio.
Ponad 70 lat ludzkiego żywota ubrane w ośmiusetstronicową powieść. To dużo i mało. Zbyt wiele, jak na opisywanie umiarkowanego życia, bez skandali, czy choćby mniejszych wyskoków artysty, takiego zwyczajnego męża i ojca. Jednak niewiele, jeśli idzie o przedstawienie założyciela malarskiego nurtu. To czego na pewno brak książce, to zaniechanie przez Stone'a dokumentacji przedstawiającej warsztat malarski. Tego typu powieści aż się proszą o zamieszczanie zdjęć z wybranymi obrazami artystów, które akurat autor opisuje w treści. Zawsze będę się czepiać tego mankamentu, bo mnie szczególnie uwiera. Bo po mimo,iż można w każdej chwili wyszukać dane reprodukcje w internecie, to dla mnie przez te braki książka staje się niekompletna, a ja niepotrzebnie rozpraszam się sięgając do innych swoich książek, by przyjrzeć się pewnym detalom aby móc odnieść się do słów opisującego.
Ogromny plus dla Stone'a za tak obszerne przedstawienie sylwetki Camille'a Pissarra w oparciu o pogłębione studia w temacie. Choć zdarzały się liczne momenty, gdy odczuwałam znudzenie treścią. Przypuszczam też, że gdybym nie przeczytała jednym ciągiem przeszło połowy książki, to mogłabym mieć utrudnione powroty z uwagi na wybijanie się ze specyficznego klimatu książki. Ale przecież to nie był stracony czas.

Na pewno warto przeczytać, bo przecież to nie tylko książka o samym Pissarro, ale i innych sławnych impresjonistach, o tym, jak się budził cały nurt, jakie panowały nastroje w artystycznym światku tamtego okresu i kto miał rację oceniając tak, a nie inaczej specyfikę impresjonizmu. Stone pokazuje szeroki obraz kilku dziesięcioleci z życia malarza, a jednocześnie opisuje świat wokół, w jego społecznym, ekonomicznym i politycznym wymiarze. Zresztą nie sposób byłoby pisać o znanej jednostce, nie osadzając jej głęboko w realiach swojej epoki. A to wychodzi autorowi znakomicie.

Ponad 70 lat ludzkiego żywota...

Jeśli ktoś chce poznać życiorys artysty w literackiej, zbeletryzowanej oprawie, to zachęcam do czytania.
Styl I.Stona jest dla mnie dość nudny w odbiorze, szału nie ma, ale ja jestem dość wymagająca w tej kwestii.
Widać ogrom pracy włożonej w przygotowanie książki, zebranie wszystkich faktów z życia Pissarra. Ale szczerze, z tego, co czytam, artysta nie był specjalnie interesującym człowiekiem, interesujący był po prostu jego dorobek artystyczny.
Uwielbiam malarstwo impresjonistów, ale oglądanie obrazów, to nie to samo co pisanie o nich.

Same pozytywne wrażenia.Przyznam, że przed lekturą "Bezmiaru sławy" nie słyszałam o Camillu Pissarro. Książka zaciekawiła mnie malarzem na tyle, że zapoznałam się z jego twórczością.Ten facet naprawdę miał talent!
Jedna myśl natrętnie towarzyszyła mi podczas czytania:tak ogromnie żal, że malarze przeważnie zyskują sławę po śmierci.Wierząc w sukces skazani są na ubóstwo i społeczne lekceważenie.
Teraz wiem, że sięgnę po resztę dorobku Stone'a.
Polecam lekturę!

Irving Stone specjalizował się w pisaniu zbeletryzowanych powieści dotyczących życia, twórczości lub dokonań wielkich tego świata. Był pisarzem dociekliwym i wcześniej bardzo długo zapoznawał się z istniejącymi dokumentami, listami czy dziennikami. Współpracował też z instytucjami naukowymi i specjalistami z różnych dziedzin.
Bohaterem powieści "Bezmiar sławy" jest Camille Pissarro, malarz francuski nazywany też ojcem impresjonizmu. Poznajemy go jako bardzo młodego człowieka, który dokładnie wie, co chce w życiu osiągnąć i do czego jest powołany. Jego celem jest malarstwo. Wbrew protestom najbliższej rodziny i świadomy konsekwencji wynikających z takiego wyboru, wyjeżdża do Paryża. Dostaje się do świata francuskiej bohemy. Poznaje malarzy, poetów, dziennikarzy. Zaczyna tworzyć. Jednak w zupełnie innym stylu. Na tyle nowatorskim, że dla odbiorców zupełnie niezrozumiałym, nie do przyjęcia. Poznaje to, to w zasadzie żadnemu prekursorowi nie jest darowane: drwinę, lekceważenie, izolację, odrzucenie, wrogość. Jego obrazy najczęściej nie mają nabywców. Razem z żoną i dziećmi żyje w biedzie, a często w skrajnej w nędzy. Nigdy jednak nie traci wiary i nadziei na lepsze jutro.
Stone ukazuje nam poprzez życie Pissarra także obraz epoki. Mamy okazję poznać, choćby fragmentarycznie, innych słynnych dziś twórców, posłuchać rozmów i dyskusji toczonych przy kawiarnianych stolikach.
Po przeczytaniu tej książki na pewno głębiej przeżyjemy odbiór zbiorów muzealnych. Nie tylko będziemy podziwiać ich piękno i artyzm, ale zastanowimy się także nad codziennym życiem artystów, nad ich zmaganiami z losem, a niekiedy wręcz walką o przetrwanie.

Bohaterem powieści "Bezmiar sławy" jest Camille...

Najpierw przeczytała ją moja mama więc zapytałam: " Dobra książka? "
- "Coś niesamowitego...." - odpowiedziała.Podpisuję się pod tymi słowami.Nic dodać, nic ująć ;-)

Najpierw przeczytała ją moja mama więc zapytałam: " Dobra książka? "

• Sztuka
  • Biografie