Na południe od Brazos część 1

Okładka książki Na południe od Brazos część 1 Larry McMurtry
Okładka książki Na południe od Brazos część 1
Larry McMurtry Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Lonesome Dove (tom 1) Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Lonesome Dove (tom 1)
1991-01-01
Michał Kłobukowski
western dziki zachód Pulitzer

Monumentalne arcydzieło literackie!
Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam.
Porywająca opowieść o twardych ludziach. O przyjaźni, bohaterstwie, honorze i lojalności. O zmaganiach człowieka ze swoim losem. Pokazuje prawdziwą historię Dzikiego Zachodu.
Błyskotliwa, dowcipna, poruszająca emocje i rozdzierająca serce. Na przemian zachwyca i przygnębia.
Przepięknie napisana urzekającym tekstem. Może rozśmieszyć i może doprowadzić do łez. Nie brak w niej scen sentymentalnych, ale także niezwykle okrutnych.
Jest w niej mnóstwo wspaniałych postaci, cała paleta ciekawych charakterów. Moje serce skradła postać Augustusa, który jest duszą tej powieści ze swoją filozofią i poczuciem humoru.
Poznałam twardych ludzi Dzikiego Zachodu, ich historie, codzienne dramaty i marzenia. Ich mocne i słabe strony, ich lęki i mądrość.
Powieść jest westernem, ale jest zarazem czymś o wiele głębszym.
Jest powieścią o wolności, o godności życia i godności umierania.
Długo odkładałam przeczytanie tej książki. Za długo.
Zniechęcała mnie objętość i twarda oprawa. Obawiałam się, że czytanie jej po prostu będzie niewygodne. Było, ale z tym sobie poradziłam, bo książka mnie wciągnęła i pochłonęła całkowicie. Zachwyciła!
Jeszcze kiedyś na pewno do niej wrócę.
Gorąco polecam !!!

PS
Dziękuję Ci 'emindflow' za polecenie tej wspaniałej książki :)

Monumentalne arcydzieło literackie!
Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam.
Przepięknie...

Rozmiary książki mogą przerażać, ale warto sięgnąć po tę klasyczną już powieść nawet jeśli nie jest się fanem westernu. Niezwykle barwne postaci i świetnie opowiadana historia sprawiają, że chłonie się ten świat i ciężko się rozstać z jego bohaterami.

Augustus McCrae i Woodrow Call są emerytowanymi szeryfami z Teksasu, którzy wraz z kilkoma towarzyszami wyruszają na spęd bydła do Montany. Dla każdego z uczestników pozornie zwykła wyprawa zmienia się w podróż, która odciśnie trwałe piętno na ich życiu, nie wszyscy będą mieli okazję, aby powrócić do domu.
Powieść Larry'ego Mcmurtry'ego śmiało można nazwać monumentalną, nie tylko za sprawą objętości, ale również rozmachu z jakim autor stworzył świat kowbojów przemierzających bezkresne połacie kontynentu amerykańskiego. Każdy z kowbojów po drodze napotka na różnego rodzaju problemy i niebezpieczeństwa.
Fantastyczna opowieść, każdy powinien ją przeczytać.

Powieść Larry'ego Mcmurtry'ego śmiało można nazwać monumentalną, nie...

"Na południe od Brazos" autorstwa Larry'ego McMurtry'ego.

Mimo że powieść ta wzbudza zainteresowanie ze względu na swój epicki charakter i bogactwo detali, nie jest pozbawiona pewnych słabości. Jedną z nich może być momentami nadmierna rozbudowa opisów krajobrazów i sytuacji, co może sprawiać, że tempo narracji wydaje się być powolne i niekiedy nużące dla niektórych czytelników.

Ponadto, choć postaci w książce są przedstawione z głębią psychologiczną, niektórzy krytycy mogą zarzucić im pewną przewidywalność i schematyczność w działaniach oraz reakcjach, co może ograniczyć autentyczność ich portretów.

Dodatkowo, chociaż powieść oferuje wgląd w życie na granicy cywilizacji w Teksasie, niektórzy czytelnicy mogą odczuć brak głębszych refleksji lub przesłania moralnego, co sprawia, że fabuła może wydawać się płytsza niż oczekiwano.

Podsumowując, chociaż "Na południe od Brazos" ma wiele zalet, w tym bogaty świat przedstawiony i interesujące postaci, nie brakuje też pewnych słabych stron, takich jak nadmierna rozbudowa opisów, przewidywalność postaci i ograniczona głębia przekazu moralnego.

"Na południe od Brazos" autorstwa Larry'ego McMurtry'ego.

"Na południe od Brazos" autorstwa Larry'ego McMurtry'ego to literacka podróż przez dziką i fascynującą krainę Teksasu, która urzeka czytelnika od pierwszych stron. Ta epicka opowieść o życiu na granicy cywilizacji zachwyca swoją autentycznością i bogactwem szczegółów.

McMurtry mistrzowsko tworzy świat pełen barwnych postaci, których losy splatają się w sposób niezwykle intrygujący. Od tętniących życiem miast po bezkresne prerii, czytelnik zostaje porwany w wir przygody i emocji, nie mogąc oderwać się od książki ani na chwilę.

Jednym z największych atutów tej powieści jest niezwykła głębia psychologiczna przedstawionych postaci oraz ich autentyczność. McMurtry ukazuje ich z niezwykłą wrażliwością i empatią, co sprawia, że stają się one bliskie czytelnikowi, a ich losy trzymają go w napięciu do ostatniej strony.

"Na południe od Brazos" to nie tylko pasjonująca fabuła, ale także subtelna analiza ludzkich relacji, marzeń i tęsknot. To książka, która porusza i inspiruje do refleksji nad życiem i jego nieprzewidywalnymi zwrotami.

Dla miłośników literatury pełnej przygód, emocji i głębokich przemyśleń, ta powieść stanowi niezapomniane doświadczenie, które zostaje w pamięci na długo po jej lekturze. Larry McMurtry stworzył arcydzieło literatury zachodniej, które zasługuje na uznanie i wielbicieli na całym świecie.

Za każdym razem, gdy sięgam po powszechnie chwaloną książkę, mam problem z jej oceną. Bardzo często w trakcie lektury nie przeszkadzają mi rzeczy, do których recenzenci mają najwięcej uwag, po czym największe wymienione zalety powodują u mnie rozdrażnienie. Nie inaczej było w przypadku powieści ,,Na południe od Brazos".
Uważam, że jest to kawał dobrej lektury. Kompletnie nie przeszkadza mi powolne prowadzenie fabuły książki ani długie opisy. Dobrze komponuje się to z samą akcją powieści i żmudną podróżą kowbojów do Montany, a dynamiczniejsze momenty są dzięki temu odbierane z większym entuzjazmem. Ważnym elementem jest ukazanie świata przedstawionego jako brudnego i wymagającego niecodziennych umiejętności do przetrwania. Nie jest to obraz wyciągnięty z amerykańskich westernów, gdzie czyści, dobrze ogoleni kowboje strzelają do siebie przez większość filmu. Tutaj każdy kowboj wychodzący z przybytku, gdzie chwilę wcześniej całkowicie zabrudził pościel, ginie w przypadkowych okolicznościach. Przynajmniej dwa takie wydarzenia solidnie mnie zaskoczyły, zwłaszcza jeśli ginie jedna z głównych postaci.
Niestety zawiedli mnie bohaterowie książki. Praktycznie żaden nie zainteresował mnie na tyle, abym z zapartym tchem śledził jego losy. Najbliżej było Newt'owi, bo chłopak naprawdę dużo przeszedł, ale samo współczucie nie zrobi z niego ciekawszego bohatera. Postać Calla przemilczę, bo nie wyobrażam sobie, aby ktokolwiek mógł o nim powiedzieć coś pozytywnego. Gus rozpoczyna powieść jako najbardziej irytująca postać, która zawsze wie wszystko najlepiej. Splecenie jego wątku z postacią Loreny chwilowo poprawia jego wizerunek, jednakże finał powieści i jego egoistyczne zachowanie ponownie dyskredytuje tego bohatera w moich oczach. July jest postacią nad wyraz nijaką i ma problemy z podejmowaniem odpowiednich decyzji. Z kolei Jake i Roscoe nie podejmują decyzji w ogóle, czekają, aż sprawa wystarczająco się skomplikuje i ktoś zadecyduje za nich lub jest za późno na jakąkolwiek decyzję. Jedyną pozytywną postacią jest Klara, ale pojawia się dopiero w trzeciej części i ciężko ją uznać za głównego bohatera książki.
Mimo wszystko polecam książkę ze względu na unikalne umiejscowienie i jako dobry przykład powieści drogi.

Uważam, że jest to kawał dobrej lektury. Kompletnie...

O powieści „Na południe od Brazos” czytałem i słyszałem bardzo wiele bardzo dobrych opinii. Polecano mi tę ją od wielu lat. Im bardziej ją chwalono i polecano tym bardziej się wzbraniałem odpowiadając, że kiedyś na pewno sięgnę. Nadszedł ten dzień i zarazem żałuję i nie żałuję. Żałuję, że nie sięgnąłem od razu i absolutnie nie żałuję jej przeczytania.

Wspaniała, wręcz znakomita powieść. Śmiało można ją określić mianem monumentalnej i nie dziwię się, że bardzo szybko uznano ją arcydziełem gatunku i zaczęto zaliczać do klasyki. Larry McMurtry stworzył wielowątkową powieść, w której pozornie niewiele się dzieje ale to bardzo złudne wrażenie bowiem kotłuje się w tej powieści od wydarzeń i emocji. Historia kilku kowbojów, którzy pędzą stado bydła przez Amerykę XIX wieku, kilka lat po wojnie secesyjnej, gdzie nie milkną brutalne walki białych z rdzenną ludnością a Dziki Zachód ma się bardzo dobrze. McMurtry stworzył genialne postaci bohaterów, którzy próbują ułożyć sobie życie w tej rzeczywistości czy też po prostu i dosłownie przeżyć. Bowiem każdy dzień może przynieść koniec wszystkiego, czasem z ręki Indian, czasem z ręki wyjętych spod prawa, czasem zaś zabija głód, czy nawet koń, który zrzuca z grzbietu i kopie w głowę.

Bohaterowie kombinują jak potrafią. Kochają, nienawidzą, walczą, wędrują. Docinają sobie, pomagają czy czekają na czyjeś potknięcie. Zaślepia ich zazdrość lub napędza poczucie braterstwa i solidarności. Są z krwi i kości. Udali się autorowi znakomicie i są największą zaletą powieści. Są wiarygodni, czytelnik sympatyzuje z nimi, kibicuje im, opłakuje ich śmierć. Dawno już nie czytałem fabuły z tak genialnie wykreowanymi postaciami. Dawno też nie czytałem po prostu tak rewelacyjnej powieści – wciągającej, realistycznej, bardzo klimatycznej, mięsistej wręcz, bardzo przemyślanej i drobiazgowo skonstruowanej. Tu wszystko gra i jest w punkt. Nie ma się naprawdę do czego przyczepić.

Coś czuje, że ciężko będzie w tym roku przebić „Na południe od Brazos” jakiejkolwiek innej powieści. To było dla mnie absolutne mistrzostwo i popis pisarskiej wirtuozerii. Po dalsze części cyklu sięgnę na pewno.

Serdecznie i gorąco polecam!

Wspaniała, wręcz...

Gdybym miała wybrać 5 najlepszych przeczytanych przeze mnie książek, ta byłaby w tej grupie. Lubię, gdy styl nadąża za fabułą. Autor tak wysoko postawił literaturze poprzeczkę, że nie wiem co teraz czytać, abym nadal mogła czerpać z tego przyjemność nie mniejszą niż przy "Na południe od Brazos".

Świetnie się czyta. Niespieszna akcja nagle potrafi gnać jak rollercoaster. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że jeśli w życiu miałby ktoś przeczytać jeden western, to wybór powinien paść właśnie na tę ksiażkę.

Znałem oczywiście filmy o Dzikim Zachodzie, takie jak np. ,,Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", ale to mój pierwszy literacki western. Western z krwi i kości. Seria ,,Lonsome Dove" była w miarę znana w Polsce za sprawą miniserialu o tym samym tytule. W czasie czytania powieści ,,Na południe od Brazos" byłem zachwycony. McMurtry - chyba jedyny teksański pisarz, który stał się znany na całym świecie - wykreował niezwykle wyraziste i żywe postacie. Sama powieść jest do bólu realistyczna. Bawi, porusza i doprowadza do łez. Historia jest znakomita i znakomicie opowiedziana. McMurtry wyrwał western z gatunkowych schematów i wzniósł go na poziom sztuki wysokiej (jestem przeciwnikiem podziału kultury na ,,wysoką" i "popularną", ale tu chcę tym coś pokazać). Właściwie jest to antywestern, który ma na celu demitologizację Dzikiego Zachodu. ,,Na południe od Brazos" jest melancholijna, bo przedstawia schyłek świata kowbojów. Ale nie jest tylko melancholijna - jest też zabawna, realistyczna i budząca podziw. Całkowicie słusznie zdobyła nagrodę Pulitzera, a ja nie porafię zrozumieć, czemu nie jest wyżej ceniona i nie zajmuje wyższego miejsca, jeśli chodzi o klasyki. Czytelnicy po wydaniu powieści w 1985 roku pokochali ją, lecz widocznie nie zrozumieli zamiaru autora. Ten, który miał na celu przede wszystkim odczarowanie mitu Dzikiego Zachodu, napisał później sequel tej epickiej opowieści - "Ulice Laredo", których ton będzie już nie tylko melancholijny i schyłkowy, ale wręcz grobowy. Zrodzą się też prequele, przedstawiające wcześniejsze przygody Augustusa i Calla - ,,Szlak umrzyka" i niewydany jeszcze w Polsce ,,Comanche Moon", którego możemy się spodziewać pod koniec tego roku, lub na początku następnego.

• Literatura amerykańska
  • Western