Rok 1985

Anthony Burgess Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda fantastyka, fantasy, science fiction
1985
83-89640-35-X
Vis-á-Vis/Etiuda
1984 orwell totalitaryzm antyutopia wielka brytania
1985
fantastyka, fantasy, science fiction
83-89640-35-X
1984 orwell totalitaryzm antyutopia wielka brytania

Warto przeczytać jeśli interesują Cię antyutopie. Pół książki to dywagacje o 1984 w formie wywiadu, drugie pół to alternatywna wizja rzeczywistości gdzie socjalizm dochodzi do steru w powojennej Anglii.

Obowiązkowa pozycja dla fanów Orwella. Pierwsza część przedstawia ciekawą interpretację "Roku 1984", bardzo szybko się ją czyta. Druga część książki nie zrobiła na mnie większego wrażenia, miejscami wręcz nudna.

Każdy kto kocha wizje Orwella powinien przeczytać tę książkę. Daj do myślenia.

Nie jest dobrze pisać pod książką o jej opisie, ale w tym przypadku to się samo prosi. Dlaczego w opisie książki jest recenzja, która do tego jest raczej przykładem na pseudorecenzję? Co więcej, całość tekstu, którego powyższy fragment jest tylko wycinkiem, nie jest rzetelny, a ponadto amatorski. Przykro to zauważać...

Gdyby dało się to rozdzielić, moja ocena wyglądałaby następująco - za część pierwszą dziewięć gwiazdek, za drugą - siedem. Po podzieleniu wychodzi uczciwie osiem... więc niech będzie i osiem.
Zdaję sobie sprawę z faktu, że przemyślenia autora i jego opinie nie muszą zgadzać się z wrażeniami innych czytelników Orwella, ale przyznam, że spodobały mi się uwagi Burgessa. Były...

dla wielbicieli antyutopii będzie to wciągająca lektura, chociaż czasem trzeba przetrzymać długie i nudne wywody autora.

• Do kupienia
  • Chcę w prezencie