Bez rozlewu krwi

Okładka książki Bez rozlewu krwi Les Daniels
Okładka książki Bez rozlewu krwi
Les Daniels Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Don Sebastian de Villanueva (tom 5) Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
Don Sebastian de Villanueva (tom 5)
Horror [Phantom Press]
No blood spilled
Phantom Press
1993-01-01
1993-01-01
8370752004
Stefan Żebrowski
Bez rozlewu krwi

Słabsze od Czarnego Zamku, bo znika gotycki klimat, a dostajemy współczesną opowieść, nawet nie tak złą, ale bez tego specyficznego, średniowiecznego nastroju.

"Bez Rozlewu Krwi" to piąta część sagi opisującej losy wampira don Sebastiana Villaneuvy wędrującego poprzez czas i konfrontującego swój wampiryczny mrok z potwornościami, do jakixch zdolna jest rasa ludzka. Tym razem miejscem akcji są XIXwieczne Indie, okolice Kalkuty.
Don Sebastian, tym razem posługujący się nazwiskiem Newcastle, umyka z Londynu, po przygodach z poprzedniej części cyklu - Yellow Fog (niestety, nie wydanej w Polsce) do kolonialnych Indii. Sebastian szuka kontaktu z ....boginią Kali; (wiadomix, wspólnota zainteresowań i takie tam),za pośrednictwem poznanego młodego Hindusa trafia do jej kultystów i, zdobywa wśród nich, jako wcielenie bogini, posłuch.
Jego śladem przybywa do Kalkuty pałający żądzą zemsty narzeczony jednej z ofiar wampira.
Na miejscu wspólnie z oddziałem angielskich żołnierzy ratuje przed śmiercią na stosie ofiarnym piękną młodą wdowę. Kiedy dowódca zamierza zgwałcić ocaloną, mężczyzna ucieka z nią w dżunglę by tam napotkać....Sebastiana oczywiście !
Wampir urzeczony pięknością damy porywa ją do zrujnowanej świątyni bogini Kali. Tam dochodzi do finałowego starcia pomiędzy wampirem, rozwścieczonymi uratowaniem wdowy kultystami, szturmującymi Anglikami, mścicielem z Anglii a samą boginią, która postanawia przybrać cielesną powłokę.
Mimo odmiennej scenerii, fabuły i klimatu widać wyraźne podobieństwa pomiędzy "Bez Rozlewu Krwi" a otwierającym całą serię "Czarnym Zamkiem". Znowu mamy do czynienia z mieszanką powieści przygodowej i horroru, ponownie fabuła wykazują, że "zwykłe" zło drzemiące w ludzkiej naturze bywa gorsze od nadnaturalnego zła, które reprezentuje sobą wampir. Sam Sebastian wciąż przeplata momenty demonicznej furii ze stanami melancholicznymi, inercją i wampirycznym hamletyzowaniem.
Na początku nawiązania akcji do poprzedniej części cyklu są tak wyraźne, że momentami jej nieznajomość utrudnia odpowiednie śledzenie fabuły, z biegiem czasu przypadłość ta się na szczęście zaciera.
Generalnie dużo się w powieści dzieje, akcja jest żywa i dość energiczna. Kilka scen zawiera w sobie odpowiednią dawkę grozy i makabry, generalnie jednak element przygodowo egzotyczny wyraźnie przeważa nad horrorem. Może właśnie dlatego "Bez Rozlewu Krwi" nie wzbudziło we mnie żywszych uczuć. Dobrze napisane, na przyzwoitym poziomie warsztatowym (to nie jest, wbrew phantom pressowym pozorom, pulpa),ale trochę Bez Żywszych Uczuć (że z polskiego tytułu zażartuję).

Fani Anne Rice powinni dać szansę wampirowi Lesa Danielsa, również wielbiciele old schoolowych horrorów nie powinni być zawiedzeni, ale tak szczerze, to wydaje się, że nikomu nic ta książka nie urwie.

PS.
"No Blood Spilled", jak i cały cykl przygód don Sebastiana spotyka się generalnie z ciepłymi ocenami anglojęzycznych znawców literackiej grozy (Stephen King, Will Errickson z Too Much Horror Fiction, Grady Hendrix w Paperbacks From Hell). Może zatem jestem zbyt krytyczny ? Za parę złotych można sprawdzić, bo na allegru na pewno książkę można dostać.

PPS.
Polska okładka bardzo mroczna (dużo bardziej niż sama powieść),niezła, ale praktycznie przerysowana z "Niewidzialnego" Guya N. Smitha, wydanego przez Phantom Press rok wcześniej.

PPPS.
"Bez Rozlewu Krwi" wydane było pod sam koniec istnienia Phantom Press. Chwilę potem wydawnictwo musiało się zwinąć z rynku. Szkoda, bo "Srebrna Czaszka" była już w zapowiedziach.

W książce "Bez rozlewu krwi" poznajemy dalsze losy wampira Sebastiana Newcastle(bo takie przybrał imię w tej historii) poznanego w powieści "Czarny Zamek". Książka rozpoczyna się trochę dziwnie,bo od razu jesteśmy wrzuceni w sam środek wydarzeń. Przynajmniej ja miałem takie odczucie. Historia rozpoczyna się od momentu kiedy poznajemy głównego przeciwnika wampira o nazwisku Callendar. Przebywa on w zakładzie dla obłąkanych, oskarżony o zabicie swojej ukochanej. Jednak sam oskarżony twierdzi,że był to przypadek,spowodowany knowaniami Newcastla - wampira. Kim była ukochana Callendara,jak zginęła i dlaczego? Tego się nie dowiadujemy przez całą opowieść. Sam wampir udaje się do Indii, które są w tym momencie kolonią brytyjską. Jemu przeciwnikowi udaje się uciec z zakładu dla obłąkanych,po czym rusza za swoim wrogiem. Reszta opowieści rozgrywa się już w Indiach.
Powieść całkiem przyzwoicie napisana jak na standardy wydawnicze Phantom Pressu. Sama historia całkiem ciekawa,choć ma jak dla mnie jeden minus. Przez całą powieść nie dowiadujemy się co kieruje poczynaniami Sebastiana Newcastla,jakie są jego cele i do czego dąży.
Jeśli komuś podobał się Czarny Zamek,tego autora to i Bez rozlewu krwi też powinno przypaść mu do gustu. Taka niezobowiązująca lektura na wieczór czy dwa. 5/10

• Horror
  • Książki
  • Horror - posiadam
  • Wampiry/Wilki/Anioły/Demony/itp
  • POSIADAM
  • Przeczytane 2015

Dodaj cytat z książki Bez rozlewu krwi