Koszmar z Elm Street 2. Zemsta Freddy'ego

Okładka książki Koszmar z Elm Street 2. Zemsta Freddy'ego Jeffrey Cooper
Okładka książki Koszmar z Elm Street 2. Zemsta Freddy'ego
Jeffrey Cooper Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Koszmar z Elm Street (tom 2) Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
Koszmar z Elm Street (tom 2)
Horror [Phantom Press]
Nightmare on Elm Street. Part 2
Phantom Press
1991-01-01
1991-01-01
Marek Spychalski
Zemsta Freddy

Okładka książki 15 blizn Ramsey Campbell, Mort Castle, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Joe Hill, Dawid Kain, Jack Ketchum, Kazimierz Kyrcz jr, Edward Lee, Graham Masterton, Paweł Paliński, Jacek M. Rostocki, Łukasz Śmigiel, F. Paul Wilson, Aleksandra Zielińska
15 blizn Ramsey Campbell, Mo...
Okładka książki Gorefikacje Sylwia Błach, Rafał Christ, Tomasz Czarny, Krzysztof T. Dąbrowski, Grzegorz Gajek, Marek Grzywacz, Dawid Kain, Rafał Kuleta, Rafał Kuleta, Paweł Mateja, Karol Mitka, Łukasz Radecki, Marcin Rojek, Paweł Waśkiewicz
Gorefikacje Sylwia Błach, Rafał...

Ponownie scenariusz przepisany 1:1, autor nie dodaje absolutnie niczego od siebie. Czyta się szybko, bo powieść jest krótka, ale nie kryję, że na dłuższą metę było nudnawo.

Druga część rzeźni jaką urządza Freddy w sennym miasteczku Springwood zbytnio nie różni się od pierwszej, jest mrocznie, jest strasznie ale przede wszystkim jest krwawo.

W drugiej część Koszmaru z Elm Street : Zemsta Freddy'ego Jeffreya Coopera powraca Freddy Krueger jeszcze bardziej zdeterminowany i bezlitosny dla swych ofiar. Rodzina przeprowadza się do domu, który okazuje się śmiertelna pułapką, bo Krueger znów zamierza powrócić w snach i zebrać krwawe żniwo. Sięgając po kolejną część nie spodziewałem się, że znów zostanę wciągnięty w świat jak z koszmaru, gdzie sny mogą być rzeczywiste niż powinny być. Powrót naszego czarnego charakteru zaczyna się niezwykle, nawet zaskakująco i później autor przedstawia batalie z wydawać się mogło nieśmiertelnym Kruegerem gotowym na wszystko. Jednak w tym wszystkim jest inny pomysł na zjawienie się naszego Freddy'ego niż poprzednio, co podobało mi się, ale również nie brakuje sporej ilości morderstw dokonanych przez niego. Jest brutalnie, makabrycznie i czuć czające się zagrożenie podczas czytania. Spotykamy sporo krwawych scen i wymyślnych sposobów odejścia z tego świata bohaterów książki.
Książka Koszmar z Elm Street : Zemsta Freddy'ego jest drugą odsłoną Freddy'ego Kruegera, która dzieje się trochę czasu po poprzedniej części. Jednak koszmar znów powrócił w osobie mordercy ze snów, który postanawia znów rozprawić się z dzieciakami w krwawy sposób. Autor serwuje nam zwięzła opowieść, napisaną bez zbędnego lania wody z szybką akcją i pełną makabry. Historia ma swoje mankamenty ze względu na prostotę, nie wystarczającej ilości atmosfery strachu i lepszego nakreślenia bohaterów, którzy wypadają tylko nieźle. Może oprócz głównego czarnego charakteru sprawiającego zawsze przerażające wrażenie. Jest bezlitosny, sprytny, nie pozbawiony chorego poczucia humoru i pomysłowy. Zawsze jego pojawienie się wywołuje dreszczyk grozy. Druga część daje sobie radę pomimo moich obaw i autor potrafił stworzyć dobrą opowieść o mordercy ze snów, który tylko czyha na niewinne osoby nie zdające sobie do końca sprawy z niebezpieczeństwa. Opowieść o Freddym Kruegerze ze swoją rękawicą czyta się błyskawicznie. Kolejne spotkanie z nim mogę uznać za udane, bo jako lektura na jeden wieczór nadaje się idealnie. Dla fanów grozy i Freddy'ego Kruegera.

Książka na podstawie filmów o jednym z najsłynniejszych morderców, które są już klasykami powinna być czymś więcej niż tylko streszczeniem filmu. Autor niestety nie podołał tematowi i wszystko co jesteśmy w stanie przeczytać widzieliśmy już na ekranie, brakuje tutaj luźnych pomysłów od siebie, które nie miałyby wpływu na fabułę, ale jednocześnie sprawiłyby, że Koszmar z Elm Street stałby się czymś więcej niż tylko marną kalką kinowego hitu. Przypadłością trzech pierwszych książek z serii nie jest brak pomysłu, potencjału. Problemem tu jest sam autor, który zdecydował się na wyprucie swojego dzieła z większych opisów pozostawiając jedynie dialogi i krótkie wzmianki o miejscach i elementach charakterystycznych, można to uznać za zabieg celowy, wszak mógł wyjść z założenia, że każdy kto sięgnie po ten tytuł zapoznał się z filmem, ale czy to nie jest przypadkiem droga na skróty?

Niestety, nawet fan Koszmaru z Ulicy Wiązów nie ma czego w tej książce szukać. Tak naprawdę jest to bowiem przeniesienie na karty "powieści" (a de facto noweli) tego wszystkiego, co dzieje się w filmie. (Uprzedzam - książkę stworzono na podstawie filmu, a nie odwrotnie). Całość napisana jest koszmarnie, zupełnie płasko, bez głębszych emocji. Nie ma tu nawet odprysku klimatu, który udało się wykreować Wesowi Cravenowi w kinowym obrazie. Niestety, trudno nazwać to czytadełko inaczej niż skok na kasę wiernych fanów Freddy'ego.

Po "Koszmarze z Elm Street" nie mogłam odmówić sobie kolejnej części.
Uważam, że każdy fan książkowych horrorów powinien ją przeczytać.

Po "Koszmarze z Elm Street" nie mogłam odmówić sobie kolejnej części.
Uważam, że każdy fan książkowych horrorów powinien ją przeczytać.

• Horror
  • Horrory