Trupia farma

Okładka książki Trupia farma Patricia Cornwell
Okładka książki Trupia farma
Patricia Cornwell Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kay Scarpetta (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Kay Scarpetta (tom 5)
The Body Farm
Prószyński i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
1995-01-01
Ewa Gorządek
Kay Scarpetta patolog morderstwo seryjny zabójca

Książka ma wciągający klimat i ciekawą fabułę, ale jednak czegoś jej brakuje. Moim zdaniem ta książka powinna mieć inny tytuł. Opis "Trupiej farmy" zawiera się na kilkunastu stronach i nie przewija się ona tylko 2 raz w całej książce.

Dla mnie Patricia Cornwell to mistrzyni swiata literatury kryminalnej

Dla mnie Patricia Cornwell to mistrzyni swiata literatury kryminalnej

7.5/10

7.5/10

Świetna seria

Świetna seria

gdy słowa zawodza nalezy poslugiwac sie symbolami, nie próbuj walczyc ze smokami innych, największy problem stanowiło to, że nie potrafiłam okazywać uczuć, a jednocześnie bałam się, że bliscy ludzie nigdy nie dowiedzą się jak bardzo mi na nich zależy

Kolejna wciągająca i świetnie napisana część jednej z moich ulubionych serii kryminalnych. Polecam zwłaszcza fanom takich serii.

Kay jest bardzo irytująca. Przez nią nie mogłam się skupić na książce i bardzo psuła mi radość czytania. Niestety nie będę kontynuować z nią tej przygody.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Powieść Cornwell to sensacja wymieszana z kryminałem i thrillerem. Mamy zbrodnię, mamy mordercę i mamy detektywów, którzy próbują rozwiązać ową sprawę. Do tego mamy wątek poboczny, dotyczący siostrzenicy głównej bohaterki. Nie mogło też zabraknąć miłosnych uniesień. Przyznam, że w tego typu książkach nie przepadam za nimi zbytnio. Bohaterowie a właściwie bohaterka, cóż miłością do niej nie zapałałam. Wręcz powiedziałabym, że nasze stosunki raczej do tych chłodnych będą należeć i wątpie abyśmy szybko się spotkali ponownie.

“Trupią Farmę” czyta się w miarę szybko, potrafi wciągnąć czytelnika i prowadzić znaną sobie ścieżką. Powolne dochodzenie do prawdy, nie nuży ale też nie powala. Gdybym miała ocenić jednym zdaniem to powiedziałabym, że mamy do czynienia z przeciętym thrillerem, któremu niekoniecznie warto poświęcić czas. Może wynika to z tego, że książka ma już swoje lata (skończyła 24) i już krokiem jesteśmy w tych nowoczesnych technologiach mówiących wszystko. Z drugiej strony może to być spowodowane sporym rozczarowaniem. Jak mówiłam, sięgnęłam po nią bo myślałam, że znowu znajdę się na Trupiej Farmie a tu okazuje się, że dostałam tylko mała wzmiankę. Wzmiankę, która w żadnym wypadku nie zaspokoiła mojemu głodu. Może gdybym tego nie oczekiwała to moja ocena byłaby lepsza a tak …

“Trupia Farma” to książka, po którą można sięgnąć w wolnej chwili. Może jako kolejną z cyklu o dr Scarpetta by dowiedzieć się jak kiedyś wyglądała praca detektywów bez tej całej obecnej wiedzy. Jeśli zaś chcecie sięgną po nią ze względu na Ośrodek Badań Medycyny Sądowej to sobie odpuście. Nie warto.

więcej: https://sweeciak.pl/ksiazki/trupia-farma-patricia-cornwell-recenzja/

Nie mogę ocenić inaczej jak genialna - od tej książki zaczęła się moja przygoda z Kay Scarpettą, a potem z pozostałymi utworami tej autorki. Ciekawy wątek kryminalny na tle interesujących faktów naukowych. Pierwszy raz dowiedziałam się o istnieniu i celu tworzenia trupich farm. Żmudna praca dociekliwej pani patolog prowadzi do rozwiązania sprawy. Spodobała mi się ta postać - jest wykształcona, dorobiła się swoją pracą,a jednocześnie ma zwykłe rodzinne problemy.

Sięgnęłam po tę książkę tylko z jednego powodu: była ona wspomniana w "Trupiej farmie (...)" Jeffersona i Bassa. Chciałam wiedzieć, jak autorka wykorzystała pozyskaną wiedzę do napisania thrillera kryminalnego. No i był opis Trupiej farmy, informacja, co robią tam lekarze i dlaczego to takie ważne dla naszego życia i bezpieczeństwa. Doświadczenia Trupiej farmy przysłużyły także głównej bohaterce do rozwikłania zagadki śmierci Emily. I to by było na tyle.

Co zaś się tyczy świata przedstawionego i samej fabuły... Główna bohaterka jest beznadziejna, nie do zniesienia. Oczywiście jest naj - podkochuje się w niej co najmniej dwóch facetów, w tym jeden żonaty, nie dość, że z niej lekarz, to jeszcze prawnik, no i jest lepszą matką niż prawdziwa matka jej siostrzenicy. Jakby tego było mało, jest tak ważną postacią, że ktoś chce ją zabić! I ma wszystkie odpowiedzi. Oczywiście.

Sama fabuła też nie porywa. Oddam należne tej książce: ma ona to, co thriller kryminalny mieć powinien, a więc trudne do rozwikłania morderstwo, detektywów, śledczych (jak zwał, tak zwał),którzy nad nim pracują i głównego bohatera, który w fazie końcowej znajduje się w sytuacji zagrożenia życia (i wychodzi z niej cało). Mamy także mnóstwo niepotrzebnych ozdobników: romans (główna bohaterka się zakochuje),wątek siostrzenicy (co on tu robi, to doprawdy nie potrafię zrozumieć) i powiązane z tym wątki siostry Scarpetty, przeszłości Scarpetty, bezsensowne wtręty typu "wykąpałam się, "zakochałam się", "kupiłam inny samochód po rozstaniu z mężem".

Jedyne, co jeszcze jako taki sens tej książce nadaje, to wątek kryminalny - ale ten też można by poprowadzić lepiej, ciekawiej. Książka może być, nie daję niżej, bo chyba mam dobry humor ;)

• Kryminał
  • Kryminały

Dodaj cytat z książki Trupia farma