Twórcy bogów

Okładka książki Twórcy bogów Frank Herbert
Okładka książki Twórcy bogów
Frank Herbert Wydawnictwo: Alkazar Seria: Science Fiction (Alkazar) fantasy, science fiction
Science Fiction (Alkazar)
The Godmakers
Alkazar
1993-01-01
1993-01-01
Maria Ryć
Amel zdolności paranomalne

Okładka książki Diuna. Książka do kolorowania Frank Herbert, Tomislav Tomić
Diuna. Książka... Frank Herbert, Tomi...
Okładka książki Diuna. Powieść graficzna. Księga 2. MuadDib Raúl Allén, Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Frank Herbert, Patricia Martin
Diuna. Powieść... Raúl Allén, Kevin J...

1966

Sprawia wrażenie wprawki do Diuny, lub usuniętych s scen, względnie pomysłów, które się nie zmieściły w tamtym uniwersum. I całe szczęście, bo wyszło dość topornie.

Na początku nudna i nie bardzo wiadomo o co chodzi, z czasem robi się ciekawsza. Jak to z książkami Franka Herberta jest tam dużo rozmyślań, które dla niektórych mogą być trudne do zrozumienia. Pojawiają się tam również wątki, które autor umieszcza w swoich innych dziełach, uważam, że miłośnikom "Diuny" powinno się spodobać.
Za spory minus uważam dużą ilość błędów gramatycznych i językowych, które pojawiają się w polskim wydaniu, ale da się to wytrzymać.
Ogółem książka nie jest zła.

Za spory minus uważam dużą ilość błędów...

Dla mnie trochę za ciężka, niewątpliwie ma potencjał i widać tutaj szlifowanie literackiego kunsztu, który zabłysnął w postaci Diuny :) Nie była zła, natomiast w pewnym momencie poszło to wszystko w dziwną stronę, która mi osobiście nie przypadła do gustu :)

Książka powstała na kanwie 4 opowiadań. To jest chyba pierwsza próba stworzenia świata Diuny. Pisarz już tu mogliście rysował cechy charakterystyczne Diuny. Jest tu wielość światów, jedna główna planeta rządzących. Jest tu wielka moc religi oraz czynnik psi, który przypomina zdolności nawigatorów. Jest zalążek Bene Gesserit, ich kombinacji genetycznych i planety rządzonej przez kobiety. Jest poszerzanie zdolności poznawczych oraz pierwsza formułka ody do strachu. Jest bardzo mocno zarysowany aspekt Boga. Naprawdę widać tu mnogość pomysłów użytych w Diunie. Ta książka jest pierwszym roboczym szkicem jak dla mnie. Czy jest dobra? Jest dosyć chaotyczna, dosyć specyficznie napisana i dosyć specyficznie jest tutaj prowadzona akcja. Książka nie jest zła ale do Diuny jej daleko. W porównaniu z obecnie wydawanymi sf-ami i tak ma wysoki poziom. Polecam fanom Diuny i pisarza, odkryjecie tu masę smaczków!

Tak rodziła się Diuna.
Pomysły wciąż potrafią zaskoczyć!

Tak rodziła się Diuna.
Pomysły wciąż potrafią zaskoczyć!

Trochę ciężka. Żeby zrozumieć co niektóre rzeczy musiałem czytać akapity po dwa razy.

Jest bardzo ciekawa, daje wiele możliwości własnej interpretacji, powiedziałbym nawet, że zmusza, a raczej zachęca, do rozważań na przeróżne tematy, które w książce po drodze można znaleźć.

Polecam gorąco, szybko się czyta a i nie nudzi czytelnika.

Polecam gorąco, szybko się czyta a i nie nudzi czytelnika.

Mocna !

Mocna !

Jeśli boga nie ma, co daj boże, to chwała bogu. Ale jeśli bóg jest, co nie daj bóg, to niech nas ręka boska broni. A czasem nie pozostaje nic innego jak tego boga zrobić, toż przecie bogowie się nie rodzą, jak taki dajmy na to Kowalski.

W przygodówkach jak to w przygodówkach. Dobrze zapowiadający się młodzieniec musi uratować świat, albo kilka światów, niekiedy cały wszechświat ale to rzadko. Wyrwać najładniejszą, najbogatszą (niekiedy idzie to w parze) albo po prostu najlepszą panienkę (w przypadku gdy bohater jest płci powiedzmy pięknej, to chodzi o zdobycie najlepszego kawalera, choć niekoniecznie) we wszechświecie. I na koniec od zera do co najmniej kierownika zmiany w ośrodku wypoczynkowym dla emerytowanych zdobywców awansować, lub wyżej. Ale nie u Franka, u niego to by było dużo za mało. Dobrze zapowiadający się młodzieniec musi zostać bogiem, albo przynajmniej prorokiem, ale lepiej to pierwsze. Jak trzeba to trzeba wyjścia nie ma. Ale nie łatwo stać się bogiem, oj nie łatwo.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/01/olaboga-zrobimy-sobie-boga.html

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • DO KUPIENIA