Prądy przestrzeni

Okładka książki Prądy przestrzeni Isaac Asimov
Okładka książki Prądy przestrzeni
Isaac Asimov Wydawnictwo: Prima Cykl: Imperium Galaktyczne (tom 2) fantasy, science fiction
Imperium Galaktyczne (tom 2)
The Currents of Space
Prima
1993-01-01
1993-01-01
Zbigniew A. Królicki
Imperium Galaktyczne Asimov Imperium Trantor Science Fiction

Drugi tom cyklu zupełnie bez związku z pierwszym tomem (albo ja go nie dostrzegam). Jak dotąd chyba najsłabsza książka Asimova z tych, których okazję miałem czytać a może byłem nastawiony na coś innego z racji, że to "cykl". Akcja jakoś specjalnie nie biegnie zbyt szybko, miejscami nuży, dopiero końcówka robi się nieco ciekawsza.

Bywało lepiej, ale nadal wciąga :-)

Bywało lepiej, ale nadal wciąga :-)

Władza i bogactwo jako motyw przewodni trylogii SF w wydaniu Asimova nadal nie zawodzi. Ba! Jest coraz lepszy.
Kosmoanalitycy to outsiderzy uważani często za szaleńców. Żyją w samotności badając, analizując, wyciągając wnioski, które często są zbyt szalone, żeby były traktowane poważnie. Jednym z nich jest Rick, który przewiduje, że jedna z planet – Florinia - spieszy się, żeby zostać supernową i wymaga natychmiastowej ewakuacji. Problem jedynie polega na tym, że jest źródłem najbardziej pożądanego w Galaktyce kyrtu. Produktu endemicznego. I miast zostać bohaterem, który uratował miliony istnień, staje się zagrożeniem dla machiny finansowej i władzy. Nie umiera, ale zostaje poddany działaniu psychosondy, która z wybitnego naukowca robi bezradnego głupca. Głupca, któremu powoli, ale konsekwentnie wraca pamięć...
Asimov stworzył doskonałą powieść sensacyjno-kryminalną, wielowątkową, zaskakującą, a każda nowa postać dokłada do tej tajemnicy kolejną. Nic nie jest takim jakie się wydaje. I jak w pierwszej części trylogii fabuła była zbyt łatwa do odgadnięcia, tak tutaj strzeże tajemnicy nad wyraz skutecznie. Świetnie napisane dialogi, akcja wartka, a sama strona SF znowuż nienachalna, jest jedynie ozdobnikiem, co czyni wykreowany świat całkowicie wiarygodnym.

Druga część trylogii chyba najbliższa pierwszym tomom Fundacji, które uznaje za domyślny weryfikator twórczości Asimova.

Nie ma tu nic odkrywczego, za to mamy dokładnie to wszystko co sprawia że autor jest tak przyjemny w odbiorze - wątek społeczno-polityczny, intryga, tajemnice, wielkie twisty przedstawiane czytelnikowi w ramach błyskotliwej dedukcji bohaterów. Ja od początku zakochałem się tym uroczo prostym, a jednocześnie bardzo angażującym wątku detektywistycznym, ciągłych ucieczkach i podjęciu tematu nierówności społecznych, w tym przypadku na relacji bardzo podobnej na relacji szlachty z chłopami pańszczyźnianymi.

Warto dodać, że w tej części wątek romantyczny jest wyjątkowo zjadliwy jak na Asimova, który...nie najlepiej odnajduje się w budowaniu takich relacji

Druga część trylogii znacznie bardziej mnie usatysfakcjonowała. Wyraziści bohaterowie, dobre tempo i narastająca intryga niczym w dobrym kryminale. Kolejne dwa dni przyjemnej lektury. Fajnie by było zobaczyć współczesną ekranizację tej powieści. Nic dodać nic ująć tylko pora się zabrać za trzeci tom.

2047

Już mocniej lewicująca, ale w starym, dobrym, antypaństwowym stylu a nie dzisiejszym neofaszyzmie. Świetna intryga w intrydze, mocno w stylu Diuny (choć ta powstała kilkanaście lat później) - wzajemna wojna podjazdowa dominujących rodów o rzadki zasób itd. Ale najbardziej u Asimova lubię, że bez potrzeby rozwlekania się na tysiącu stron, potrafi zbudować gęstą fabułę i całe uniwersum z ogromnym rozmachem. Wybitny pisarz.

"Prądy przestrzeni" to opowieść o walce z niesprawiedliwością społeczną i wyzyskiem ekonomicznym, w którym nie zabrakło tajemnic i intryg politycznych, ale i pewnych tematów do refleksji rodem z fantastyki socjologicznej. Polecam szczególnie fanom Isaaca Asimova i retro science fiction.

Cała recenzja tu: https://glodnawyobraznia.blogspot.com/2022/08/recenzja-isaac-asimov-prady-przestrzeni.html

Cała recenzja tu:...

„Człowiek z Ziemi podjął decyzję. Długo ją rozważał, ale już postanowił.”

I znów Galaktyce grozi chaos i niebezpieczeństwo. Jednostka rusza na ratunek, ale zanim do tego dojdzie, musi przebić się przez brudną grę międzygwiezdnej polityki. Im więcej zdobytych światów, tym bardziej utrwala się niekorzystny wzorzec ludzkich zachowań. Ziemska segregacja rasowa przenosi się na międzygalaktyczne niewolnictwo. Ta odsłona serii wywarła lepsze wrażenie niż pierwsza, bogata fabuła, ciekawe postaci, zajmujący aspekt zarządzania ludzkim umysłem, analiza nicości, gigantyczne imperium, do którego należała połowa zamieszkanych światów Galaktyki. Rozważania o rozpowszechnieniu pierwiastków w komosie i prądach przestrzeni.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/08/prady-przestrzeni.html

„Człowiek z Ziemi podjął decyzję. Długo ją rozważał, ale już postanowił.”

2010

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

Lwia część fabuły zostaje osadzona na planecie Florinia. Miejscu, którego mieszkańcy żyją w dość podstawowych warunkach i całe dnie ciężko harują wytwarzając cenny kryt. Materiał, dzięki któremu ich „panowie” Sarkańscy posiadacze mogą powiększać swoje gigantyczne majątki i żyć w niewyobrażalnym luksusie. To właśnie w takich realiach poznajemy głównego bohatera powieści Rika. Człowieka, który pewnego dnia zostaje odnaleziony na planecie całkowicie nago. Cierpi on na amnezję, a przez większość autochtonów uznawany jest za ograniczonego umysłowo. Z czasem jednak niektóre wspomnienia wracają. Jednym z pierwszych jest świadomość, że planecie grozi wielkie niebezpieczeństwo. Nie wie on co to będzie i kiedy nastąpi, ale jest pewien, że mieszkańcy stoją na progu gigantycznej tragedii. Pragnie on za wszelką cenę odzyskać dawne życie, a tym samym spróbować zapobiec przewidzianej katastrofie. Nie jest to jednak na rękę pewnym osobą będącym u władzy. Rik i bliskie mu osoby wplątują się więc w wielką polityczną intrygę, w której stawką będzie ich życie.

Asimov to twórca, który uwielbiał łączyć klimaty science-fiction z innymi gatunkami. Był on prekursorem wielu takich mixów, które na przestrzeni kolejnych lat zyskały ogromną aprobatę czytelników i teraz są czymś zupełnie naturalnym. W przypadku książki Prądy przestrzeni, jak sam opis fabuły wskazuje, łączy on elementy sci-fi i politycznego thrillera. Powstaje z tego zalążek ciekawej, wielowarstwowej i mocno angażującej space opery, która pomimo wielu lat na karku nadal potrafi mocno zachwycić.

Jądrem opowieści jest tu dość oczywiste nawiązanie do historii ludzkości, dokładniej rzecz ujmując czasów kolonialnych. Okresu historycznego, w którym część ludzi/państw celowo i bez żadnych skrupułów wykorzystywała inne ludy/narody do budowania swojej potęgi. Asimov ukazując tutaj podział społeczny (na robotników, nadzorców i panów – „posiadaczy”) nie tylko mocno krytycznie odnosi się do wszelkich nierówności społecznych, ale również słusznie zauważa, że taka struktura jest mocno nietrwała i prędzej czy później prowadzi do upadku.

Polityczno-społeczna otoczka historii jest dodatkowo doprawiona sporą dawką naukowej treści (mocno charakterystycznej dla Asimova). Porusza on tutaj wiele trudnych kwestii, starając się jednak odpowiednio je „uprościć” tak, aby były one przystępne dla każdego. Obok tego wszystkiego urozmaica on również fabułę lekką nutką romansu, który co prawda rozgrywa się gdzieś na dalszym planie, ale potrafi być nawet ciekawy.....

POPKULTUROWY KOCIOŁEK:

Na wstępie warto wspomnieć, że do przeczytania drugiej części cyklu, nie jest wymagana znajomość pierwszego tomu. Są to dwie całkiem osobne historie, które wspólny mianownik łapią tylko w kilku momentach dotyczących kreacji uniwersum.

Z początku miałem wrażenie, że książka będzie kopią fabularną powieści "Wydziedziczeni" lub opowiadań ze zbioru "Cztery drogi ku przebaczeniu". Na szczęście Asimov, pomimo podobnego konceptu przy tworzeniu planet i społeczności będących osią fabularną historii, poszedł w nieco odmiennym kierunku, i zamiast fantastyki socjologicznej (w stylu Ursuli),napisał powieść będącą połączeniem kryminału, sensacji i fantastyki, z rozważaniami socjologicznymi w tle.

Świetnie udało mu się wpleść pewne historie poboczne, a wątek owianej grozą tajemnicy trzyma w napięciu do samego końca. Na uwagę zasługuje również kreacja świata, pełna szczegółów, pomimo niewielkich rozmiarów powieści.

Dużo lepsza i ciekawsza od pierwszej części cyklu, której bliżej do gatunku space opery.

• Asimov
  • Science Fiction