Księgi Krwi 5

1992-01-01
838569613X
Beata Jankowska-Rosadzińska
horror opowiadania

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Clive Barkers Nightbreed Marc Andreyko, Clive Barker, Piotr Kowalski (rysownik)
Clive Barkers ... Marc Andreyko, Cliv...

Genialna seria pióra Barkera.

Genialna seria pióra Barkera.

Tym razem znaczny spadek jakościowy w odniesieniu do KK4. Jako taki poziom trzyma jedynie "Madonna", utrzymana w lovecraftowskim klimacie, ujdzie w tłumie w "W ciele", "Zakazany" trąci brakiem dobrego wykonania, a już totalnie beznadziejne jest "Dzieci krzyku". Zapoznając się z Księgami Krwi można KK5 w całości pominąć.

Ranking opowiadań:

Miejsce pierwsze: W ciele 8/10

Miejsce drugie: Zakazany 7/10

Miejsce trzecie: Madonna 7/10

Miejsce ostatnie: Dzieci krzyku 5/10

Tak jak w pierwszym tomie średnia wychodzi 6,7 (no dobrze o 0,4 więcej) , ale osobiście dałbym siedem, bo jedno z opowiadań zaniża notę.

Ranking opowiadań:

Miejsce pierwsze: W ciele 8/10

Miejsce drugie: Zakazany 7/10

Miejsce trzecie: Madonna 7/10

Miejsce ostatnie: Dzieci krzyku 5/10

Zdecydowanie najlepszy tom zaraz po pierwszym. Wszystkie opowiadania mają świetny klimat (choć to o staruszkach rządzących światem było najmniej ciekawe),a najbardziej przypadło mi do gustu to o Madonnie i to o więzieniu. Warto wspomnieć, że opowiadanie "Przeklęty" zapoczątkowało filmową serię "Candyman".

Piąty tom "Ksiąg Krwi" zawiera cztery dłuższe opowiadania. Dwa z nich, pierwsze ("Zakazany") i ostatnie ("W ciele"),to horrory trzymające się dość klasycznej formuły, w których barkerowski sznyt objawia się głównie w szczegółach. "W ciele" jest lepszym z tych dwóch tekstów, pełniejszym i wzbudzającym wykalkulowane napięcie; "Zakazany" zaś blednie nieco w porównaniu z opartym na jego podstawie filmem "Candyman", który wzbogacił przyzwoity pomysł wyjściowy o osobowość, której opowiadaniu odrobinę zabrakło. Drugie opowiadanie w zbiorze, "Madonna", to już z kolei subwersywny majstersztyk, zawierający charakterystyczne dla Barkera motywy. Nie tylko wyróżnia się ciężkim klimatem, ale i kreśli wyjątkowo intrygujące miejsce akcji; wisienką na torcie jest zaś równający z ziemią normy społeczne podtekst. Opowiadanie polecam w szczególności osobom, które szukają w horrorze reprezentacji elastyczności płciowej (patrz: gender fluidity). "Madonna" napisana była w czasach, kiedy koncept ten praktycznie nie istniał na forum publicznym, co czyni ją tylko bardziej fascynującą. Wreszcie trzecie opowiadanie, "Dzieci krzyku", to - nie pierwsza w tym cyklu - komedia, odrobinę niedopracowana, z nieco rozmytym przesłaniem, ale wciąż wciągająca. Jeśli czegoś mi w tym tomie brakowało, to najprędzej więcej tekstów, które opierają się na kuriozalnym pomyśle, ale obracają go w czyste złoto. Horror cielesny też pojawia się w niższym niż zazwyczaj stężeniu, ale to akurat nie stanowiło według mnie problemu. Ogółem - kolejny solidny zbiór Barkera.

Piąty tom "Ksiąg Krwi" zawiera tylko 4 teksty, do tego jeden z nich - "Dzieci Krzyku" jest mocno nieudane, obłędna jakość pozostałych trzech opowiadań wynagradza jednak to czytelnikowi z nawiązką.

Zbiór otwiera "Zakazany" (znany powszechnie jako "Candyman za sprawą bardzo popularnej ekranizacji) - jedno z najlepszych, jeżeli nie najlepsze, opowiadanie całego cyklu. Pewna kobieta, szukając najciekawszych wzorów graffiti zapuszcza się do dzielnicy slumsów. Tam poznaje mrożące krew w żyłach miejskie legendy, dotyczące szeregu okrutnych morderstw popełnionych w dzielnicy. Próby ustalenia, czy w opowieściach tkwi ziarno prawdy zawiodą ją ramiona postaci z mrocznych snów, przywoływanego w napisach na murach Cukiernika (Candymana),

"Madonna" to kolejna manifestacja barkerowskiego feminizmu w postaci budzącego dreszcze miejskiego horroru, opisującego tajemnice ukryte w labiryncie miejskiej pływalni. W jej centrum postać z dziwnych koszmarów, tytułowa Madonna rodzi swe alienopodobne dzieci. Spotkanie z nią odmieni każdego mężczyznę...

Już wspomniałem, że kolejne opowiadanie, "Dzieci Krzyku" jest wyraźnie nieudane, z wysilonym konceptem świata zarządzanego przez infantylne zabawy naukowców zgrupowanych na odludnej greckiej wyspie. Za to czwarty tekst - "W Ciele" to znowu prawdziwy klejnot. To jakby barkerowska wersja "Charlesa Dextera Warda" - pewien młodzieniec dobrowolnie trafia do więzienia, w którym przed laty więziony był jego przodek. Nocami, podczas makabrycznych seansów, ciało chłopaka ulega dziwacznym metamorfozom. Tymczasem jego współwięzień z celi zaczyna śnić o umieszczonym gdzieś między przestrzenią a czasem Mieście Morderców, którego mieszkańcy planują, jak wrócić do świata żywych.

Twórczość Barkera jest pełna niezwykłych, niecodziennych pomysłów, i mrocznych fantazji, fascynująca i przerażająca jednocześnie. Piąty tom Ksiąg Krwi to najlepszy tego dowód. Tym razem wyraźnie mniej jest brutalnego gore, w zamian za to Barker ponownie nacisk położył na wzbudzanie grozy. Ten tom jest też spójny artystycznie, praktycznie wszystkie opowiadania prezentują nurt współczesnego horror weird ficion.

W piątym tomie najsilniej odczuwalny jest też klimat "barkerowskiej" gry fabularnej Kult. Ponure slumsy pełne opowieści o seryjnych mordercach, tajemnicze katakumby miejskiej pływalni, czyhające tuż za granicą świadomości, w rzeczywistości ludzkich koszmarów Miasto Morderców - to sceny i zdarzenia wprost z kart tej wspaniałej gry.

Gorąco polecam - 9/10 (choć w zasadzie powinno być dla całej serii V.S.O.P.).

Kolejna porcja opowiadań brytyjskiego króla horroru rozczarowuje i tonie pod ciężarem zmarnowanego potencjału.
ZAKAZANY to najlepszy tekst w tym zbiorze, jednak daleko mu do świetnej ekranizacji. Cały czas miałem wrażenie, jakbym czytał zubożały szkic wstępnej wersji scenariusza filmu. Mimo to klimat i intrygująca historia wręcz wylewają się litrami.
MADONNA wraz z autorem nie do końca chyba wiedziała, w którą stronę chce zmierzać i jaką opowieść nam zaserwować. Odrobina barkerowskich obrzydliwości wymieszana z lovecraftowskim nieznanym sprawiają, że da się tekst w ogóle czytać.
DZIECI KRZYKU to najsłabsze opowiadanie. Kilka intrygujących pomysłów brutalnie zderza się z kiepskim warsztatem autora. Ewidentnie widać, że poza ogólnym zarysem historii nieudolnie walczył z kolejnym scenami, gubiąc się o czym tak naprawdę chce pisać.
W CIELE to idealny przykład fantazji i bogatej wyobraźni autora. Niestety świetny motyw miasta morderców i niemożliwej walki z przeznaczeniem stoi w cieniu miałkiej historii. Końcówka pędzi na złamanie karku jeszcze wydatniej psując obraz całości.

W ogólnym rozrachunku masa zmarnowanych szans i studium początków jednego z najważniejszych autorów literackiej grozy.
Przeczytać można, znać nie trzeba.

MADONNA wraz z autorem...

Bardzo dobry zbiór opowiadań, najbardziej podobał mi się rozpoczynający nowelę utwór "Zakazany". Myślałem że będzie bardziej powiązany fabularnie z filmem (który widziałem wcześniej),jednak mimo tej znacznej rozbieżności opowiadanie wciąga klimatem i niezłym pomysłem. Drugie opowiadanie które przypadło mi do gustu to kończący zbiór utwór "W ciele", gdzie akcja rozgrywa się w więziennych klimatach. Pozostałe dwa opowiadania "Madonna" i "Dzieci krzyku" mimo iż na dobrym poziomie nie zapadają szczególnie w pamięć.

• Horror
  • Clive Barker