Straszne dziedzictwo

Okładka książki Straszne dziedzictwo Waleria Szalay-Groele
Okładka książki Straszne dziedzictwo
Waleria Szalay-Groele Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Seria: Przygoda z Historią powieść przygodowa
powieść przygodowa
Przygoda z Historią
Wydawnictwo Łódzkie
1987-01-01
1948-01-01
historia Polski krzyżacy średniowiecze

Akcja rozgrywająca się tuż przed walna bitwą z Krzyżakami. Książka zaskoczyła mnie pozytywnie, ponieważ podchodziłem do niej jak do szybkiej historyjki do połknięcia na raz. Jest ciekawa i gdyby autorka pokusiła się o rozszerzenie opowieści, dodanie kilku wątków i faktów historycznych to można by mówić o konkurencji dla "Krzyżaków" Sienkiewicza.
Niemniej utwór napisany jest sprawnie, choć staropolszczyzną, co według nie dodaje mu uroku i klimatu. Do przeczytania w wolny wieczór.

Niemniej utwór napisany jest...

Na półkach: , , , , , , ,

Ciekawa opowieść. Historia podana w przystępny sposób. Nie same suche fakty ale ludzie i ich uczucia.

Bardzo fajna powieść historyczna dla młodzieży i nie tylko. Opowiada o wydarzeniach na krótko przed bitwą grunwaldzką. Swój początek bierze z tragicznych wydarzeń w Dobrzyniu(nie mylić z Golubiem-Dobrzyniem) i prowadzi bohaterów do szczęśliwego zakończenia.

Podróże z historią. Książka dla młodej młodzieży. Kiedy czytałam ją mając lat 12 i nieco więcej, bylam zafascynowana. Do tego stopnia, ze postanowiłam wówczas odwiedzić Golub Dobrzyń. Duże wyzwanie biorąc pod uwagę wiek i odległość (600 km). Jako rekomendacja niech wystarczy fakt, ze po słynnej powodzi 1997 totalnie zamokla, przyplesniala, a ja jej nie wrzuciłam. Choć rozsądek nakazywał.dziś sięgnęłam po nia tam od sobie. Odłożyłam dopiero gdy skończyłam. Oczywiście, odbiór juz nie ten. 20 lat minelo... Ale jest to nadal kapitalna Książka historyczna interesujących się ta tematyka. Czyta się miłej, ładniej i dokładniej, niż podobnych w treści, Krzyzakow Sienkiewicza. Porównuje wrażenia nastolatki, bo przez Krzyzakow w wieku dorosłym... nie przeszłam...

Lubię historyczne książki, więc nie było źle.
Książka ukazuje czasy rządów Władysława Jagiełły i zaciekłej wrogości Polski z Krzyżakami.
Fabuła, całkiem, całkiem...
Jednak jak to bywa w starych książkach na początku trzeba oswoić się z językiem i tą "starą polszczyzną".

Lubię historyczne książki, więc nie było źle.
Fabuła, całkiem, całkiem...

Jedna z lepszych książek historycznych według mnie, a więc polecam :)

Jedna z lepszych książek historycznych według mnie, a więc polecam :)

Fajna książka przygodowa osadzona w realiach historycznych XV wieku i najbardziej zaciekłego momentu w konflikcie Polsko-krzyżackim. Barwna fabuła i przyjemnie się to czyta chociaż trzeba sie wczuć w język.

• Z historią w tle
  • Historyczne