Autobiografia

2004-01-01
2004-01-01
83-08-03656-2
autobiografia religia wywiad-rzeka

Autobiografia ojca Joachima Badeniego to książka wyjątkowo wciągająca. Niezwykły życiorys człowieka legendy, kto choć raz miał szczęście w życiu go spotkać wie o czym mówię. Wspaniałe poczucie humoru, błyskotliwa inteligencja i charyzma sprawiały, że porywał za sobą rzesze wierzących i nie wierzących. Lektura dostarcza niezapomnianych przeżyć.

Nie miałam pojęcia, że o. Badeni ma tak bogatą biografię! Starczyłoby tego na niejeden film sensacyjny :),a mimo to najważniejsze i zawsze w niezachwianym centrum pozostają kwestie duchowe. Czasem tylko, czytając jak te sprawy były dla niego oczywiste (choć okraszone skomplikowaną metafizyką, teologią, itp.),bierze człowieka lekka zazdrość :)... ehhh...

Wyjątkowo interesująca biografia niezwykłego człowieka. Bardzo lubię opowieści o ciekawych ludziach,a historia hrabiego Badeniego jest po prostu niezwykła.

Jeśli ktoś miał styczność z wywiadami z ojcem Joachimem na pewno słyszał o rumuńskiej narzeczonej, ale tym razem dowie się o niej więcej, wie o młodzieńczych szaleństwach Kazimierza Badeniego, lecz teraz pozna więcej szczegółów, pamięta z pewnością opowieść o nowicjacie w Anglii, w tym wypadku też się nie zawiedzie.
Jednocześnie nie jest to zbiór ciekawostek z życia dobrze urodzonego pół Polaka, pół Szweda, który lubił się zabawić a potem wstąpił do zakonu i tam robił furorę wśród młodzieży (a w szczególności kobiet, których się nie bał i namawiał do tego innych zakonników). Jak sam zainteresowany mówił, biografia (i cała historia) poskładana z samych faktów i dat jest zwyczajnie nudna. Dlatego każdy szczegół w tej książce ma sens i został wyjawiony z konkretnego powodu.
Od szeroko omówionego dzieciństwa w Busku, przez I wojnę światową, przeprowadzkę do Żywca, ślub matki z Karolem Habsburgiem, wybuch II wojny światowej, utratę majątku, życie prostego żołnierza, plany ożenku, wstąpienie do zakonu, problemy z nauką, powrót do Polski, pracę duszpasterza w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie aż po emeryturę i temat starości. O tym wszystkim rozmawiają dwaj dziennikarze z obdarzonym wyjątkowym poczuciem humoru zakonnikiem, który posunął się nawet do rozpuszczania plotek o swojej przeszłości wśród współbraci.
Ale nie tylko o tym, także o innych ludziach spotkanych przez ojca Badeniego, o towarzyszach boju, rodzinie (ze strony ojca, matki i ojczyma),współbraciach, nauczycielach, inspiracjach, autorytetach, świętych, mistrzach, wspólnotach, lekturach, Piśmie Świętym , tomizmie i wielu, wielu innych tematach.
Co uderza najbardziej to duży dystans, który objawia się w wypowiedziach, do siebie, innych i różnych poglądów na życie. A jednocześnie przywiązanie do Tradycji Kościoła, Biblii oraz niezgoda na nieprawowierność, przestępstwa wśród duchowieństwa.
Książka pomaga pozytywnie spojrzeć na świat, pomimo niesprzyjających okoliczności. Daje świadomość, że wszystko dzieje się po coś, nawet z nieszczęścia może wyniknąć dobro, a czasem warto też zaryzykować, odpowiadając na powołanie.

Jednocześnie nie jest to zbiór ciekawostek z życia dobrze...

• Chrześcijaństwo
  • Filozofia, religia, kultura