Śniadanie u Tiffany'ego

Truman Capote Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
Breakfast at Tiffany's
Robert Sudół
Albatros
literatura amerykańska kobieta prostytutka Nowy Jork lata 40.
Breakfast at Tiffany's
literatura piękna
Robert Sudół
literatura amerykańska kobieta prostytutka Nowy Jork lata 40.

Piękny klasyk. To trzeba przeczytać i obejrzeć.

Nie odnalazłam w tej książce nic wyjątkowego. Zwykła historia przypominająca ,,Damę Kameliową".

Na półkach: , , , , , ,

Cudownie opisana historia młodej, lekkomyślnej i romantycznej blagierki Holly Golightly. Amerykanki żyjącej w latach czterdziestych XX wieku w Nowym Jorku. Jej zachowanie trafnie opisuje poniższy cytat:
„(…) Nie chcę niczego mieć, dopóki nie znajdę takiego miejsca, w którym ja i otoczenie będziemy do siebie pasować. Nie wiem jeszcze, gdzie to jest, ale wiem, jak tam...

Holly, kolorowy ptak swoich czasów, która tak jak Scarlett O`hara o swoich problemach pomyśli jutro. Jednak jak już to zrobi zawsze będzie miała klasę i styl, bo każda kobieta powinna z godnością przyjmować lekcje życia.

Holly jest młodą kobietą, która niesiona przez kolorowy niespokojny wiatr szuka swojego miejsca na świecie. Punktu zaczepienia, gdzie będzie czuć, że do...

Kocham Holly pomimo swojej beztroski, infantylności i głupoty. Szkoda, że taka krótka książka, bo niezwykle mnie zafascynowała ta postać ;)

Bardzo przeciętna lektura. Postać głównej bohaterki z tytułowego opowiadania infantylna i nie jestem skłonna jej polubić. Trzy pozostałe opowiadania również przeciętne. Na pewno nie zapadną mi one w pamięć.

Bardzo podobało mi się, że mimo że główną bohaterką niewątpliwie jest Holly / Lulu Mae to narratorem powieści jest postać jej mieszkającego po sąsiedzku przyjaciela. Przyjemnie napisana książka, do przeczytania w jeden, może dwa dni. Nie jest to wymagająca lektura, ale osobowość i decyzje podejmowane przez Holly w pewien sposób skłaniają do refleksji nad sensem istnienia....

Ciekawe opowiadanie, z tego co pamiętam różni się od filmu. Fajnie oddany Nowy Jork w tamtych czasach. Warto pamiętać, że Truman w roli filmowej Holly Golightly widział Marilyn Monroe :)

Sąsiedzi mogą być utrapieniem. Szczególnie, gdy taka jedna z mieszkania obok, ciągle gubi klucz od wejścia do klatki i z prośbą o wpuszczenie zawsze dzwoni domofonem właśnie do Ciebie. Zwłaszcza, jeśli robi to o różnych porach dnia i nocy. Dla pewnego aspirującego pisarza denerwująca sąsiadka z utrapienia zamienia się jednak w inspirację oraz pretekst do przeżywania...

Czytałam tę książkę jako nastolatka i w swojej niewinności zupełnie nie załapałam natury pracy Holly. Myślałam, że po prostu lubi towarzystwo bogatych ludzi. Muszę chyba odświeżyć lekturę :)

9 327
    5 145