Koszmarna szkółka

Okładka książki Koszmarna szkółka Tom B. Stone
Okładka książki Koszmarna szkółka
Tom B. Stone Wydawnictwo: Da Capo Cykl: Szkoła przy cmentarzu (tom 26) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Szkoła przy cmentarzu (tom 26)
Little school of horrors
Da Capo
1996-01-01
1996-01-01

Tom B. Stone jest autorem cyklu książek Szkoła przy cmentarzu, które są powieściami grozy dla młodych czytelników. Nie miałem jeszcze okazji czytać Koszmarnej szkoły, która zapowiadała się ciekawie, lecz wiedząc czego spodziewać się po książkach z tego cyklu miałem nadzieje na lekką i przyjemną lekturę z dreszczykiem.

Książka Koszmarna szkoła zaczyna się od przybycia nowego ucznia do upiornej szkoły, która wywołuje gęsią skórkę. Już na starcie przytrafia mu się dziwna sytuacja i postanawia poznać prawdę dotyczącą Szkoły przy cmentarzu. Autor kolejny raz zabiera nas do przerażającego miejsca, gdzie koszmary, duchy, przedziwne potwory i zadziwiająco upiorne wydarzenia są na stałe związane z tym miejscem i pobliskim cmentarzem. Dobrze udaje mu się stworzyć obraz pracowników szkoły wywołujących dreszczyk niepokoju jak tylko pojawiają się. W postaciach czuć nieraz skrywane tajemnice i mroczne sekrety. Wrażenie potęguje sama szkoła położona blisko cmentarza, gdzie przerażające rzeczy zdarzają się przez cały czas. Miejsce tajemnicze i niepokojące nie tylko dla uczniów. Taka szkoła strachu dla wszystkich chodzących do niej i mająca swoje upiorne sekrety. Opowieść ma swój klimat lekkiej grozy i atmosfery niepokoju, lecz czuć do kogo jest adresowana książka. Odbiorcą ma być młodszy czytelnik i młodzież, która znajdzie tutaj lekką powiastkę grozy z dobrze budowaną atmosferą od samego początku. Może utożsamiać się z nowym uczniem, który próbuje odkryć prawdę i któremu zdarzają się przedziwne zdarzenia. Skrywana zagadka szkoły pomału jest odsłaniania przez autora w umiejętny sposób. Nie za szybko, ale również z wyczuciem. Dlatego potrafi trzymać w napięciu i odkryta prawda dotycząca tego miejsca wydaje się zaskakiwać w czasie czytania. Bohaterowie zostali nakreśleni dobrze i mimo kilku postaci każda z nich wypada ciekawie. Każdego z nich można polubić i poczuć nić sympatii do nich. Autor tworzy i zaludnia fabułę ciekawymi bohaterami, którymi można zainteresować się i nie przejść obojętnie obok nich. Fabuła jest dobrze poprowadzona i posiada swój klimat od początku. Finał jaki dostałem jest przyjemny, lekko dramatyczny i podszyty niepokojem do pewnego czasu. Gdy poznajemy prawdę wszystko zmienia się i wypadła końcówka ciekawie.

Książka Koszmarna szkoła jest kolejnym moim spotkaniem z cyklem Szkoła przy cmentarzu, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Lubię takie pozycje grozy lub opowieści z dreszczykiem skierowane do młodszego czytelnika, młodzieży, bo nawet starsi przy niej mogą bawić się świetnie przypominając sobie książki z dzieciństwa po jakie sięgali w tych klimatach. Autor poradził sobie stawiając na budowanie atmosfery niepokoju i ukazania relacji jakie występują w szkole pomiędzy uczniami. Oprócz tego interakcja między nimi jest podana w lekki i przyjemny sposób. Nieraz zawierający mroczniejsze oblicze, czarny humor, ironię i wciągający jak wir wodny w swoje odmęty. Książka tak naprawdę dla każdego lubiącego tego typu pozycje, ale pamiętając trzeba do kogo autor kieruje swoją powieść z dreszczykiem. Podczas czytania bawiłem się dobrze odkrywając tajemnicę szkoły i niepokojących wydarzeń w jakich uczestniczy bohater. Wszystko podane w przystępny, klimatyczny, przyjemny i lekki sposób. Akcja leci szybko do przodu i wiele dzieje się podczas czytania. Wydarzenia żwawo poprowadzone i nieraz potrafiące zaskoczyć jakimś zwrotem akcji. Dlatego nie nudziłem się i świetnie bawiłem się podczas czytania. Koszmarna szkoła z drugiej strony ukazuje jak można poczuć się w nowej szkole pośród obcych uczniów, gdy trafia się w nowe miejsce. Autor poradził sobie tworząc ciekawą, niepokojącą, podszytą czasami lekką grozą opowieść o Szkole przy cmentarzu, gdzie wszystko może zdarzyć się i niczego nie można być pewnym. Przerażające miejsce skrywające mroczne sekrety i tajemnice, które czekają do odkrycia, lecz czasami lepiej, aby pozostały nie znane. Kolejna część spodobała mi się, chociaż nie miałem dotychczas okazji do przeczytania. Koszmarna szkoła okazała się miłą, szybko czytającą się pozycją z cyklu, która wciąga od początku, jest klimatyczna i niepokojąca. Dlatego pewne jest, ze chętnie sięgnę jeszcze po książki z tego cyklu kiedyś jak będę miał okazje.

Książka Koszmarna szkoła zaczyna się od przybycia...

Świetna klasa potworków. Też bym chciała mieć taką wyjątkową klasę, nawet jakbym miała być w niej tylko człowiekiem xD.
Polecam gorąco!

Polecam gorąco!

Bardzo dobra książka. Miło się czytało:)

Bardzo dobra książka. Miło się czytało:)

Strachowa, fajna :)

Strachowa, fajna :)

Chyba pognałam nieco dalej i powrót do książek z przeszłości nie do końca mi się spodobał. ;D

• Dzieciństwo
  • Młodzieżowe
  • Groza
  • Z dzieciństwa
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Koszmarna szkółka