Feniks

Nasza Księgarnia
1981-01-01
1981-01-01
opowiadania science-fiction

Zbiór opowiadań sci-fi. Generalnie jest to zbiór dobrych opowiadań w krótkiej formie ale interesującej treści. Część pomysłów można rozwinąć do większej formy.

Część jest zabawna, inne poważne.

Część jest zabawna, inne poważne.

Jak wygląda lot na Fobos? Czy kosmici planują odwiedzić Ziemię? A może naukowcy znaleźli sposób, aby odmłodzić ludzkość? „Feniks” to zbiór dwunastu opowiadań fantastyczno-naukowych z różnych okresów twórczości Janusza A. Zajdla.

Fantastyka naukowa potrafi starzeć się bardzo szybko. Jeśli sięgniemy po polską literaturę z tego gatunku z lat 60., 70., czy 80. może się prędko okazać, że większość z tych dzieł jest nie tylko wtórna, ale też po prostu nie odpowiada naszym dzisiejszym standardom. I choć Janusz A. Zajdel jest pisarzem o naprawdę dobrym warsztacie, który ma na swoim koncie kilka naprawdę dobrych powieści z dziedziny fantastyki socjologicznej to tych dwóch cech nękających SF nie udało mu się uniknąć. No, przynajmniej w opowiadaniach zawartych w „Feniksie” – takie „Limes inferior” czy „Paradyzja” to już inna para kaloszy.
Ten zbiór ukazał się w 1981 roku i zawiera teksty z tegoż oraz wcześniejsze (większość: 1965 rok). W mniej więcej tym samym czasie Zajdel zaczął pisać fantastykę socjologiczną – „Cylinder van Troffa” to 1980 rok. Jak podaje wydawca w samej książce, wiele z tekstów ukazało się wcześniej w prasie. I zaryzykowałbym stwierdzenie, że to widać. To często lekkie, niewiele wnoszące teksty. Czasami naprawdę bardzo krótkie, które chwilami bardziej przypominają jakąś scenkę z życia bohatera, niż pełnoprawne opowiadanie.
Ich tematyka jest stosunkowo jednolita. Zwykle główny bohater to jakiś pracownik naukowy (jak sam autor) bądź student. Najczęściej pojawia się tematyka pierwszego kontaktu z pozaziemską inteligencją. Czasem – kwestia jakiś badań czy podróży poza Ziemię. Niemniej, wszystkie z przedstawionych wizji współcześnie są po prostu niezwykle wtórne. Na dodatek również po prostu przestarzałe. Gdy Zajdel opisuje rakietę zwykle pisze o tej wyglądającej najbardziej klasycznie – jak ta z „Lotu na księżyc”, filmu wyprodukowanego w 1902 roku.
Mimo tego… te teksty dalej bardzo dobrze się czyta. Zajdel jest raczej oszczędny w słowach. Pisze konkretnie, jak na umysł ścisły z reszta przystało. Jest też w tym wszystkim trochę takiej lekkości, zabawy znanymi motywami, pasji i – nie oszukujmy się – marzeń o nowych, kosmicznych odkryciach. W końcu pierwszy lot na księżyc to 1969, a wiele z tych tekstów powstało wcześniej. Nikt nie wiedział, co będzie tam daleko, hen za horyzontem, bo nikt nie postawił nawet nogi na Księżycu. To był niewątpliwie gorący temat, który przy okazji w takich osobach jak Zajdel na pewno wzbudzał duże emocje. Przez to wszystko czytając te opowiadania nie czułam nudy czy zażenowania. Raczej lekką nostalgię za czasami, których w gruncie rzeczy nie dane mi było poznać.
Poza tym każdy z tych tekstów ma konkretną konstrukcję. Jest domknięty, zawiera puentę czy podsumowanie. Przedstawia czasem wymyślne wynalazki i jest po prostu kreatywny oraz „kolorowy”. Wydaje mi się, że nawet dzisiaj ta lektura może sprawiać fanom gatunku sporo frajdy jako twórczość typowo rozrywkowa. Bo mimo tego przestarzenia w kwestii wynalazków czy tematyki opowiadań, styl Zajdla i samo prowadzenie historii dalej się broni.
Byłbym szaleńcem, gdybym myślała, że krzyczenie w sieci: „bierzcie to i czytajcie” w jakiś sposób się sprawdzi. To książka wydana w latach 80., która chyba nigdy nie doczekała się wznowienia (choć opowiadania może są w innych zbiorach, nie sprawdzałam). Mimo wszystko – to też swoisty relikt tamtych czasów. Jeśli jednak lubicie twórczość Zajdla albo interesuje Was historia polskiej fantastyki naukowej to może warto za „Feniksem” rozejrzeć się w antykwariacie. Nie powinien kosztować wiele, a to bardzo sympatyczny i niedługi zbiorek opowiadań.

Ostatnio „odkurzyłem” z domowej biblioteczki kilka książek J.A. Zajdla. Pisarza zbyt szybko zmarłego, którego pomysły zawsze mnie intrygowały. Postanowiłem kilka z nich przeczytać ponownie po ponad 20 latach.
Plusy:
- ciekawy zbiór oryginalnych opowiadań Zajdla;
- wiele z nich ma potencjał na bardziej szerszą fabułę, nawet na powieść;
- przestawione problemy społeczne wciąż są aktualne;
- intrygujący sposób postrzegania i analizy ludzkich zachowań;
- każde opowiadanie jest inne, ale niesie w sobie jakieś przesłanie;
- wiele opowiadań mówiących o poświęceniu jednostki dla dobra innych;
- wybory w krytycznych sytuacjach są zawsze trudne;
- najlepsze opowiadania to „Studnia” oraz „Zabawa w berka”.
Minusy:
- szkoda, że tak niewielu czytelników decyduje się na przeczytanie takich książek, pewnie ze względu na brak wznowień;
- wiele archaicznych opisów urządzeń i techniki.
Ogółem ciekawy zbiór opowiadań.

Plusy:
- ciekawy zbiór oryginalnych opowiadań Zajdla;
- wiele z nich ma potencjał na bardziej szerszą fabułę, nawet na powieść;
- przestawione problemy społeczne wciąż...

Opowiadania Zajdla są wyjątkowe - bardzo oryginalne pomysły w zwięzłej formie literackiej stanowią uderzeniową dawkę fantastyki.
Jak dotąd jedyne teksty podobne do opowiadań tego klasyka polskiej s-f, jakie wpadły mi w ręce, to "Król Szczurów" 23-letniego R. Ziemkiewicza, co jest zdecydowaną nobilitacją tego drugiego.

Jeśli chcesz więcej pomysłów i koncepcji rodem z Limes inferior czy Paradyzji, sięgnij po tę książkę już teraz!

Jeśli chcesz więcej pomysłów i koncepcji rodem z Limes...

Kolejny zbiór genialnych opowiadań pana Zajdla, mogę zaliczyć do przeczytanych. Wbrew pozorom o społeczeństwie, które jest różne, ale jednocześnie jednakowe, można pisać wiele. Grunt, to mieć dobre oko niczym Zajdel, by nie tylko uchwycić najistotniejsze cechy, ale w sposób ciekawy je opisać w książce.

"Podwójna pętla" to jeden z największych majstersztyków Zajdla i mocno podciąga moją ocenę całości.

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadanie:
- "Feniks" (20.01. 2014 r.)
- "Zabawa w berka" (28.01.2014r.)

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadanie:
- "Feniks" (20.01. 2014 r.)
- "Zabawa w berka" (28.01.2014r.)

• Fantastyka naukowa
  • Science Fiction