Chwila przed zmierzchem

Obieżyświat
Prószyński i S-ka
1995-01-01
1995-01-01

Gęsta, szczera, entuzjastyczna. "W tamtych czasach" podróżowanie nie były tak łatwe jak dziś. Afryka wciąga jak wir... Książka zapoczątkowała początek mojej miłości do podróży, była tą iskrą.

Podobaly mi sie opisy Afryki. Nigdy nie bylam w opisywanych przez Kydrynskiego miejscach i z pewnoscia nigdy mnie tam nie bedzie, wiec milo bylo zobaczyc kawalek swiata do ktorego w ogole mnie nie ciagnie.
Co do reszty.... pozostawiam bez komentarza ;)

Co do reszty.... pozostawiam bez komentarza ;)

Książka grafomańska i bulwersująca. We współczesnym świecie w normie jest wykorzystywanie 12 letnich dzieci??! Ludzie czytacie i wszystko ok? Chyba nie rozumiem, w Polsce byłoby niedopuszczalne ale tam wszystko wolno? Odrażające dla mnie i dziwię się że wszystko uchodzi tym panom, niezrozumiałe zjawisko.

Coś w tym jest, że każdy, kto choćby liznął Afrykę,chce o niej coś napisać, a niektórzy nawet te chęci przekładają na realizację. Rezultaty bywają różne, zresztą oceny zmieniają się w czasie. Pewnie dlatego Kydyryński (podobno) nie zgadzał się na wznowienie książki, czując, że nie jest ona arcydziełem literatury podróżniczej.Nie uważam jednak czas poświęcony na jej przeczytanie za stracony, szczególnie jeśli ktoś miał okazję zobaczyć, choćby niektóre, z opisywanych okolic osobiście i porówna je z własnymi odczuciami.Niektóre fragmenty nie grzeszą skromnością autora, choć jest to dość starannie zawoalowane.Cóż, momentami odnosi się wrażenie, że autor jest zakochany w sobie ze wzajemnością.Ale nie jest to przecież przypadłość tylko tego jednego autora.

Po książkę sięgnęłam z niskich i żenujących pobudek - powodem były kontrowersje, które swego czasu wokół niej powstały. Literatura tego typu nie należy do moich ulubionych i nie ukrywam, że moja znajomość jej jest słaba. Urzekła mnie jednak ta podróż o zmiennej dynamice, plastycznym opisie i - moim zdaniem - momentami grafomańskim zacięciu. Z drugiej strony, intuicyjnie wiemy, że ten patos opisu jest naturalnym elementem afrykańskiego obrazu: dzikiego, niezrozumiałego i przede wszystkim wymykającego się językowi.
Polecam każdemu, kto nie przepada za literaturą podróżniczą/reportażową, a chciałby jej spróbować. Jest dobrym początkiem.

1917

Czytając nie czułem, niestety, afrykańskiego słońca na skórze. Rzecz wydała mi się nijaka, stworzona ad hoc i nie zawierająca w sobie "tego czegoś". Postawiłem na przesympatycznego skądinąd autora i z niechęcią przyznać muszę, że się zawiodłem. Takie sobie czytadło.

Szczere i interesujące.

Szczere i interesujące.

Zaskakująco dobra książka-przeżycie, momentami lekko zahaczająca o antropologię. Kydryński zawarł w niej gęsty klimat Afryki, może zrobił to trochę pretensjonalnie, ale za to szczerze. Najlepsza do czytania w zaśnieżonym pociągu.

Nie potrafie znalezc tej ksiazki.Pomocy!

Nie potrafie znalezc tej ksiazki.Pomocy!

Ogromnny plus za szczerość i brak poprawności polityczej.

Ogromnny plus za szczerość i brak poprawności polityczej.

• Podróże
  • Made in Poland
  • Podróżnicze
  • Dawne wrażenia
  • Domowe

Dodaj cytat z książki Chwila przed zmierzchem