Bolesław IV Kędzierzawy - książę Mazowsza i princeps

Okładka książki Bolesław IV Kędzierzawy - książę Mazowsza i princeps Magdalena Biniaś-Szkopek
Okładka książki Bolesław IV Kędzierzawy - książę Mazowsza i princeps
Magdalena Biniaś-Szkopek Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Poznańskie
2009-01-01
2009-01-01

Okładka książki Mediewiści Jacek Adamczyk, Magdalena Biniaś-Szkopek, Anna Weronika Brzezińska, Marek Cetwiński, Roman Czaja, Małgorzata Dąbrowska, Maciej Dorna, Zbyszko Górczak, Kazimierz Ilski, Wojciech Iwańczak, Maria Koczerska, Rafał Korczak, Anna Kotłowska, Adam Krawiec, Małgorzata Matla, Jarosław Nikodem, Zdzisław Pentek, Wiesław Sieradzan, Jerzy Strzelczyk, Przemysław Wiszewski, Bożena Wyrozumska
Mediewiści Jacek Adamczyk, Mag...
Okładka książki Starość — wiek spełnienia. Funeralia Lednickie — spotkanie 8 Aldona Andrzejewska, Magdalena Biniaś-Szkopek, Paweł Brzegowy, Ewa Bugaj, Jadwiga Czerwińska, Paweł Dąbrowski, Jarosław Dudek, Wojciech Dzieduszycki, Piotr Dziedzic, Judyta J. Gładykowska-Rzeczycka, Elżbieta Haduch, Agata Hałuszko, Paweł Jarosz, Katarzyna Kabacińska, Przemysław Kołosowski, Jerzy Kozak, Monika Krzyżanowska, Tomasz Kurasiński, Barbara Kwiatkowska, Zofia Łubocka, Renata Madyda-Legutko, Marlena Magda-Nawrocka, Arkadiusz Michalak, Małgorzata Mossakowska, Wioletta Nowaczewska, Dariusz Nowakowski, Janusz Piontek, Aleksandra Pudło, Krzysztof Ratajczak, Artur Rewekant, Judyta Rodzińska-Nowak, Stanisław Rosik, Janusz Skrzat, Leszek Paweł Słupecki, Robert Środek, Anita Szczepanek, Jacek Szczurowski, Iwona Teul, Katarzyna Trybała, Ryszard Vorbrich, Joanna Wawrzeniuk, Piotr Wawrzyniak, Stanisław Wilk SDB, Przemysław Wiszewski, Jacek Woźny, Jacek Wrzesiński, Joanna Zagórska-Telega, Dorota Żołądź-Strzelczyk
Starość — wiek... Aldona Andrzejewska...

Magdalena Biniaś-Szkopek napisała bardzo ciekawą i szczegółową monografię Bolesława Kędzierzawego. Sformowała wiele ciekawych hipotez, które bronią się w świetle przedstawionych odpowiednich tekstów źródłowych. Tego typu książki okresu średniowiecza, są dosyć specyficzne w czytaniu, gdyż materiał źródłowy często bywa bardzo ubogi i niepełny. Nie mniej jednak autorka zrobiła dużo, aby nie uśpić i nie zanudzić czytelnika. Co do samej osoby księcia, poruszone są jego wczesne lata życia, objęcie dzielnicy mazowieckiej, a następnie władzy zwierzchniej oraz polityka zagraniczna.

Bolesław Kędzierzawy jest raczej mało znanym władcą, niedocenianym, a wręcz w historiografii raczej jednoznacznie negatywnie ocenianym przez pryzmat hołdu w Krzyszkowie (który w rzeczywistości był jedynie słuszną decyzją).
Magdalena Biniaś-Szkopek jako pierwsza napisała pełną biografię księcia. Publikacja jest bogata w fakty, informacje ze źródeł, a kiedy ich brakuje, Autorka podaje najbardziej prawdopodobne hipotezy. Ukazuje całokształt życia i działalności księcia, sprawnego polityka.
Zazwyczaj nie oceniam biografii pod kątem, jak dobrze się czyta, lecz tę przeczytałam z przyjemnością nie tylko ze względu na merytoryczność, lecz również styl. Może to moje subiektywne wrażenie, że Autorka poczuła sympatię do opisywanego księcia, ale w każdym razie z kart publikacji wychyla się pozytywny obraz jednego z lepszych władców Polski.
Jako czytelniczka zafascynowana średniowieczem polecam wielbicielom epoki, a także wszystkim chcącym poszerzyć wiedzę o władcach Polski na podstawie bardziej wiarygodnych źródeł niż zbiorcze poczty królów i książąt.

Ciekawa książka pod wieloma względami, zmienia trochę postrzeganie tegoż władcy jako człowieka ambitnego, który potrafił zarządzać księstwem i juniorami.

Biografii Bolesława Kędzierzawego jak dotąd nie było. Magdalena Biniaś-Szkopek miała trudne zadanie, bo przecież powstały wcześniej biografie braci Bolesława IV i to w różnej tonacji pisane. Autorka przybliżyła możliwie najlepiej postać najważniejszego z juniorów i władcę zwierzchniego Polski po wygnaniu najstarszego z synów Bolesława Krzywoustego, Władysława II zwanego Wygnańcem.

Autorka zamiast skupić się na wydarzeniach "od do" i opisywaniu ich, postanowiła podzielić książkę na rozdziały, w których po raz kolejny przechodzi od początków panowania Bolesława do końca tego okresu. Wybieg to ciekawy, jednak moim zdaniem nie do końca słuszny. Autorka gubi się, często stosuje powtórzenia, co trochę nudzić może czytelnika. Jednak oddać jej trzeba wyczerpanie tematu. Niewiele zostawia miejsca dla przyszłych badaczy....zostawiając wszak niekiedy pole do popisu kiedy to bez większych tłumaczeń przyjmuje jakieś założenie.
Nie jest to wnikliwe studium XII-wiecznej Polski ale pełna biografia naukowa jednego z książąt piastowskich początku doby dzielnicowej.
Polecam raczej miłośnikom historii.

Takiej pozycji na naszym rynku brakowało - nie było całościowej monografii Bolesława Kędzierzawego. Postać ta jest różnie oceniana przez historyków, a zazwyczaj negatywnie - bo przez porównanie do wybitnego ojca - przez rzesze uczniów i studentów. Tymczasem autorka pokazała prawdę, która wymyka się wielu - Bolesław od początku "miał po górkę" i w gruncie rzeczy nieźle sobie poradził. A tak na poważnie całkiem i fachowo, książka zawiera te same informacje, które znamy skrótowo z lekcji historii: walka ze starszym bratem, hołd w Krzyszkowie itd., ale każda z tych skąpych informacji źródłowych jest przez autorkę poddana analizie w świetle wszelkich dostępnych źródeł oraz wzbogacona o opisy interpretacji wydarzeń w dotychczasowych publikacjach tematycznych. Na koniec wskazane jest, do której z interpretacji przychyla się sama autorka, ale robi to bez nachalności i przekazywania swojego zdania jako jedynego słusznego. Sama książka jest bardzo rozsądnie podzielona na rozdziały i podrozdziały, przez co czyta się ją płynnie, unikając wielokrotnego skakania po rozdziałach z czym mamy do czynienia w przypadku pozycji akademickich. Wahałem się między oceną db a bdb, jednak książki historyczne są trudniejsze w odbiorze niż literatura popularna, więc moja ocena lekko w górę :-).

Okres rozbicia dzielnicowego, zapoczątkowany testamentem Bolesława Krzywoustego z 1138 roku, jakbyśmy go negatywnie nie ocenili, jest bez wątpienia jednym z najbardziej burzliwych, dramatycznych i skomplikowanych czasów w historii polskiego średniowiecza. Z tego też powodu główni bohaterowie owych trudnych lat, wpisani w głęboki historyczno –polityczny rys, z całą pewnością zasługują na bliższe poznanie. W tym kontekście na szczególne względy zasługuje również Bolesław Kędzierzawy, drugi pod względem starszeństwa żyjący syn Bolesława Krzywoustego i jego drugiej żony Salomei, córki hrabiego z Bergu. Człowiek, którego splot nieszczęśliwszych i niespodziewanych, jak to często w historii bywa, wypadków i zdarzeń (śmierć dwójki starszych braci Leszka i Kazimierza) postawił nagle w pozycji najstarszego z książąt juniorów i realnego pretendenta do korony polskiej. Książka Magdaleny Biniaś–Szkopek zatytułowana „Bolesław Kędzierzawy” kreśli nam właśnie biograficzny obraz tego władcy (chyba nazbyt krytycznie ocenianego przez potomnych ) od wczesnej młodości, spędzonej pod kuratela matki (kobiety o bez wątpienia silnej osobowości i politycznym zmyśle),w okresie rządów jako księcia Mazowieckiego i w tym najważniejszym przedziale czasowym, jako zwierzchnika całej Polski. Autorka w sposób niesłychanie interesujący i barwny a co za tym idzie bardzo przystępny (bez najmniejszych problemów trafiający nawet do słabo zorientowanego w tej tematyce czytelnika) przedstawia najważniejsze etapy jego życia i sprawowanych rządów: pierwsze kroki w dorosłość, rządy senioralne Władysława Wygnańca, skomplikowana sytuacja zewnętrzna i wewnętrzna kraju, objecie przywództwa nad koalicją młodszych książąt, bezpardonowa walka i przejecie władzy, interwencja niemieckiego cesarza Fryderyka Barbarossy zakończona hołdem lennym, walki wewnętrzne, stosunki z kościołem, działalność gospodarcza i fundacyjna, próby podboju i chrystianizacji Prus, utrata Śląska i działania zmierzające do jego odzyskanie itd.

„Jako pierwszy i długo jedyny zasiadał przez ponad dwadzieścia lat na tronie wielkoksiążęcym. To jego rządy utrzymujące pokój i stabilizacje w kraju, sprawiły że Polska przez pierwszy okres rozbicia dzielnicowego przeszła w miarę spokojnie i nie uległa dalszym podziałom, a społeczeństwo i gospodarka mogły się rozwijać

Opierając się na zachowanych archiwalnych dokumentach i kronikach oraz współczesnym dorobku archeologicznym i badawczym, próbuje nam przybliżyć sylwetka tego władcy i jego czasy. Cele które mu przyświecały, motywy którymi się kierował podejmując takie a nie inne decyzje, kierunki polityki które wyznaczał i szereg różnorakich czynników, częstokroć zupełnie niezależnych od niego, które wpłynęły i ukształtowały jego określony wizerunek wśród potomnych.

„Przemiany które dokonywały się podczas jego panowania zachodziły spokojnie, bez większych wojen i konfliktów. Warto podkreślić że pewne ustępstwa na rzecz innych książąt i możnowładztwa były w tym czasie jedyna drogą”.
Z pokorą należy więc pochylić się nad dziejami człowieka i władcy który wyraźnie odcisnął swoje piętno na historii naszego państwa i narodu. Bardzo dobrze napisana biografia Bolesława Kędzierzawego, pióra Magdaleny Biniaś–Szkopek z pewnością nam w tym pomoże.

Jest to jedyna jak dotąd monografia poświęcona temu księciu. Jest to książka naukowa i zainteresuje zapewne wyłącznie historyków. Nie czyta się jej lekko, jednak stanowi kompendium wiedzy na temat Bolesława IV.

• Średniowiecze
  • historia