Carol

Okładka książki Carol
Patricia Highsmith Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW Seria: Biblioteka Diogenesa literatura piękna
literatura piękna
Biblioteka Diogenesa
The Price of Salt
Kantor Wydawniczy SAWW
1994-01-01
1994-01-01
Mirosława Czarnecka
literatura amerykańska kobieta homoseksualizm miłość

Piękna opowieść o skromnej dziewczynie która zakochuje się w starszej od siebie bogatej kobiecie. To wszystko dzieje się w latach 50 w USA.
Co może pojść źle?

Co może pojść źle?

Dwie kobiety, dwa różne światy. Co je połączy i dlaczego. Jak w gąszczu ludzi spotkać właśnie tę.

Ogólnie moje odczucia są pozytywnę. Może być to poczęści wina tego, że bardzo rzadko spotykam się z dobrym zakończeniem dla związku dwóch kobiet.
Powiem szczerze, że na początku opowieśc wydawała się nudna. Na plus był opis sklepu, w którym pracowała Tess. Niesamowicie klimatyczny, dający uczucie klaustrofobi i pasujący do początkowej pozycji Tess.
Nie przepadam za konceptem 'miłość od pierwszego wejrzenia' i to naprawdę wyglądało strasznie sztucznie. Chociaż trzeba również przyznać, że nasza narratorka ma 19 lat i jej dość wyolbrzymione reakcję pasują do jej wieku.
Na szczęście akcja rozkręciła się i ,w swoim tempie i klimacie, nie przypominała typowego romansu tylko coś pokroju thrillera.
Cieszę się, że przeczytałam, aczkolwiek nie sądzę, abym sięgnęła po nią znowu.

Nie przepadam za...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudna, zimna, przeszywająca. Źle się czytało ze względu na mroczny, chłodny klimat i okropne tłumaczenie. Dziwne. Nie spodziewałam się tego po p. Highsmith, jednak pewnie w latach 50. ta pozycja była przełomowa. Dla mnie to opowieść o obłąkańczym zauroczeniu i o brutalnym uczeniu się życia.

Czasami pierwsze zakochanie opisuje się jakby było ciężką chorobą zakaźną, którą przechodzi się w gorączce, maglinie i bez poczucia czasu. Jest to najlepsze porównanie jakie mogę wymyślić do sytuacji głównej bohaterki "Carol", Therese i dlatego też tę książkę czyta się chwilami bardzo ciężko. Autorka stanowczo nie ułatwia czytelnikowi zadania - choć krótka, "Carol" jest ciężką lekturą, na którą trzeba poświęcić dość dużo czasu i zachować skupienie od pierwszej do ostatniej strony.
Narracja jest bardzo subiektywna, praktycznie wszystkie wydarzenia poznajemy z perspektywy Therese, która nie jest specjalnie przyjemnym narratorem ani też postacią. Wydaje się mdła, rozkapryszona i bardzo mało empatyczna wobec innych ludzi. Mimo to, z biegiem akcji zachodzi w niej niezwykła przemiana, kiedy przechodzi przez proces jaki dotyka prędzej czy później każdego z nas - ustanowienia priorytetów w życiu. Przestaje być człowiekiem bez celów i wartości, skupionym jedynie na własnych pragnieniach, a zyskuje nową głębię jako postać. Nigdy nie nazwałabym "Carol" romansem, bo sama Carol czy jej związek z Therese jest jedynie swego rodzaju katalizatorem. Tak naprawdę ta powieść bardziej podpada pod kategorię coming-of-age, tak bardzo skupia się na wewnętrznych przeżyciach głównej bohaterki.
Muszę jeszcze dodać, że choć czasami miałam ochotę tą książkę odłożyć i już nie podnosić, to koniec konców bardzo się cieszę, że tego nie zrobiłam. Z perspektywy zakończenia na całą fabułę patrzy się w o wiele przychylniejszym okiem niż podczas lektury i muszę przyznać, że "Carol" naprawdę nagradza czytelników, którzy znajdą w sobie samozaparcie, żeby zobaczyć, w jaką kobietę przeradza się Therese na ostatnich stronach.

Ciekawie ujęty temat odmienności, jednak dla mnie trochę zbyt "amerykańska".

Ciekawie ujęty temat odmienności, jednak dla mnie trochę zbyt "amerykańska".

Dobre.

Dobre.

Rzecz bardziej wnikliwa od filmu. Czytałam w oryginale, pod pierwotnym tytułem. Pozwala bardziej wczuć się w postać Therese, w filmie nieco płaską.

Bardzo dobra powieść. Na pewno do niej wrócę podczas świąt Bożego Narodzenia, bo daje nadzieję... Polecam.

Zachęcona bardzo dobrym filmem sięgnęłam po książkę. Liczyłam na bardziej dogłębny opis rzeczy, stanu umysłu tak małomównej Therese. Dostałam go. Ale to, jak postać Threse jest opisana po prostu strasznie mnie zniechęciła do dalszej lektury. Jej podejście do ludzi, do życia jest tak dziecinne, że po prostu strasznie irytujące. Postać jej narzeczonego natomiast, była tak opisana, że Threse wydała się nawet gorszym człowiekiem niż na pierwszy rzut oka.
No cóż, był potencjał, bo sama w sobie historia i warunki w jakich żyły główne bohaterki były, "niesprzyjające" takiemu rodzajowi miłości, więc materiał na książkę dość ciekawy. Ale, to w jaki sposób ta historia jest przedstawiona nawet nie pozwolił mi jej doczytać do końca, bo najzwyczajniej w świecie mi się nie chciało.
Jeśli ktoś naprawdę nie ma nic lepszego do poczytania pod ręką, to polecam. Jeśli jednak znajdzie się ciekawsza, druga pozycja, to śmiało idźcie po tą drugą. Dużo nie stracicie.