Carol

Patricia Highsmith Wydawnictwo: Kantor Wydawniczy SAWW Seria: Biblioteka Diogenesa literatura piękna
The Price of Salt
literatura piękna
Mirosława Czarnecka
Biblioteka Diogenesa
literatura amerykańska kobieta homoseksualizm miłość

Ogólnie moje odczucia są pozytywnę. Może być to poczęści wina tego, że bardzo rzadko spotykam się z dobrym zakończeniem dla związku dwóch kobiet.
Powiem szczerze, że na początku opowieśc wydawała się nudna. Na plus był opis sklepu, w którym pracowała Tess. Niesamowicie klimatyczny, dający uczucie klaustrofobi i pasujący do początkowej pozycji Tess.
Nie przepadam za...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

niesamowicie klimatyczna książka - klaustrofobiczna jak "wichrowe wzgórza", ale jednocześnie napisana z tym samym mrocznym wdziękiem, co "wielki gatsby". highsmith robi tutaj kawał dobrej roboty również z opisami; brudnej zimy, którą przedstawia jako tło historii, można niemal dotknąć.

Trudna, zimna, przeszywająca. Źle się czytało ze względu na mroczny, chłodny klimat i okropne tłumaczenie. Dziwne. Nie spodziewałam się tego po p. Highsmith, jednak pewnie w latach 50. ta pozycja była przełomowa. Dla mnie to opowieść o obłąkańczym zauroczeniu i o brutalnym uczeniu się życia.

Czasami pierwsze zakochanie opisuje się jakby było ciężką chorobą zakaźną, którą przechodzi się w gorączce, maglinie i bez poczucia czasu. Jest to najlepsze porównanie jakie mogę wymyślić do sytuacji głównej bohaterki "Carol", Therese i dlatego też tę książkę czyta się chwilami bardzo ciężko. Autorka stanowczo nie ułatwia czytelnikowi zadania - choć krótka,...

Ciekawie ujęty temat odmienności, jednak dla mnie trochę zbyt "amerykańska".

Dobre.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rzecz bardziej wnikliwa od filmu. Czytałam w oryginale, pod pierwotnym tytułem. Pozwala bardziej wczuć się w postać Therese, w filmie nieco płaską.

Genialny film ze zjawiskową Cate Blanchett, ale książka mnie nie przekonała.

Bardzo dobra powieść. Na pewno do niej wrócę podczas świąt Bożego Narodzenia, bo daje nadzieję... Polecam.

Zachęcona bardzo dobrym filmem sięgnęłam po książkę. Liczyłam na bardziej dogłębny opis rzeczy, stanu umysłu tak małomównej Therese. Dostałam go. Ale to, jak postać Threse jest opisana po prostu strasznie mnie zniechęciła do dalszej lektury. Jej podejście do ludzi, do życia jest tak dziecinne, że po prostu strasznie irytujące. Postać jej narzeczonego natomiast, była tak...

Dyskusje

• Chcę w prezencie