Evita Peron. Madonna Argentyny

1997-01-01
1997-01-01
Wiktoria Melech
biografia Argentyna Evita Peron

Książkę czyta się bardzo lekko, ale od samego początku ma się wrażenie tendencyjności. Nie doczytałam, bo w moim mniemaniu to nie jest biografia - autor nie powołuje się na żadne źródła. Brak bibliografii, brak przypisów. To na jakiej podstawie ma to być biografia?

Eva (Evita) Peron była postacią niejednoznaczną i trudno się z tym nie zgodzić, jednak książka chociaż w mojej ocenie "może być", jest bardzo subiektywna i napisana zdecydowanie przez jawnego przeciwnika reżimu Peronów w Argentynie lat 1946-1955. Książki nie czyta się ciekawie, bo autor na każdym kroku obrzuca bohaterkę błotem. Rozumiem, że można z nią nie sympatyzować ale przesada w drugą stronę wywołuje tylko komiczny efekt. W pewnym momencie zacząłem z uśmiechem się zastanawiać, o co jeszcze autor obwini Evitę? Z jego opisu wyłania się jedynie mało urodziwa, zakompleksiona kobieta pochodzenia plebejskiego, zżerana przez chorą ambicję, zazdrość, urazy i absurdalne poczucie krzywdy na każdym kroku. Dodatkowo pokazano ją jako zimną, pozbawioną uczuć osobę, która wstydzi się swojej matki, rodzeństwa a Juana Perona jakimś cudem czy też wyrafinowaną formą terroru psychicznego zmusza do związku, narzuca mu się i histerią wymusza na nim też później małżeństwo. Wszystko to aby stać się jego konkurentką, dążącą do odebrania mu władzy. Wszystko, co robi bohaterka, motywowane jest bezwzględnym cynizmem. W końcu Evita rozchorowuje się śmiertelnie ale to tylko sprawia, że przenosi się w jeszcze wyższy wymiar absurdu w swoim dążeniu do zatarcia wszelkiej pamięci o Peronie i zostaniu legendarną bohaterką ludu argentyńskiego. W rezultacie autor stworzył ponury portret biograficzny z którego wyłania się kompletnie odhumanizowana istota, która jakimś cudem osiągnęła zawrotną karierę i stała się postacią historyczną. Każdy kto zada sobie trudu aby poznać postać Evy Peron szybko dojdzie do wniosku, że ta książka nie pozwoli mu na poszerzenie swojej wiedzy o niej i czasach w których żyła. Jest jedynie dobrym studium i przykładem negatywnych przekonań i mitów krążących o Evicie. Duży natomiast plus za ładny materiał fotograficzny w książce.

• Biografie polityczne/biznesowe
  • Babcia