Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii

Okładka książki Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii Georg Baudler
Okładka książki Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii
1995-01-01
1995-01-01
838573225X
Antoni Baniukiewicz
antropologia mity legendy symbole religia kobieta seksualnosc

Pani An-Nah sugeruje rzekomą protestanckość Baudlera.

Z oficjalnej notki na jednej z jego książek wynika, iż Baudler jest profesorem teologii katolickiej.

"Georg Baudler, Ph.D., born in 1936, is professor emeritus for Catholic theology and religious didactics at the Rheinisch-Westfälisch Technical University (RWTH) in Aachen, Germany."

Takoż jest i w niemieckiej wikipedii.

Pani An-Nah sugeruje rzekomą protestanckość Baudlera.

Takoż jest i w niemieckiej...

"Człowiek to jedyna istota na Ziemi, która uważa, że istnieje Bóg ale zachowuje się tak jakby go nie było". Książkę "Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii" właśnie traktuje o takim podejściu człowieka do pojmowania religii. Autor w sposób przystępny przekazał aktualny stan wiedzy na temat genezy religii (wyd z 1995 roku). Kiedy człowiek zamienił się z zjadacza padliny w myśliwego, uznał że otrzymał tę władze od samego Boga. Dlatego też w religii tyle przemocy - głównie ofiar z ludzi, zwierząt itp. Ciekawie jest także przedstawiony zmieniający się stosunek do kobiety i seksualizmu.
Nawet współczesne chrześcijaństwo nie wyzbyło się dawnych archaicznych naleciałości dawnych religii tworząc swoisty synkretyzm. Dla zainteresowanych antropologią religii - polecam. Polecam także wszystkim innym tak wierzącym jak i nie wierzącym - gdyż książka niesie w ostatnich rozdziałach wiele wartości moralnych wartych przemyślenia i odniesienia się do rzeczywistego świat. Może nawet pozwolić zrozumieć postępowanie zwierzęcia, które po od "ryglowaniu płata czołowego" uznał się za człowieka i pana wszystkiego na Ziemi. Czy to wystarczy? Warto przeczytać

Na półkach: , , , , , ,

Należy zanzaczyć: to jest książka bardziej teologiczna, niż naukowa. Oczywiście, wiedziałam, po co sięgam, więc nie poczułam się zszokowana tokiem rozumowania autora, choć muszę przyznać, że wnioski, do których dochodzi są dla mnie, jako religioznawcy, niecodzienne. Niemniej jednak podoba mi się podbudowanie ich solidną wiedzą antropologiczną (Z drugiej strony, wyłapałam też jeden solidny błąd rzeczowy dotyczący Indii, mianowicie utożsamianie śudrów, najniższej warny, z niedotykalnymi, którzy są poza systemem warn). To teologia, ale teologia bardzo rzeczowa i nie uciekająca przed nauką. Szkoda, że protestancka i niewiele się w tym momencie moich badań przyda - ale mimo, iż wywody autora są dla mnie czasem dziwne, budzą mój szacunek.
Na pewno nie mogę polecić tej książki jako pracy poświęconej historii religii, bo autor nawet nie próbuje być neutralny światopoglądowo. Przypuszczam, że dla osób nakierowanych bardziej katolicko może okazać się równie dziwna, co dla mnie, choć z innych względów. Do pogłębiania wiary też raczej nie polecam (ale nie jestem kompetentna w sprawach pogłębiania wiary...). Natomiast jako źródło poznania pewnego nurtu myśli w obrębie chrześcijaństwa: warto.

• Feminizm
  • Gender/queer/feminizm
  • Mitologie, religie świata
  • RELIGIA I DUCHOWOŚĆ
  • Do przeczytania - seksualność

Georg Baudler Bóg i kobieta. Historia przemocy, seksualizmu i religii Zobacz więcej