Gorzkie urodziny

2008-01-01
978-83-61245-13-1
Monika Szumowska
gorzkie urodziny anne cassidy

Bardzo wartościowa książka. Po pierwsze życiowa, bo drugie nie nudzi. Nie myślcie, że INFANTYLNA. Co to to nie.
Fabuła opowiada o siedemnastolatce, która w przeciągu kilku miesięcy przejdzie ze stanu rozchwianej nastolatki do dojrzałej dorosłej kobiety. Wartość książki podwyższa realność historii, przedstawienie dylematów młodzieży z sensownym wytłumaczeniem, i chociaż czytelnik ( przede wszystkim ten dorosły ) wie, że ma do czynienia z fabułą fikcyjnych postaci, zna podobne przypadki i problemy w niejednej rodzinie z sąsiedztwa lub nawet we własnej.

Książka bardzo fajna, opowiada spójną historię.
Na początku biorąc w bibliotece tę książkę, kierowałam się okładką i opisem z tyłu, byłam pewna, że jest to kryminał, bardzo się zdziwiłam.
Pierwsze kilka rozdziałów bardzo mnie zniechęciło, oczekiwałam czegoś lepszego, ale nie poddałam się i czytałam dalej. Nie żałuje.

Książka bardzo fajna, opowiada spójną historię.

Jest to fajna i lekka książka, którą czyta się szybko i przyjemnie. Mimo dość poważnego tematu, jest napisana prostym językiem.
Momentami jest dość przewidywalna i często wcale nie zaskakuje. Jednak mimo to, powieść ta po prostu tego nie potrzebuje. Akcja nie toczy się bardzo szybko, jednak nie zmienia to faktu, że warto zapoznać się z tą pozycją.
Jest to przyjemna lektura, ale przy okazji poucza nas i pokazuje problemy nastolatków. Czasem była trochę przesłodzona, ale właśnie jest to taka słodko- gorzka pozycja.

Jest to przyjemna lektura,...

Pewnej nocy przejeżdżający policjant zauważa na drodze pudło, jak się okazuje nie jest to zwykłe pudło. Jest zszokowany tym, co tam zobaczył.
Jednak ta historia zaczyna się o wiele wcześniej, w dniu urodzin Julii. Dość pechowych urodzin. Przyłapuje swojego chłopaka na zdradzie ze swoją przyjaciółką. Zrozpaczona dziewczyna stara się odciąć, jak najbardziej od świata, czując, jak wielki błąd popełniła wcześniej. Jej nową towarzyszką zostaje córka świrowatej sąsiadki, która nadal ma problem z pogodzeniem się z odejściem swojego byłego męża.
Jednak nie to jest najstraszniejsze. Straszniejsze nadejdzie, a to dopiero wywróci ich życie do góry nogami. Siedemnastolatki będą nosić ciężką tajemnicę na swych barkach. Każda podjęta decyzja może być tą złą. Jak znieść konsekwencje swoich czynów? Co powinno się zrobić, kiedy zacznie się nasz mały koniec świata?

To są dopiero pytania! A zero odpowiedzi - jak zwykle to bywa.

"Rodzice zawsze robią to, co należy, nawet wtedy, kiedy nie należy tego robić od razu."

Kiedy zaczynałam czytać pierwsze strony powieści, czułam pewną niechęć do książki i postaci. Jednak intrygowała mnie główna tajemnica. Raz chciałam już odłożyć ją i nie kontynuować, jednak mama zachęciła mnie do dalszego czytania (cwaniara przeczytała i mnie torturowała tym, że zna zakończenie). Także czytałam i czytałam. Powiem wam, że dobrze, iż jej nie odłożyłam. Było warto przejść dziwny początek, w którym wydaję się, ze już znamy zakończenie.
Pierwsze, co mogę powiedzieć, to, że książka porusza naprawdę delikatne tematy i problemy. Autorka w sposób prosty i nieskomplikowany potrafi je przekazać na stronicach powieści. Co uważam za wielki plus (przez to nabrałam ochoty przeczytać inne książki jej autorstwa).

"Ta historia się rozpoczęła, gdy inna właśnie dobiegła końca."

Postacie przechodzą diametralne zmiany w czasie trwania utworu. Główna bohaterka na początku wydaję się być rozpieszczoną nastolatką, która potrafi wyzwać i ocenić kogoś bez najmniejszego powodu. To mnie bardzo irytowało, czasem było nie do zniesienia słuchać jej lamentów i wyznań, jaka to ona biedna, bo ją chłopak zostawił. Jednak po spotkaniu ze swoją rówieśniczką, zaczyna coraz bardziej dojrzewać. Wydaję się o wiele bardziej odpowiedzialna, bardziej zachęcająca. Nie myśli już wtedy o chłopaku i dawnej przyjaciółce.

"Byłam przekonana, że nic gorszego nie może mnie już w życiu spotka. Myliłam się. Miało być dużo gorzej. "

Podsumowując: Jest to książka warta przeczytania, która porusza problem, który może spotkać nawet nas. Pokazuje, jak pochopnie możemy podejmować decyzję,byle tylko pozbyć się tego problemu. W prosty i zabawny sposób autorka nam to przekazuje.
Wszyscy wykreowani bohaterowie w powieści wydają się prawdziwi. Niektórzy są irytujący, nieznośni, śmieszni, mili. Jednak każdy przechodzi zmianę.
Anne pokazała w fajny sposób, jak ludzie zachowują się w trudnej sytuacji, za co ma ode mnie ogromny plus.
Co mogę jeszcze dodać? Weźcie książkę do ręki i sami oceńcie. Książka może nie jest arcydziełem, ale warto ją przeczytać.

ta książka była po prostu słaba.

ta książka była po prostu słaba.

Anne Cassidy urodziła się w 1952 r. w Londynie w Wielkiej Brytanii. Pisze głównie fikcje kryminalną dla młodzież. Napisała osiem książek tego gatunku. Była nominowana do nagrody Carnegie Medal (angielskiej nagrody literackiej za książkę dla dzieci i młodzieży).

Julia kończy 17 lat. W dniu swoich urodzin zrywa z nią Ben, jej pierwszy prawdziwy chłopak z którym spędziła 10 najszczęśliwszych tygodni swojego życia. W tych smutnych okolicznościach Julię chce pocieszyć Tina, niepozorna i miła dziewczyna, sąsiadka i znajoma ze szkoły. Początek historii wydaje się błahy dla wydarzeń, które się potem potoczą. Tina będzie stała przed bardzo trudnym wyborem, a Julia będzie musiała się w tym wszystkim odnaleźć i pomóc koleżance.

Bardzo mi się spodobał sposób przedstawienia historii jako dwóch odrębnych części które się przeplatają, a na końcu łączą w całość. Przyznam, że fabuła mimo, iż jest dość przewidywalna, to trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Książka na zimowy wieczór jak znalazł ;)
Weronika, lat 16
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Książkę czytało się dość szybko i przyjemnie, mimo trudnych tematów poruszanych w powieści. Język był prosty i zrozumiały, co powoduje, że po lekturę może sięgnąć nastolatek jak i starszy czytelnik. Minusem wszystkiego była narracja prowadzona w dwóch osobach - trzeciej i pierwszej. Bardzo mi się podobał punkt widzenia Julki. Mogłam wtedy wyłączyć swój umysł i zagłębić się w jej, poznać myśli, uczucia, pragnienia. Narracja trzecioosobowa - moim zdaniem - była niepotrzebna.Wątki w niej zawarte były po prostu nudne i czasami chciałam je wręcz pominąć i z powrotem wskoczyć w umysł Julii.

Co ty byś zrobiła gdyby Twoje życie nagle legło w gruzach? Ta książka doskonale pokazuje konsekwencje jakie muszą ponosić teraźniejsi nastolatkowie.

Bardzo fajna książka. Przeczytana zaledwie 5 godzin lekcyjnych. :)

Bardzo fajna książka. Przeczytana zaledwie 5 godzin lekcyjnych. :)

Przeczytałam ją bardzo szybko, zaskakujące zwroty akcji. Bardzo się wciągnęłam w tę lekturę.

• 2011
  • Sprzedam/wymienię
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Gorzkie urodziny