Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 4
- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Seria:
- Kroki w nieznane
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Iskry
- Data wydania:
- 1973-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1973-01-01
- Liczba stron:
- 440
- Czas czytania
- 7 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- Tłumacz:
- tłumacz nieznany
- Tagi:
- Kroki nieznane
Antologia wydana w roku 1973. Wyboru dokonał Lech Jęczmyk.
Zawartość zbioru:
1. B.W. Aldiss - Świat Scarfe'a (Scarfe's World)
2. I. Asimov - Martwa przeszłość (The Dead Past)
3. R. Bradbury - Autostrada (The Highway)
4. L. Jones - Krótka wizyta (Transient)
5. D. Knight - Maski (Masks)
6. T. Kupferberg - Tęsknota (A Personal Touch)
7. K. Laumer - W kolejce (In the Queue)
8. D.I. Masson - Urlop (Traveller's Rest)
9. F. Pohl - Monstrum (The Fiend)
10. F. Pohl - Tunel pod światem (The Tunnel under the World)
11. B. Shaw - Światło minionych dni (The Light of Other Days)
12. R. Sheckley - Historia szpiegowska (Spy Story)
13. H. Slesar - Egzamin (Examination Day)
14. J. Wyndham - Dziewczyna z innego wymiaru (Random Quest)
15. W. Bachnow - Człowiek, który był geniuszem (Czełowiek, kotoryj był
gienijem)
16. W. Bachnow - Ten sam Bałabaszkin (Tot samyj Bałabaszkin)
17. D. Bilenkin - Ciśnienie życia (Dawlenije żyzni)
18. D. Bilenkin - Zakaz (Zapriet)
19. D. Bilenkin - Cyrograf (Adskij modern)
20. D. Bilenkin - Tłok w eterze (Kak na pożarie)
21. D. Bilenkin - Człowiek katalizator (Czełowiek, kotoryj
prisutstwował)
22. K. Bułyczow - Skarbnica mądrości (Kładiez mudrosti)
23. K. Bułyczow - Awaria na linii (Połomka na linii)
24. A. Szalimow - Wirefap (Brefanid)
25. A. Czechowski - Najdalsza podróż prezydenta
26. T. Gosk - Ucieczka
27. K. Malinowski - Transformacja
28. J.A. Zajdel - Towarzysz podróży
29. W. Żwikiewicz - Instar omnium
Fakty hipotezy zagadki
Oprac. Bolesław Baranowski - Zagadki księżyca
A. Trepka - Gniazda życia poza Ziemią
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 89
- 65
- 39
- 9
- 3
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Znakomity zbiór.
Sansacją tomu musiało być opowiadanie ignorowanego za „żelazną kutuną” Izaaka Assimowa. Dopowiadanie „Martwy czas” jest quintesencja tradycujnej fikcji naukowej. Historiaodgrywająca się w 150 lat po napisaniu opowiadania (koniec naszego wieku),zajmuje się dziedzinami nauk jescze nam nieznanymi. Słabością, jest założenie, że przez te 150 lat, ludzie sie praktycznie nie zmienia.
Zwracaja tez uwage grotestkowe opowiadania pisarzy radzieckich. Wydaje się, że fikcja naukowa było w tamtej rzeczywistości forma ucieczki od soc-realizmu. Mozna było pod osłona grtotestki uzuskac nieco twórczej wolności.
Pozostałe opowiadanie nie odstają daleko. Redaktorzy dokonali selekcji naprawdę dobrego metariału.
Tradycyjnie najsabsza, jest część popularno-naukowa. Tym razem zredukowana do dwóch krótkich artykułów.
Znakomity zbiór.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSansacją tomu musiało być opowiadanie ignorowanego za „żelazną kutuną” Izaaka Assimowa. Dopowiadanie „Martwy czas” jest quintesencja tradycujnej fikcji naukowej. Historiaodgrywająca się w 150 lat po napisaniu opowiadania (koniec naszego wieku),zajmuje się dziedzinami nauk jescze nam nieznanymi. Słabością, jest założenie, że przez te 150 lat, ludzie sie...
Fajne opowiadania tracące troche myszka. Końcówka dla miłośników.
Fajne opowiadania tracące troche myszka. Końcówka dla miłośników.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo dobre !
Bardzo dobre !
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKroki w nieznane to cykl antologii opowiadań science fiction, które zaczęto wydawać w roku 1970. Co roku Iskry wydawały jeden tomik i przez sześć lat ta niezwykła seria książek przedstawiała polskim czytelnikom opowiadania s-f znanych autorów, głownie zagranicznych, w tym duży procent amerykańskich i brytyjskich. Był to ewenement na ówczesnym rynku wydawniczym zdominowanym przez twórczość demoludów i w roku 1976, po wydaniu szóstego tomu, seria została zamknięty z przyczyn politycznych.
W roku 2005 wydawnictwo Solaris zaczęło ponownie wydawać “Kroki w nieznane” w formule podobnej do tej z lat 70. Główną część każdego tomu stanowią opowiadania autorów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, uzupełniają je opowiadania pisarzy z innych krajów.
Dziś pragnę przybliżyć tomik 4 z 1973 roku, który przypadkiem wpadł w moje ręce.
Jak widać ze spisu treści, jest co czytać a wybór jest zróżnicowany zarówno pod względem przynależności państwowej autorów jak i poruszanej tematyki. W zbiorku poza opowiadaniami znajdują się, wymienione na końcu, dodatki; artykuł Zagadki księżyca i Gniazda życia poza Ziemią. Pierwszy, oparty na rewelacjach radzieckich uczonych, jawi nam się dzisiaj jako totalna bzdura. Felieton Andrzeja Trepki wypada w porównaniu z poprzednikiem bardzo korzystnie; pomimo ponad dwudziestu lat, jakie upłynęły od jego powstania, czyta się go z przyjemnością, choć oczywiście myszką nieco trąci.
Wracając do sedna antologii, czyli do opowiadań, z dzisiejszej perspektywy są one nieco miernej klasy, choć oczywiście obok ewidentnych knotów są i perełki a nawet diamenciki. Nie będę jednak sugerował które są według mnie warte przeczytania. Myślę, że dla kogoś rozmiłowanego w fantastyce, wszystkie są warte przeczytania. Uważam zresztą, że tylko czytanie wszystkiego po kolei ma sens, jeśli mamy zamiar się zmierzyć z jakimkolwiek zbiorkiem opowiadań. Te krótkie formy, w przeciwieństwie do powieści, można ocenić dopiero po dotarciu do ich końca. Trzeba więc każdą przeczytać i samemu opatrzyć cenzurką. Jednocześnie mniemam, iż dla czytelnika nie obeznanego z fantastyką, a zwłaszcza z jej stylem sprzed dwudziestu z okładem lat, są Kroki w nieznane lekturą zbyt trudną jak na pierwszy kontakt z gatunkiem. Mogą zniechęcić i rozczarować. Tym bardziej, że jak już wspomniałem we wstępie, poziom tego akurat zbiorku nie zachwyca. Polecam go więc koneserom, starym wyjadaczom science-fiction, ale pozostałym czytelnikom poleciłbym poszukanie czegoś innego, choć oczywiście niekoniecznie nowszego. Wiele ponadczasowych dzieł s-f powstało nawet dużo wcześniej niż nasz zbiorek, jak choćby rewelacyjna Diuna, więc nie bójmy się kopać wśród staroci.
recenzja opublikowana wcześniej na moim blogu
Kroki w nieznane to cykl antologii opowiadań science fiction, które zaczęto wydawać w roku 1970. Co roku Iskry wydawały jeden tomik i przez sześć lat ta niezwykła seria książek przedstawiała polskim czytelnikom opowiadania s-f znanych autorów, głownie zagranicznych, w tym duży procent amerykańskich i brytyjskich. Był to ewenement na ówczesnym rynku wydawniczym zdominowanym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to