Czynny do odwołania

2001-01-01
83-87391-33-6
poezja świetlicki brulion
Inne

Tym razem, niech recenzją będzie wiersz. Oczywiście wprost z tej cieniutkiej, ale niezwykle kalorycznej książki. Tomiku poezji Marcina Świetlickiego.

Pytam: dlaczego niepalący
wsiadają bez skrupułów do przedziałów dla palących?
Czemu chcą dominować?
Czemu są wiecznie urażeni?

Mój mały przyjacielu, papierosie.
Spędziłem z tobą więcej czasu niż z kimkolwiek.
Niszczymy się nawzajem, czule zobowiązani.

Pytam: dlaczego niepalący nie doceniają naszej samotności, naszej niemądrej odwagi, naszego żaru, popiołu?

Pytam: dlaczego niepalący
wsiadają bez skrupułów do przedziałów dla palących?
Czemu chcą dominować?
Czemu są wiecznie urażeni?

Mój mały przyjacielu, papierosie.
Spędziłem z tobą więcej czasu niż z kimkolwiek.
Niszczymy...

Możliwe, że ocena pod wpływem wiersza Baczność, ale lubię wracać do tej książki, a to jest dużo.

No i co ja mam napisać? Że słabo rozumiem współczesną poezję - trochę wstyd. Że, nie podobał mi się ten tomik - skłamałbym, bo kilka wierszy było naprawdę dobrych. Że moje drugie spotkanie ze Świetlickim jest mniej udane niż pierwsze - to akurat prawda, ale najpierw czytałem nowy i zupełnie świeży tomik a ten może już się zleżał. Że podoba mi się szczerość poety - też prawda, bo rozbroił mnie "Rozmawianiem". Że Świetlicki umie bawić się słowami i zaskakuje ich połączeniami - znów prawda. Póki co 6/10, ale może kiedyś zmienię zdanie.

Kiedyś mój lokalny poeta. Opecnie mój jedyny cytowany poeta, choć już nie lokalny. Przeprowadzka razem z kilkoma tomikami Świetlickiego udana. Z tego tomiku uwielbiam "Delikatnienie".

„To ja poproszę z kim innym”.

„To ja poproszę z kim innym”.

Nie znam się na poezji. Nie wiem też czy można się na niej znać. Poezja to taka indywidualna kwestia. A to moje pierwsze spotkanie ze Świetlickim. Krótkie. I nieostatnie.
Czytam powieści. Autorzy rozpisują się na stu, dwustu, pięciuset stronach. A Świetlicki opisuje życie za pomocą kilku wersów.
Ułożyłam je sobie w takiej kolejności: 'Kupowanie', 'Gotowanie', 'Palenie', 'Tlenie', 'Usuwanie'. Nie wiem czy słusznie, ale mówiłam, że się nie znam na poezji.

Ułożyłam je sobie w takiej kolejności: 'Kupowanie', 'Gotowanie', 'Palenie',...

uwielbiam. twórczość Świetlickiego zawsze pomaga mi się uspokoić, wyładować negatywne emocje, pomoże nazwać dolegliwość mnie męczącą. zawsze znajdę w niej odzwierciedlenie świata, którego czasem mam dość.
Mistrz.
a ten tomik... rewelacja.

Mistrz.
a ten tomik... rewelacja.

"Delikatnienie", "Kochanie", "Marnowanie", "Źlenie" - najlepsze wiersze z tego tomiku. Trochę słabsze, ale także warto przeczytania:
"Baczność", "Nicowanie", "Usuwanie".
Inne... Cóż, specjalnie mnie nie zachwyciły. Aczkolwiek, szczerze mówiąc - kompletnie nie znam się na poezji.
Tak czy siak, jak dla mnie, Świetlicki jest mistrzem.

"Baczność", "Nicowanie", "Usuwanie".
Tak czy siak, jak dla mnie, Świetlicki jest mistrzem.

• Poezja