Niewierny

Okładka książki Niewierny Karin Slaughter
Okładka książki Niewierny
Karin Slaughter Wydawnictwo: Rebis Cykl: Hrabstwo Grant (tom 5) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
Hrabstwo Grant (tom 5)
Thriller
Faithless
Rebis
2007-01-01
2007-01-01
Andrzej Jankowski
zbrodnia las zakopana ofiara śledztwo seryjny morderca

Kolejna dobra książka autorki, nic dodać, nic ująć. Oprócz wątku kryminalnego, dobrze prowadzony wątek powiedzmy obyczajowy, żeby nie nazwać tego romansowym. Biorę się za ostatnią część tej serii.

"Niewierny" ("Unseen"),piąta książka w serii "Hrabstwo Grant" autorstwa Karin Slaughter, to zdecydowanie jedna z najbardziej ekscytujących i przerażających książek tej autorki. Ta powieść jest prawdziwym rollercoasterem, który ciągle zaskakuje swoim tempem i zawiłościami fabuły.

Slaughter po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią w tworzeniu bogatych, wielowymiarowych postaci. Jej bohaterka, Sara Linton, to zdecydowanie jedna z najbardziej fascynujących i realistycznych postaci w literaturze kryminalnej. Jest silna, ale jednocześnie pokazuje swoje słabości, co sprawia, że czytelnik może się z nią utożsamiać.

Slaughter również nie zawodzi, jeśli chodzi o złożoną fabułę. "Niewierny" jest pełen zaskakujących zwrotów akcji, które utrzymują napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Równocześnie autorka nie boi się poruszać trudnych tematów, takich jak przemoc, korupcja czy problemy społeczne.

Jednym z największych atutów tej powieści jest również dobrze oddane tło - małe miasteczko w Georgii. Slaughter z dużą precyzją i realistycznym podejściem oddaje atmosferę tego miejsca, co jeszcze bardziej zwiększa autentyczność tej historii.

Książka może być jednak trochę brutalna i szokująca, co niektórym czytelnikom może przeszkadzać. Ponadto, mimo że każda książka z serii może być czytana jako samodzielna powieść, zdecydowanie polecałbym wcześniejsze zapoznanie się z poprzednimi tomami, aby w pełni zrozumieć tło i motywacje postaci.

Podsumowując, "Niewierny" to solidny thriller, który powinien przypaść do gustu fanom literatury kryminalnej. Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim, którzy cenią dobrze skonstruowane fabuły, realistyczne postaci i intensywne napięcie.

Bardzo fajnie się czytało, wartka akcja, dużo lepsza niz Fatum

Bardzo fajnie się czytało, wartka akcja, dużo lepsza niz Fatum

Drugi raz czytam cykl Hrabstwo Grant i aż mnie mdli, gdy czytam o przesłodzonych relacjach Sary Linton z rodzinką. Matka Cathy jest bardzo denerwująca, czepia się dosłownie wszystkiego, traktuje Sarę jak nastolatkę, a ta ma już prawie czterdzieści lat. Nie wiem, czy dobrnę do końca :(

Próba połączenia obyczajówki (zejdą się, czy nie zejdą?) i thrillera na dość makabryczny temat, niezbyt udana. Dla miłośników kryminału, wątki obyczajowe zbyt zwalniają akcję, dla miłośników lżejszej literatury niektóre opisy mogą być zbyt hardkorowe.

Nostalgiczna...

Nostalgiczna...

Książka ma prostą, trochę przewidywalną fabułę. Dla osób, które często czytają kryminały i thrillery będzie to wywoływało skrzywienie się z niesmakiem. Akcja jest trochę dziwaczna: pojawiają się zdarzenia bez wcześniejszego wprowdzenia, albo z bardzo mizernym wprowadzeniem, pojawiają się nazwiska, przy których trzeba się zastanowić do której z postaci mogą należeć. W innych miejscach wszystko się wlecze, dłuży, nudzi i męczy. Tak samo jest z rzetelnością. Są prawie encyklopedyczne opisy, z których niby można się wiele nauczyć, gdyby nie to, że nie wiadomo, czy nie zostały wyssane z palca, ponieważ w innych miejscach autorka mieszka podstawowe fakty. Dlatego są tu fragmenty, a nawet całe rozdziały, które dobrze się czyta. Niestety ta książka zawiera też fragmenty potwornie męczące.

Od cyklu 'Hrabstwo Grant' wolę serię z Willem Trentem, ale ten tom jest naprawdę wart przeczytania.

zawiodłam się, ciągnęła się strasznie, mozolnie mi się czytało, bez zainteresowania

Kolejna książka autorki, przy której mam mieszane odczucia. Tym razem wiem, co mnie wkurza w jej stylu - każda postać musi koniecznie mieć traumatyczną przeszłość albo chociaż trwać w trudnej sytuacji. Musi i koniec. Przez to jakoś mniej poważnie traktuję problemy, które autorka opisuje, a które to faktycznie są poważne i warte przemyślenia. Doceniam, że je porusza, zresztą w sposób dość brutalny i pewnie otwierający oczy wielu czytelnikom. Druga sprawa to talent do tworzenia postaci antypatycznych - ciężko rzeczywiście polubić kogoś z tego podstawowego zestawu, bo co bohater to jakieś egoistyczne odloty. Ponownie najciekawszą postacią była dla mnie...ofiara. Nawet ofiary. Głównych bohaterów zwyczajnie nie lubię, więc są mi raczej obojętni.
Sama książka jest niezła, w dużym stopniu przewidywalna. Napisana nieźle, wciągająco (mimo wad wymienionych wcześniej),ale tłumaczenie mocno utyka i w wielu miejscach można było wprowadzić poprawki. Autorka powoli wyrasta na taki pewniak, do którego nie mogę się za bardzo przyczepić, zawsze mogę przeczytać, ale nigdy nie pozbędę się pewnych negatywnych wrażeń, więc się nie zachwycę.

• Karin Slaughter
  • Kryminał