Rozszczepienie

2007-01-01
2007-01-01
83-7200-113-8
Zofia Stanisławska-Kocińska

Jest to książka obyczajowa opowiadająca o losach kobiety która padła ofiarą rozszczepienia jaźni. Nie jest to jednak prawdziwa choroba psychiczna (wtedy człowiek nie jest świadomy że ma również inną osobowość). Rozczepienie bohaterki jest metodą na poradzenie sobie z porzuceniem przez męża i walką z depresją. Bohaterka wie o swych poszczególnych jaźniach a między nimi trwa dialog. Każda z jaźni jest zupełnie inną osobą o różnorodnych cechach i różnych celach życiowych. Autorka wykorzystuje rozszczepienie bohaterki aby w sposób bardzo zabawny, sarkastyczny oraz ironiczny udowodnić że typowo współczesna wcale nie jest twarda lecz tak samo wrażliwa i kochająca jak poprzednie pokolenia. Przez całą powieść trzymałam kciuki za główną bohaterkę aby poradziła sobie z rozwodem, który jest głównym tematem historii i osiągnęła swoje cele. Muszę powiedzieć że jako całość jest to lektura przyjemna, mimo że obiektywnie temat rozwodu jest kojarzony jako smutny i tragiczny tak naprawdę nie ma tu miejsca na smutek a wręcz odwrotnie często można się pośmiać. Jak dla mnie powieść ma tylko jedną wadę nie zawiera takiego szczęśliwego końca jak oczekiwałam ( historia kończy się dobrze),ale to subiektywna opinia. Proponuję przeczytać i ocenić jak to z tym zakończeniem jest.

Książka mnie zafascynowała i wciągnęła. Jest historią kobiety którą poznajemy od środka. Jej dusza ma 4 oblicza. W każdym doszukałam się siebie. Opowiada o historii małżeństwa, straty, podstępu, pieniędzy, nielegalnego seksu. O codzienności. Samo umieszczenie akcji w świecie współczesnym i kreowanie istoty małżeństwa relacji ludzi zamożnych na wzór tych z XVIII wieku jest dosyć zagmatwane. Mamy gwiazdę rocka która wychodzi za mąż wiążąc się z facetem dawno temu a na łamach książki walczy o majątek. Ale tak naprawdę cała ta walka ma zupełnie inny sens. Bohaterka szuka siebie, sensu swojego życia połączenia wszystkich pragnień, własnego "ja".
Polecam szczególnie tym którymi targają sprzeczne emocje.

Chyba muszę przestać mieć wyobrażenie o książce, zanim zacznę ją czytać, bo coraz częściej nie pokrywa się ono z rzeczywistością.
Tak też było w tym przypadku. Myślałam, że będzie to książka o bardziej analitycznym i psychologicznym charakterze, a okazała się po prostu dość ciekawą i trochę nierealną historią kobiety z rozszczepieniem osobowości, którą opuścił mąż.
Jednak nie jestem zawiedziona, bo choć początkowo trochę nudziły mnie dialogi prowadzone przez różne osobowości, to w miarę rozwoju i przeplatania się losów bohaterki z każdym z występujących bohaterów, książka wywoływała często uśmiech, a czasem nawet śmiech swoim sarkastycznym opisem wydarzeń.
Pomimo, że akcja toczyła się w czasach dosyć współczesnych, odnosiłam, wrażenie, że dzieje, postaci i tło są umiejscowione gdzieś 300 lat temu.
Dzięki temu jeszcze wyraźniej można odebrać zaściankowość bohaterów i ograniczenie ich umysłów.
Choć główna bohaterka, to czasem 5 osób w jednym ciele, cały czas wzbudzała moją sympatię i pozytywne uczucia.
Trochę rozczarowało mnie nierealne i właściwie nijakie zakończenie, ale całość odbieram pozytywnie i nawet śmiem polecić :).

Jednak...

Mam dość mieszane uczucia do tej książki... trochę dziwna i ta ilość "wersji" głównej bohaterki była dość dziwna. Przy dwóch bym jakoś zrozumiała (każdy może mieć swoje drugie "ja") ale powyżej dwóch to juz była lekka przesada.

Spodziewałam się więcej po tej książce. Nie zachwyca, a pomysł taki dobry. Szkoda, no...

• Inna okładka
  • Biblioteka Biala