Arabia Felix. Historia duńskiej ekspedycji (1761-1767)

Okładka książki Arabia Felix. Historia duńskiej ekspedycji (1761-1767) Thorkild Hansen
Okładka książki Arabia Felix. Historia duńskiej ekspedycji (1761-1767)
Thorkild Hansen Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Lykkelige Arabien
Państwowy Instytut Wydawniczy
1968-01-01
1968-01-01
Maria Przymanowska
XVIII wiek Oświecenie Podróże badawcze Świat muzułmański Arabia Dania Arabia Felix Jemen Arabia Południowa Historia Danii Carsten Niebuhr literatura duńska

Okładka książki Opowieści znad Sundu Hans Christian Andersen, Knud Andersen, Martin Andersen Nexø, Erik Bertelsen, Karen Blixen, Jørgen Gustava Brandt, Johannes Buchholtz, Holger Drachmann, Elmar Drastrup, Sigurd Elkjær, Thorkild Hansen, Andreas William Heinesen, William Heinesen, Johannes Vilhelm Jensen, Hans Kirk, Tom Kristensen, Knud Vandmose Larsen, Bertel Budtz Müller, Jacob Paludan, Jørn Riel, Klaus Rifbjerg, Harry Søiberg, Knud Sønderby, Peter Tutein, Hilmar Wulff
Opowieści znad... Hans Christian Ande...

Trochę inny rodzaj książki, które zwykle czytam.
Nie jestem aż takim pasjonatem historii, mimo to doceniam zawartą prawdę, bogate opisy uzmysławiające, jak kiedyś działał świat.
Nie jest to lektura łatwa do przeczytania. Ilość opisów przeważa tu na wszystkim innym, ale dokładnie po to powstała ta książka.

Trochę inny rodzaj książki, które zwykle czytam.

Ach... co to była za opowieść... może mniej naukowa, ale opisana w sposób rewelacyjny, wciągający. Opowiada o duńskiej wyprawie, o której pewnie nikt nie słyszał, która nie była uwieńczona sukcesami - przynajmniej nie w Arabii Felix... Ale Persja, Persepolis na tym skorzystały. Przygodę kilku naukowców możemy dzielić i przeżywać razem z opisanymi bohaterami. Były momenty radosne, bardzo smutne i takie prozaiczne (jak cwaniactwo, wątpliwe podejście do nauki ze strony jej sponsorów, mało fascynujące i wciąż aktualne podejście Arabów do życia i całkiem odmienne - Persów). Częścią tej ksiązki mimo wszystko była magia Bliskiego Wschodu - magia, która do dziś facynuje wielu i autor pięknie ją oddał na przykładzie jedynego człowieka, który wyprawę duńską przeżył.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Raczej rozczarowująca książka o pełnej oświeceniowej wiary w naukę wyprawie sześciu uczonych, którzy pragnęli dotrzeć do legendarnej Arabii Szczęśliwej. Moim zdaniem Hansen zepsuł tę pracę nadmiernym skupianiem się na niezbyt istotnych szczegółach, zwłaszcza zaś na sporach między uczestnikami ekspedycji. Liczyłem na to, że uda się mu dobrze uchwycić te specyficzne cechy Orientu, ale tak nie było. Chyba najciekawsza była końcówka książki, w której Autor opisał, jak Carsten Niebuhr (jedyny ocalały członek wyprawy) wracał z Jemenu do Kopenhagi przez... Bombaj, a po drodze odcyfrowywał kliny staroperskie w Persepolis. Książka dobrze pokazuje XVIII-wieczną modę na naukę ze wszystkimi jej śmiesznościami i przerostami. Nade wszystko jednak jest miejscami po prostu nudnawa.

Książkę T. Hansena czyta się "jednym tchem". Należy zauważyć, iż ma raczej formę odbiegającą od innych prac z serii "Rodowody cywilizacji" wydanej nakładem PIW. Mamy tutaj do czynienia z czymś na kształt powieści. Temat o tyleż arcyciekawy, co szerzej nieznany. Historia duńskiej ekspedycji naukowej do kraju zwanego już w starożytności Arabią Felix (dzisiejszy Jemen),wprowadza nas w w okres (druga połowa XVIII w.),kiedy dla większości europejczyków kraje Orientu stanowiły zagadkę oraz podnietę do najrozmaitszych dociekań i spekulacji. Ukazane w książce zetknięcie się świata muzułmańskiego z chrześcijańskim uzmysławia nam, że od tamtych czasów niewiele się zmieniło w zakresie postępu we wzajemnych relacjach odmiennych kultur.
Arabia Felix jest pozycją obowiązkową dla miłośników opisów nietuzinkowych podróży, wielkich wyzwań, które prowadzą do napięć, a w konsekwencji tragedii. Autor zbudował na kanwie życiorysów kilku bliżej nieznanych naukowców fascynującą opowieść, która wciąga z każdą stroną bardziej. Jedynym mankamentem książki jest zbytnie skoncentrowanie się Hansena (gdzieś do połowy pracy) na rywalizacji i sporze dwóch wielkich bohaterów dramatu - prof. von Havena i prof. Forsskala. Poza tym, znajdziemy tam bardzo wiele niezmiernie ciekawych szczegółów z życia mieszkańców krajów leżących na drodze do Arabii Felix. Warto sięgnąć po tę książkę, gdyż reprezentuje ona wszystko to, co najlepsze w dziedzinie pisarstwa historycznego.
I jeszcze jedno na zakończenie. Opis ostatnich lat życia Carstena Niebuhra, astronoma i kartografa, który dokonał niesamowitych rzeczy w trakcie ekspedycji, ma w sobie coś magicznego. Hansen, zdecydowanie pozostający pod urokiem swego bohatera, stworzył coś co ciężko ująć słowami. Zachęcam do przeczytania książki ze względu na to, że talent jej autora wprowadza czytelnika w nastrój fascynacji, do jakiego może doprowadzić tylko kontakt z wybitną literaturą.

Moja ukochana książka z dzieciństwa, cudowna, bajkowa jak "Przygody Sindbada Żeglarza":-)

• Bliski Wschód
  • Podróże
  • Seria Ceramowska
  • BIBLIOTEKA ŚLĄSKA

Thorkild Hansen Arabia Felix. Historia duńskiej ekspedycji (1761-1767) Zobacz więcej