rozwińzwiń

Wściekły wir

Okładka książki Wściekły wir Gregory Benford
Okładka książki Wściekły wir
Gregory Benford Wydawnictwo: Amber Cykl: Centrum Galaktyki (tom 5) Seria: Wielkie Serie SF fantasy, science fiction
350 str. 5 godz. 50 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Centrum Galaktyki (tom 5)
Seria:
Wielkie Serie SF
Tytuł oryginału:
Furious Gulf
Wydawnictwo:
Amber
Data wydania:
2000-10-04
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
350
Czas czytania
5 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8372454612
Tłumacz:
Anna Wojtaszczyk
Tagi:
postapokaliptyczne świat ostatni ziemianie Centrum Galaktyki
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hieroglyph: Stories and Visions for a Better Future Charlie Jane Anders, Madeline Ashby, Elizabeth Bear, Gregory Benford, David Brin, James L. Cambias, Cory Doctorow, Kathleen Ann Goonan, Lawrence M. Krauss, Geoffrey A. Landis, Rudy Rucker, Karl Schroeder, Neal Stephenson, Bruce Sterling
Ocena 1,0
Hieroglyph: St... Charlie Jane Anders...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 102, March 2015 Gregory Benford, Mike Buckley, Neil Clarke, Orrin Grey, Naim Kabir, Ken Liu, Chen Qiufan, Lavie Tidhar, Catherynne M. Valente, Chuck Wendig
Ocena 0,0
Clarkesworld M... Gregory Benford, Mi...
Okładka książki Multiverse. Exploring Poul Andersons Worlds Karen Anderson, Stephen Baxter, Astrid Anderson Bear, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Terry Brooks, C.J. Cherryh, Gardner Raymond Dozois, Bob Eggleton, Raymond E. Feist, Eric Flint, Nancy Kress, Larry Niven, Jerry Eugene Pournelle, Robert Silverberg, Harry Turtledove, Tad Williams
Ocena 8,5
Multiverse. Ex... Karen Anderson, Ste...
Okładka książki Gateways. Original New Stories Inspired by Frederik Pohl Brian W. Aldiss, Isaac Asimov, Greg Bear, Gregory Benford, David Brin, Cory Doctorow, Gardner Raymond Dozois, Alex Eisenstein, Phyllis Eisenstein, James R. Frenkel, Neil Gaiman, James Gunn, Joe Haldeman, Harry Harrison, David Lunde, Elisabeth Malarte, David Marusek, Larry Niven, Jody Lynn Nye, Emily Pohl-Weary, Mike Resnick, Frank M. Robinson, Robert J. Sawyer, Robert Silverberg, Joan Slonczewski, Sheri S. Tepper, Vernor Vinge, Connie Willis, Gene Wolfe
Ocena 5,0
Gateways. Orig... Brian W. Aldiss, Is...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
220
155

Na półkach:

Ogólnie :
Powieść dla lubiących wyzwania bo jest trudna, męcząca, czasem muląca, czasem pogmatwana, niekiedy nawet psychodeliczna. Na szczęście tylko końcówka gdzie autor próbuje opisać to co sam nazwał "nie do ogarnięcia przez człowieka"). Przebrnąłem i przez to bo warto, ale o tym w plusach.
Minusy :
Najgorsze w tej powieści jest chyba tempo narracji (akcja wlecze się okrutnie) bo zwrotów akcji i pomysłów autorowi nie brakuje. Bez 100 stron byłaby przyjemniejszą lekturą. Kiedy tylko coś zaczyna się dziać autor spowalnia to np. frustracją głównego bohatera, który biega sobie po korytarzach by ją rozładować.
Plusy :
Świadomość wcześniejszych wątków, które są ciekawe i intrygujące czytelnika pozwalają jednak przez to przebrnąć. No i jeszcze fenomenalny pomysł CzaPrz i w ogóle jej umiejscowienia. Szkoda tylko, że więcej autor nie poświęcił opisowi funkcjonowania miasta i stosunków międzyludzkich (stopniowe odkrywanie prawideł funkcjonowania) na CzaPrz do którego trafili po wylądowaniu.
Zakończenie w porządku - takie otwarte.
Sięgnę jeszcze po ostatni tom, ale nie wiem czy doczytam do jego końca.

Ogólnie :
Powieść dla lubiących wyzwania bo jest trudna, męcząca, czasem muląca, czasem pogmatwana, niekiedy nawet psychodeliczna. Na szczęście tylko końcówka gdzie autor próbuje opisać to co sam nazwał "nie do ogarnięcia przez człowieka"). Przebrnąłem i przez to bo warto, ale o tym w plusach.
Minusy :
Najgorsze w tej powieści jest chyba tempo narracji (akcja wlecze się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
631
123

Na półkach:

Dla mnie miejscami trudna do przełknięcia lub po prostu nudna. Niektóre opisy pomijałem niemal tak samo jak u Alfreda Szklarskiego w serii "Przygody Tomka". Ale fabuła pcha mnie dalej i jestem ciekawy zakończenia w kolejnym, ostatnim tomie.

Dla mnie miejscami trudna do przełknięcia lub po prostu nudna. Niektóre opisy pomijałem niemal tak samo jak u Alfreda Szklarskiego w serii "Przygody Tomka". Ale fabuła pcha mnie dalej i jestem ciekawy zakończenia w kolejnym, ostatnim tomie.

Pokaż mimo to

avatar
4369
741

Na półkach:

Powieść G. Benforda „Wściekły wir” (podobnie zresztą jak i cały cykl „Centrum galaktyki”, którego stanowi część piątą) to kolejny przykład na to, że wiedza fachowa oraz niezły nawet pomysł nie wystarczą do stworzenia udanego dzieła literackiego. Fachowiec w dziedzinie astrofizyki stara się uczynić z zadziwiających zjawisk występujących w tytułowych, centralnych rejonach galaktyki, tło akcji kolejnych utworów, w szczególności obecnego. Można to tylko pochwalić, ocenić stopnia adekwatności oraz aktualności przedstawianej wiedzy (oczywiście, uproszczonej) nie jestem w stanie. Do tego szeroka wizja zamysłu fabularnego, czyli rozciągnięta na dziesiątki tysięcy lat historia zmagań ludzkości (i szerzej, form rozumnego życia organicznego jako takich) z cywilizacją o charakterze nieożywionym („zmechów”). Wszystko to może dostarczyć materiału na porywający cykl powieściowy. Tak się jednak nie stało, zabrakło najważniejszego – talentu literackiego. Z kart zarówno „Wściekłego wiru” jak i poprzednich tomów serii wieje po prostu nudą. Autor pisze niczym przedstawiciel minionej epoki, racząc czytelnika sążnistymi opisami, sprawiającymi wrażenie wysilonych dialogami oraz pełznącą w tempie ślimaka fabułą. Brakuje wyrazistych, soczystych scen, wzbudzających emocje, pozwalających wczuć się w sytuację bohaterów, zachęcających do lektury. Przedzierałem się przez tekst z dużym trudem i zajęło mi to prawie miesiąc. Znudzenie czytelnika, którego tutaj doświadczyłem, uznaję za najgorszy grzech tekstu literackiego.

Powieść G. Benforda „Wściekły wir” (podobnie zresztą jak i cały cykl „Centrum galaktyki”, którego stanowi część piątą) to kolejny przykład na to, że wiedza fachowa oraz niezły nawet pomysł nie wystarczą do stworzenia udanego dzieła literackiego. Fachowiec w dziedzinie astrofizyki stara się uczynić z zadziwiających zjawisk występujących w tytułowych, centralnych rejonach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
523
510

Na półkach:

Właściwy człowiek, na właściwym miejscu, połączył niemożliwe a właściwie niewyobrażalne w powieść. Autor pomiędzy ostatnim tomem a tym miał dosyć długą przerwę i to trochę widać i czuć. Ostatnie dwa tomy były genialne, ten jest po prostu dobry. Jednak na usprawiedliwienie zasługuje fakt, że Benford pisze o życiu na obrzeżach czarnej dziura, osadza akcje w czymś tak niewyobrażalny, że ciężko o tym czytać a co dopiero pisać! Momentami powieść przypomina masło maślane ale myślę, że można to wybaczyć, dodatki jest skomplikowana jeśli ktoś nie interesuje się fizyką i astrofizyką aczkolwiek Banford stara się to tłumaczyć na prostsze język. Autor pisze cykl już 20 lat, więc może się zdarzyć parę potknięć jednak jest ich maluteńko i czuć oczywistą zmiana stylu pisania, wszak wszystko się zmienia na przestrzeni czasu, więc i styl pisarza trochę może. Osobiście nie podobała mi się zmiana głównego bohatera na syna Killeena, ale to dlatego, że zachowuje się skandalicznie, niemniej rozumiem, że istniej w cyklu tak zwana sztafeta pokoleń i tak musi być. Zdanie o Tobym to moje prywatne odczucie, powieść jest dobra, skomplikowana, ale pełna akcji, czyta się jednym tchem. Cykl jest spójny i trzeba go czytać od pierwszego tomu. Polecam fanom hard sfu, nie zawiodą się.

Właściwy człowiek, na właściwym miejscu, połączył niemożliwe a właściwie niewyobrażalne w powieść. Autor pomiędzy ostatnim tomem a tym miał dosyć długą przerwę i to trochę widać i czuć. Ostatnie dwa tomy były genialne, ten jest po prostu dobry. Jednak na usprawiedliwienie zasługuje fakt, że Benford pisze o życiu na obrzeżach czarnej dziura, osadza akcje w czymś tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    40
  • Chcę przeczytać
    34
  • Posiadam
    17
  • Góra
    1
  • 🚀 Fantastyka naukowa
    1
  • Hard SF
    1
  • Sci-fi mniej ciekawe
    1
  • 2010
    1
  • Kindle
    1
  • Fantasy
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wściekły wir


Podobne książki

Przeczytaj także