Dziecięcym piórem t.3

Wydawnictwo M
2007-01-01
2007-01-01
poezja opowiadania Twardowski religia

Pamiętam ta książeczkę z biblioteki- znoszoną już bo wypożyczałam ją kilkanaście razy i wracałam, i wracałam choć tomik to nie mały... Przede wszystkim bardzo wartościowa i pięknie napisana.

„Dziecięcym piórem” to dość opasły tom powstały przez połączenie trzech mniejszych skierowanych do dzieci. Zawarte z zawartych w nim tekstów wyłania się dziecięca naiwność, delikatność i niewiedza. Jakby to powiedział John Locke: „tabula rasa”. Zapisywanie i tłumaczenie wymaga subtelności, na którą wielu dorosłych nie ma cierpliwości, czy pomysłów, dlatego tom „Dziecięcym piórem” może przyjść z pomocą w trudnych kwestiach tłumaczenia świata, który jest niezwykle skomplikowany. W oczach dzieci, z którymi miał do czynienia ksiądz Jan Twardowski ów świat uległ jeszcze większej komplikację przez wprowadzanie dzieci w tajniki religii. O ile dorosły bezrefleksyjnie podchodzi do rytuałów religijnych to dziecko zada wiele pytań, które mają pomóc mu zrozumieć. Krótkie opowieści dotyczące codzienności dziecka wychowywanego w chrześcijańskiej rodzinie przeplatane są wierszami. Doskonały tom do czytania przez cały rok i śledzenia zmian w przyrodzie oraz życiu rodziny. Nie zabraknie tam wyjaśnienia sensu święcenia jedzenia czy skomplikowanych spraw jak miłość i zaręczyny.
Książkę polecam katolickim rodzicom i dzieciom. Ze względu na rozmiary i niewielką ilość obrazków będzie to lektura bardzo dobra dla dzieci od trzeciego roku życia.

Twórczość Jana Twardowskiego jest dla mnie twórczością szczególną. Bowiem ten szczególny ksiądz traktuje zarówno o Bogu, jak i o ludziach, przyrodzie, modlitwie, przyjaźni... W jego książkach odnajdujemy chwile ulotne a jednocześnie wieczne; niezwykłą codzienność; oraz miłość - jej właśnie odnajdziemy najwięcej!

Dziecięcym piórem to zbiór trzech tomów zebranych w jedno. Dzięki temu zabiegowi czytelnik otrzymuje ponad pięćset stron niezwykłych opowieści - dłuższych i krótszych - które pomogą przybliżyć się dziecku (i nie tylko) do Boga i ludzi.

Pierwszy tom traktuje o Adwencie, Bożym Narodzeniu, Wielkim Poście, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego, czyli o najważniejszych okresach każdego chrześcijanina.

W drugim tomie znajdziemy opowieści o Panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii świętej. Będą tu padały pytania nie zawsze proste, ale na pewno bardzo istotne w życiu.

Natomiast trzeci tom to historie o modlitwach, Matce Bożej, świętych, miłości, ślubach, rodzinie, o nas samych, szkole, wakacjach, przyrodzie. Ośmielę się powiedzieć, że ten tom to istne kompendium wiedzy dla nowożeńców, rodziców, dzieci - innymi słowy - dla wszystkich.

Oprócz tego niniejsza pozycja zawiera lektury szkolne takie jak: Zeszyt w kratkę, Nowy zeszyt w kratkę, Najnowszy zeszyt w kratkę, Dwa osiłki, Patyki i patyczki, Uśmiech na gwiazdkę i inne.

Dziecięcym piórem to krótkie historie o wszystkim. Jedne ciągną się na trzy strony, inne znowuż to mają zaledwie cztery linijki. A każda z nich jest inna i zawiera morał, ale taki inny od tych wcześniej spotykanych. Morałem w książkach ks. Jana Twardowskiego są pytania, na które chcielibyśmy poznać odpowiedź, lecz autor ich nie daje, zmuszając nas do własnych osądów. A opowiadania nie należą zawsze do najłatwiejszych.

Jak to możliwe, że ks. Twardowski, choć pisał bardzo prosto i na pozór zrozumiale, jego utwory różnią się od pozostałych? Jak to możliwe, że jego słowa potrafią tak rozmiękczyć serce? Czytając tę książkę - książkę dla dzieci - do oczu napływały mi łzy wzruszenia. Myślałam, myślałam, aż w końcu zrozumiałam. Ksiądz Jan Twardowski pisał od serca - do serca i to jest właśnie źródło jego talentu.

Całość tej pięknej twórczości Dziecięcym piórem zamyka się w jednym egzemplarzu. Kartki są grube i białe, a tekst wystarczająco duży, by każdy mógł go przeczytać. Oprócz tego nie brak w książce pięknych obrazków, które dopełniają całokształt pozycji.

Cóż mogę jeszcze powiedzieć, żebyście sięgnęli po tę pozycji - czy to w księgarni, czy to w bibliotece - i zaczęli czytać na głos, by także młodsze pokolenie mogło posłuchać pięknych, acz prostych opowiadań. Polecam!!

Dziecięcym piórem to zbiór trzech tomów zebranych w jedno....

Ks. Jan Twardowski (1915-2006) ksiądz rzymskokatolicki, prałat honorowy Jego Świątobliwości, polski poeta, przedstawiciel polskiej liryki religijnej. To osoba, która jest znana większości ludzi ze względu właśnie na swoją poezję. Poezję, która dociera do każdego, burzy mury, wnosi wiele spokoju w życie.

"Dziecięcym piórem" to zbiór wszystkich wierszy jakie wydał z myślą o dzieciach.
Tom 1: O Adwencie, Bożym Narodzeniu, Wielkim Poście, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego
Tom 2: O Panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, Księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii Świętej
Tom 3: O modlitwie, Matce Bożej, świętych, miłości, ślubach, rodzinie, o nas samych, szkole, wakacjach i przyrodzie

To książka inna od wszystkich tych przeznaczonych dla dzieci. To książka przekazująca pewne wartości, i te religijne i te społeczne. To dzięki niej mały człowiek w bardzo przystępny sposób pozna pochodzenie Apostołów, Jezusa, czy nawet świętego Mikołaja.
Ks. Jan Twardowski pokazuje jak patrzeć na świat, mówi o poszanowaniu innego człowieka, o tym aby czynić dobro, gdyż ono zawsze do nas wraca.
Tytuł "Dziecięcym piórem" jest mylący. napisany tak aby każde dziecko mogło bez problemu zrozumieć przekaz, ale również pozwalający na refleksję dla dorosłych.
Tej książki nie należy czytać od początku do końca. Rozdziały są tak skonstruowane, aby można było sobie wybierać tytuły, przenosić się do całkiem innych by znowu powrócić do poprzednich.

Ja właśnie tak zapoznawałam się z tym opasłym tomem. To książka, z którą warto się zapoznać. Jak sugeruje naklejka na okładce zawiera sporo lektur przerabianych w szkole. To świetny pomysł na prezent Komunijny czy z okazji świąt Bożego Narodzenia.

A przede wszystkim to książka, do której można wrócić za kilka lat a jej przesłanie będzie nadal prawdziwe i mądre.

"Dziecięcym piórem" to zbiór wszystkich wierszy jakie wydał z myślą o...

Choć nasze sklepy, księgarnie czy biblioteki zalewają tony małych książeczek i opasłych tomisk z literaturą dla dzieci, to naprawdę trudno jest odnaleźć te wartościowe i godne przekazania młodemu czytelnikowi. Pomiędzy wróżkami ciągle zmieniającymi stroje, potworami walczącymi między sobą dziwnie nazwanymi broniami oraz resztą podobnej papki robiącej kosmos z mózgu trafiają się tytuły pomagające wychować młodego czytelnika, rozwinąć jego wyobraźnię, przekazać mu pewne ważne wartości oraz wyjaśniające wiele zjawisk, które dość trudno wytłumaczyć dziecku. Sama pamiętam jeszcze czas gdy zadawałam mamie „niewygodne” pytania, zresztą mi teraz też się obrywa od młodszych członków rodziny. Podstawowe to oczywiście: Skąd się biorą dzieci? Gdzie jest Mikołaj i czy jest prawdziwy? Dlaczego nie mogę robić tego bądź tamtego? A dlaczego Ty możesz? Czy renifery latają? Ile lat ma Świat?

Jest ich multum, a choć niektóre są z pozoru proste, często brakuje języka w buzi, gdy przychodzi do wymyślania przejrzystej odpowiedzi.

Całą sprawę może ułatwić zbiór tekstów ks. Jana Twardowskiego „Dziecięcym piórem” opracowanych przez Aleksandrę Iwanowską. To pozycja dobra w szczególności dla tych, którzy pragną swoim pociechom przekazać wiele wartości religijnych, wyjaśnić pochodzenie apostołów, samego Jezusa, Matki Bożej, Józefa, czy Świętego Mikołaja. Do tego autor pokazuje dzieciom dlaczego warto być dobrym, grzecznym i posłusznym wykorzystując sugestywne przykłady wzięte z życia typowego ucznia szkoły podstawowej. Z tej pozycji na pewno mogą też korzystać katecheci którzy zapewne z chęcią wykorzystaliby parę ciekawych pomysłów na udaną lekcję Religii.

Podczas czytania bardzo podobał mi się sposób patrzenia na świat w przytaczanych historyjkach oraz wykorzystywanie tego co nas otacza do przedstawienia zagadnień gnębiących młody umysł. Ks. Twardowski nie sięga daleko, jego bohaterzy mają proste imiona, jak Krzyś, Ala, Tomek, których każdy może spotkać na podwórku. Momentami wydawało mi się, że pewne rzeczy w tekście są zbyt często powtarzane, ale jest to opinia osoby dorosłej – dzieciom, którym zdarzyło mi się je czytać, jak najbardziej przypadły do gustu.

Również (choć jest ich mało) zainteresowanie wzbudzają ilustracje, równie proste jak teksty. Od razu na myśl nasuwają się wspomnienia z dzieciństwa, gdy babcia czytała mi ze starych książek, bądź też sama opowiadała ciekawe historie przy piecyku. Teraz za nic nie usiadłabym na jej kolanach, bo by się jeszcze biedna załamała, ale wtedy to było coś.

To co w pewnym stopniu zraziło mnie podczas zgłębiania zbioru to powtarzanie po dwa, trzy razy tego samego tekstu, z małymi zmianami w tytule czy jednym innym zdaniem w całej opowiadanej historyjce, jak dzieje się to na przykład w „O świętym Mikołaju i świętym Janie Chrzcicielu” oraz „Dziwny Święty” bądź „Nie tylko królowie, ale i mędrcy” i „Jeszcze o Trzech Królach”. Jest to zabieg, który nuży i zniechęca, w szczególności, gdy chcemy czytać parę opowiadanek podrząd – nawet dziecko może się zirytować, gdy katujemy je raz po raz tą samą powieścią, która w taki sposób traci wiele uroku.

Jednakże, gdy sami najpierw przeczytamy całą książkę (a jest co czytać) i wybierzemy to co nam w pełni odpowiada zbiór ten może okazać się ciekawą przygodą w trakcie nocnego opowiadania bajek, zabijania czasu podczas deszczowego popołudnia czy dobrym motywem do pracy z tekstem w klasach, gdzie dzieci umieją już w miarę dobrze czytać.

Polecam ją szczególnie rodzicom, bądź też starszemu rodzeństwu czy nauczycielom, którzy zagubili się trochę w natłoku telewizyjnych bajek przeniesionych na papier i z chęcią sięgną po opowiastki, które nie mają z kreskówkami nic wspólnego.

Ks. Jan Twardowski - kto o nim nie słyszał? Chyba nie ma takiej osoby, jeżeli nawet jego twórczość nie jest znana, to samo nazwisko na pewno było zasłyszane. Ks. Jan Twardowski to poeta, "przedstawiciel współczesnej liryki religijnej"[1], wykładowca i wychowawca w warszawskim seminarium, uczył religii w szkole specjalnej, a w kościele sióstr Wizytek w Warszawie gdzie był rektorem - głosił kazania do dzieci.

To właśnie te kazania swego czasu zaowocowały wydaniem małych tomików z wierszami i przypowieściami zadedykowane dzieciom np: "Zeszyt w kratkę", "Nowy zeszyt w kratkę", "Patyk i patyczki", "Kubek z jednym uchem" i inne.
"Ks. Jan Twardowski najbardziej lubił pisać dla dzieci. Prostym, obrazowy językiem mówił o zwyczajnym świecie: o kwiatach, drzewach, świętach, wakacjach. Ze zrozumieniem patrzył na ludzkie słabości, nikogo nie oceniał ani nie potępiał. Ukazywał źródło nadziei, które wciąż warto odkrywać."[2]

"Dziecięcym piórem" to zbór wcześniej wydanych opowieści, opowiadań i wierszy skierowanych do najmłodszych. Książka składa się z trzech tomów, tak tomów, we wcześniejszych latach każdy tom był wydany osobno, a teraz wszystkie trzy tomy mamy wydane w jednej książce.

Tom 1 - O Adwencie, Bożym Narodzeniu, Wielkim Poście, Wielkanocy i Zesłaniu Ducha Świętego
Tom 2 - O panu Jezusie, Apostołach, cudach, przypowieściach, powołaniu, księżach, Kościele, ukrytym Jezusie i Komunii świętej
Tom 3 - O modlitwie, Matce Bożej, świętych, miłości, ślubach, rodzinie, o nas samych, szkole, wakacjach i przyrodzie

W książce "Dziecięcym piórem" ks. Jan Twardowski mówi nam jak przyjmować i patrzeć: na świat, na innych ludzi, przyrodę, zwierzęta, jak pomagać, jak cieszyć się nawet z małych błahostek które mogą wydawać się nieistotne, mówi o tym że czynione dobro zawsze powraca, o poszanowaniu drugiego człowieka, o miłości, wierze, o Bogu, o nas samych. Mówi prostym językiem bo książka poniekąd skierowana jest do dzieci, ale nie tylko, w książce każdy znajdzie coś dla siebie, i mały i duży, dzieci i rodzice. Rodzicom na pewno pomoże też w odpowiedzi na trudne pytania dzieci, czy też wyjaśnienia pewnych zagadnień - jak np: piękne objaśnienie Drogi Krzyżowej w opowieści "Czternaście przystanków smutnych przed jednym wesołym".

To nie jest książka do przeczytania na raz, czytacie ją i smakujecie, wracacie i czytacie ponownie, stoi na waszej półce, a Wy znowu do niej zaglądacie, taka właśnie jest ta książka - przyciąga.
Jeżeli chcecie komuś dać ciekawy i niepowtarzalny prezent np: urodziny czy I Komunię Św., lub bez okazji - jako podziękowanie, jest to idealna książka.

"Do albumu
Podziękuj za cierpienie
czy umiesz czy nie umiesz
bez niego nigdy nie wiesz
ile miłość kosztuje."[3]

[1] źródło Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Twardowski
[2] ks. Jan Twardowski "Dziecięcym piórem", Wydawnictwo M, 2008, okładka książki
[3] Tamże s. 500

Ks. Jan Twardowski stworzył zbiór wielu krótkich opowiadań, wierszy na temat Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, zbawienia Chrystusa. Najbardziej zaciekawił mnie temat Paschy, gdyż pozycję czytałam akurat w tym okresie.

Wielkanoc przede wszystkim powinna nam się kojarzyć z Wielkim Tygodniem i Postem. Szczególnie ważne są Wielki Czwartek, Piątek, Sobota i Niedziela Wielkanocna.

W Wielki Piątek wybieramy się także do grobu Chrystusa na znak jego zmartwychwstania. W Wielką Sobotę idziemy do Kościoła ze święconką, aby ksiądz pobłogosławił nasze dary. Musimy pamiętać jednak o poście. Wiąże się to z tym, aby wystrzegać się rzeczy miłych i przyjemnych, a nie tylko stronić od jedzenia.

W Środę Popielcową przed zmartwychwstaniem Chrystusa także należy udać się do Kościoła, aby ksiądz posypał nasze głowy popiołem z zeszłorocznych palm. Tworzenie własnych drzewek jest potrzebne, następuje ich poświęcenie.

Książka to zapewne jedna z religijnych, duchownych pozycji, które z pewnością nie raz mieliśmy okazję przeczytać. Ta jednak wyróżnia się lekkością pióra autora, wspaniałymi ilustracjami, zrozumiałym dla każdego tekstem.

Z twórczością pisarza spotkałam się po raz pierwszy, jednak jeszcze z przyjemnością sięgnę po jego pozycje. Książka, którą miałam okazję przeczytać była zbiorem trzech poprzednich części wydanych przez wydawnictwo.

,, Dziecięcym piórem pisane” to wspaniała pozycja dla całej rodziny, przydatna szczególnie teraz w okresie Wielkanocy.

Moja ocena : 9/10

• Różności, czyli to, co przeczytałam w wolnym czasie ;)
  • To, co najważniejsze - Bóg, Kościół, czyli wiara
  • Z dzieciństwa