Trzy twarze Józefa Światły

Okładka książki Trzy twarze Józefa Światły Andrzej Paczkowski
Okładka książki Trzy twarze Józefa Światły
Andrzej Paczkowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2009-01-15
2009-01-15
Józef Światło

Okładka książki Wina, kara, polityka. Rozliczenia ze zbrodniami II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, Andrzej Paczkowski
Wina, kara, po... Paweł Machcewicz, A...
Okładka książki Sprzeczne narracje… Z historii powojennej Polski 1944–1989 Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Paweł Kowal, Kazimierz Krajewski, Tomasz Łabuszewski, Andrzej Paczkowski, Jarosław Pałka, Patryk Pleskot, Robert Spałek, Mirosław Szumiło, Marcin Zaborski, Jan Żaryn
Sprzeczne narr... Jerzy Eisler, Piotr...

Mało porywające, acz ścisła faktograficznie książka historyczna. Napisana w naukowy sposób. Dla postronnego czytelnika niezbyt interesująca

Biografia Józefa Światły, uciekiniera na Zachód, wysoko postawionego funkcjonariusza bezpieki, wicedyrektora X departamentu MBP zwalczającego wszelkie odstępstwa członków PZPR od linii partyjnej. Książka szczególnie ciekawa, aby poznać mechanizmy działania bezpieki, jak i drogę życiową jednego z wielu żydowskich komunistów na przykładzie J. Światły. Ponadto stanowi przyczynek do poznania najmroczniejszych czasów PRL, gdzie w pełni realizowano stalinowskie metody rewolucyjnej czujności, ucieczka Światły stanowiła więc duży cios w system represji skompromitowany jego informacjami. Tym bardziej zatem jest to cenna książka ukazująca meandry stalinowskiego systemu.

Na półkach: , , , , , ,

Książka jest próbą biografii człowieka który w czasach stalinowskich był czołowym ubekiem w Polsce, uczestniczącym w najważnieszych śledztwach, a w roku 1953 uciekł na Zachód i następnie w Wolnej Europie dał cykl pogadanek pod tytułem „Kulisy bezpieki i partii’ które to pogadanki odegrały ważną rolę w rozwaleniu stalinizmu w Polsce. Piszę próbav biografii, bo w życiorysie Światły jest sporo białych plam. Tak naprawdę jest to biografia typowego przedstawiciela pokolenia polskich komunistów pochodzenia żydowskiego którzy przed wojną byli szykanowani, siedzieli w więżieniu, w czasie wojny byli w Związku Sowieckim, często w obozach i wiedli ciężkie życie, potem wrócili z Armią Berlinga do Polski i objęli kluczowe stanowiska w Partii i bezpiece.
Książka jest bardzo dobrze napisana, jak to u prof. Paczkowskiego, niestety pozostawia uczucie niedosytu, a to dlatego że, jak już wspomniałem, życiorys Światły pełn jest luk, autor nie uzyskał dostępu do archiwów sowieckich i amerykańskich, i w sumie ta biografia bardzo cienka. Nie ma też w książce fotografii, czyżby nie zachowała się żadna podobizna Światły? Brakuje mi też w książce aneksu z jedną lub kilkoma pogadankami Światły, miały one swój specyficzny styl, i warte sa przytoczenia.

To było przeżycie! Czytało się z wypiekami na policzkach. Książka opowiada biografię nietuzinkowego człowieka - zbrodniarza i uciekiniera z Polski Ludowej na Zachód - w sposób porywający, z humorem i swadą. Wspaniałość.

• E-book (pdf)
  • Polska