Dookoła Wojtek. Opowieść o Wojciechu Młynarskim

Okładka książki Dookoła Wojtek. Opowieść o Wojciechu Młynarskim Dariusz Michalski
Okładka książki Dookoła Wojtek. Opowieść o Wojciechu Młynarskim
Dariusz Michalski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2008-05-15
2008-05-15
Wojciech Młynarski

1919

Książkę przeczytałam do połowy i jakoś tak odeszła mi ochota na więcej. Obiecuję sobie, że może kiedyś do niej wrócę, choć z drugiej strony, jest jeszcze tyle innych książek do przeczytania. Widocznie ta jest nie dla mnie, skoro nie żal mi jej odkładać. Raczej dla znawców muzyki pana Młynarskiego.

Bardzo wyidealizowany (chyba niepotrzebnie) portret jednego z najwybitniejszych twórców tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce.
Może lepiej, zamiast czytać książkę, kolejny raz posłuchać niezapomnianych piosenek.
Bo utwory: "W Polskę idziemy", "Róbmy swoje", "Jesteśmy na wczasach", "Ballada o dzikim zachodzie", "Piosenka o papierowym żołnierzyku", "Przyjdzie walec i wyrówna" długo jeszcze nie stracą na aktualności.

Apetyt rośnie w miarę czytania. Rzetelna dokumentacja w formie wypowiedzi znajomych i współpracowników Wojciecha Młynarskiego i jego samego. Nieprawdopodobnie twórczy , wszędzie go pełno. Kabaret , telewizja , film, recitale, opery, musicale, teksty piosenek również dla innych . Współpracuje z wieloma muzykami , ma potrzebę i łatwość pisania. Najlepiej się czuje w piosence o charakterystycznym tylko dla niego stylu, opowiadającej w dowcipnych słowach krótką historię zawsze spuentowaną. Z książki dowiadujemy się jak co powstało i dlaczego. Jest tak szczegółowa i precyzyjna , że biograf w zasadzie niewiele będzie miał do dodania.

"Dla mnie bomba". Kulturalny człowiek opowiada inteligentnie historię swojej rodziny, czasów i ówczesnych Kabaretów...Znany ze wspaniałych językowo i mądrych tekstów. Kopalnia wiedzy o ludziach z którymi współpracował, a było ich niemało i nie byle kto.

• Kolejka
  • Przeczytane 2012