Podróż do Krainy Drzew

Okładka książki Podróż do Krainy Drzew Jean-Marie Gustave Le Clézio
Okładka książki Podróż do Krainy Drzew
Jean-Marie Gustave Le Clézio Wydawnictwo: Book House literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Voyage au pays des arbres
Book House
2009-05-20
2009-05-20
40 min.
978-83-761-2254-0
Natalia Jaskuła
Magia las chłopiec

„Ludzie, którzy nie potrafią oswajać drzew, mówią, że las jest niemy” - czyli „Podróż do krainy drzew”, J.M.G. Le Clézio, laureat Literackiej Nagrody Nobla (2008),za „nowe odkrycia, poetycką przygodę (...) badanie człowieczeństwa ponad i poza granicami cywilizacji”🌳 Ta maleńka i cudownie ilustrowana książeczka, opowiada o chłopcu, który wchodzi do lasu i .... z ogromny szacunkiem, empatia i nad wyraz wielkim uczuciem, uczy się języka i życia drzew🌳 rozumie, ze musi zasłużyć sobie na akceptację dębów czy topoli, ale wchodzi w ten świat pełen imaginacji i serca z wielkim pragnieniem🌳 W zamian zyskuje przyjaciół i bezpieczeństwo. Wsłuchując się w język Natury, zaczynam prowadzić z Nią dialog 🌳 Świat dziecka bywa cudowny, nawet jeśli jest tylko w jego głowie🌳 Z drugiej strony, książka uczy i pokazuje jak należy szanować to, co otrzymaliśmy od Natury 🌳 dla małego człowieka - bezcenna lekcja, która polecam również dorosłym 🌳.

Wczoraj po raz pierwszy przeczytałam tą książkę Synkowi przed snem. I przyznam szczerze mnie się bardzo spodobała, mojemu Dziecku także.
Poza ogromną liczbą powtórzeń, opowiadanie jest bardzo pięknę i sądzę, że każdy albo prawi każdy miał swój wyimaginowany świat w który uciekał, aby się nie nudzić.
Co urzeka w książce?
To iż dojrzały mężczyzna portafi w tak perfekcyjny sposób ukazać mentalność, zachowania czy psychikę dziecka. Bardzo chętnie jeszcze nie raz przeczytam ją dla swojego Syna, bo rozwija wyobraźnie i wywołuje beztroski uśmiech na twarzy.
Serdecznie polecam!

Co urzeka w książce?
To iż dojrzały mężczyzna portafi w tak perfekcyjny...

1931

Można i tak opowiedzieć o ciszy, o sensie wsłuchiwania się w język natury, o poczuciu jedności z tym, co nas otacza.
Starannie wydana książka przemawia też ilustracjami, nieco niepokojącymi, choć poetyckimi.
Ciekawe, jak odbierają to wydawnictwo dzieci.

Ciekawe, jak odbierają to wydawnictwo dzieci.

"Podróż do krainy drzew" to krótka opowiastka o chłopcu, który marzy o podróżowaniu, jednak nie mając żadnych środków lokomocji postanawia wyruszyć w krainę drzew. Las okazuje się zupełnie odmienny od tego, co sobie wyobrażamy, jest żywym organizmem chętnie porozumiewającym się z tymi, którzy potrafią go oswoić.

Książeczka jest skromna - to kilkadziesiąt stronic, bogato ilustrowanych przez Henriego Galerona. Być może powinny ją czytać tylko i wyłącznie dzieci, bo mnie nie zachwyciła. Trudno tu mówić cokolwiek o stylu, o fabule - do takich ocen za mało chyba materiału. Jednak zabrakło mi bajkowości w tej bajce. Reklamowana jest jako magiczna i pełna poezji podróż do krainy drzew: poezja w tej formie do mnie nie przemawia i użyto chyba nie działających na mnie magicznych zaklęć. Sam temat jest ciekawy i aż prosi się o rozbudowanie go choć troszkę. Bajka wygląda na wymyśloną na poczekaniu i odnoszę wrażenie, że zaraz potem trafiła do wydawnictwa, a autor nie dał jej pożyć i rozkwitnąć pod jego piórem.

Książeczka jest skromna - to kilkadziesiąt stronic, bogato...

Cudowna opowieść dla tych co mają 5, 50 a nawet 150 lat :-)

Cudowna opowieść dla tych co mają 5, 50 a nawet 150 lat :-)

• Nobliści
  • Literatura francuska
  • Wymienię
  • 2017
  • Francuscy nobliści
  • Francuskie i to, co o Francji

Dodaj cytat z książki Podróż do Krainy Drzew