Krucha wieczność

Okładka książki Krucha wieczność Melissa Marr
Okładka książki Krucha wieczność
Melissa Marr Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Królowa lata (tom 3) fantasy, science fiction
Królowa lata (tom 3)
Fragile Eternity
Nasza Księgarnia
2010-09-15
2010-09-15
2008-01-01
Natalia Wiśniewska
królowa lata król mroku krucha wieczność wróżki

Okładka książki Kruki Odyna Kelley Armstrong, Melissa Marr
Kruki Odyna Kelley Armstrong, M...
Okładka książki Wilki Lokiego Kelley Armstrong, Melissa Marr
Wilki Lokiego Kelley Armstrong, M...

Tomu 3, kolejny z cyklu " Królowa Lata okazał się dla mnie znowu monotonna. Nawet po przedłużeniu terminu, wypożyczenia książki. Nie potrafiłam, zatracić się w lekturze. Codziennie robiłam do niej podchody i zaledwie udało mi się, przewrócić do przodu kilka kartek. Relacje między Sethem, Aishlinn, Keenanem, Donią oraz Letnimi Panami są tak zawije, że po przeczytaniu około 200 stron książki. Odechciewa się już poznawania dalszych losów bohaterów w świecie wróżek. Lubię czytać romansidła, ale co za dużo to nie zdrowo. W pewnym momencie odniosłam wrażenie, że oglądam w swojej wyobraźni " Modę na Sukces" w wersji fantastycznej. Czytanie kolejnych rozdziałów stało się dla mnie katorgą, a nie przyjemnością. W kółko wałkowano ten sam temat o nieodzwyczajonej oraz utraconej miłości

Jak na razie chyba najlepsza część z serii, wiem że jeszcze 3 książki przede mną i mogę zmienić zdanie, ale tą sie świetnie czytało. Książka była praktycznie całą poświęcona Sethowi co wyszło jej na duży plus. Jak się tylko pojawiały sceny z Aislinn od razu sie wkurzałam, no dziewczyna działa mi na nerwy :D

Tą książkę połknęłam w jeden dzień i dwie noce. W ogóle nie mogłam się oderwać. Jest to trzeci tom z cyklu "Królowa Lata" i muszę przyznać, że bardzo lubię tą serię. Przede mną jeszcze dwa tomy oraz zbiór opowiadań ale zważywszy na to, że z każdym tomem jest coraz ciekawiej to nie mogę się doczekać kolejnego. Całkowicie pochłonęła mnie ta powieść o dworskich intrygach wróżek. Bardzo podoba mi się, że w tym świecie nic nie jest czarno białe. Każda postać ma swoje ukryte motywy i nawet jak są postacie które budzą moją irytację to w wyniku poczynań autorki staram się je zrozumieć i im wybaczam. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Co prawda od początku mam swoich faworytów ale tak różnie przeplatają się losy bohaterów, że nie wszyscy w każdym tomie się pojawiają. Świat jest zbudowany konsekwentnie a szczególnie jestem zachwycona polskim tłumaczeniem tytułu "Krucha wieczność", który jest kwintesencja całej książki. Tytuły w oryginale tak dobrze nie odzwierciedlają treści.

Odkąd Aislinn została wróżką i objęła rządy nad Letnim Dworem jej chłopak Seth ma wrażenie, że ich związek zmierza ku końcowi. Sytuacja nie dość, że i tak skomplikowana faktem, iż Seth jest człowiekiem, staje się jeszcze trudniejsza, ponieważ aby Letni Dwór mógł odzyskać pełnię sił Aislinn powinna stworzyć związek z Keenanem - królem dworu.
Jakby tego było mało nad zakochanymi widnieje świadomość nieuchronnego rozstania, ponieważ Aislinn jako wróżka jest długowieczna, natomiast Seth ma przed sobą zaledwie długość życia człowieka.
Seth zamierza znaleźć rozwiązanie na własną rękę, ponieważ jest pewien, że chce spędzić wieczność ze swoją ukochaną. Udaje się do Sorchy, która jako jedyna może go przemienić. Ale czy Sorcha na to przystanie? A jeśli tak, to jaką cenę Seth będzie musiał zapłacić? Czy po powrocie zastanie Aislinn czekającą na niego z utęsknieniem? A może królowa rozpocznie wieczność u boku króla Letniego Dworu?

***
"Tutaj podlegasz mojej woli. Szukałeś mnie, przyszedłeś przed moje oblicze, wszedłeś do świata, o którym marzyli niezliczeni śmiertelnicy i za który niejeden z nich oddał życie. W Krainie Czarów wszystko ma swoją cenę."

***
Interesujący fantastyczny świat o jakim nawet nam się nie śniło. Autorka przedstawia nowe spojrzenie na wróżki i wróżów, zupełnie inne od tego jakie znamy z baśni.
Czytałam początkowo z zaciekawieniem, ale po jakimś czasie przestał mnie urzekać świat opisywany przez autorkę i książkę skończyłam czytać tylko po to, aby poznać zakończenie. Dla mnie nie jest to jakaś szczególnie urzekająca historia, która zapiera dech w piersiach i powoduje, że podczas czytania aż sama chciałabym być wróżką. Wręcz przeciwnie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu nie czułam, że uczestniczę w opisywanych wydarzeniach, a jedynie siedzę z boku jako bierny obserwator.
Nie jest to zła książka, ale z pewnością nie określę jej mianem must read. Ot taka historia do zresetowania się, niewymagająca szczególnego skupienia, ale nic poza tym.

Jakby tego było mało nad...

Szczerze powiedziawszy…. Wkręciłam się w tę serię. A ta część jest jak na razie najlepsza. Nie tylko skupiona jest w większym stopniu na „trójkącie miłosnym” Keenana, Aislinn i Setha. Pokazuje nam ich cierpienie, pokazuje to czego oczekuje dwór, to czego oczekują inne dwory. A pomiędzy tymi wszystkimi oczekiwaniami jest drobna i krucha Aislinn, która nie ma pojęcia co robić. Skupić się na własnym szczęściu i ograniczyć siłę dworu czy postawić na swoje królestwo i odejść od miłości swojego życia. Wszystko komplikuję jeszcze bardziej zniknięcie Setha, który udaje się w dotąd nie zgłębione zakątki świata wróżek. Jak zakończy się ich historia? Czy Aislinn zdoła wybrać czego chce? Czy rosnący między dworami konflikt się powiększy? Przeczytajcie. Jak dla mnie naprawdę dobra część. Jak zwykle jedyny minus (jak dla mnie) – narracja….

Bardzo dobra powieść fantasy dla młodzieży. Poznajemy kolejny dwór wróżek, w Krainie Czarów Seth prosi Sorchę, władczynię Wysokiego Dworu o przysługę... Trzeba bardzo ostrożnie prosić wróżki o cokolwiek i uważać przy negocjacjach... czasami bardzo drogo trzeba zapłacić za swoje pragnienia. Uwielbiam Setha i Nialla, natomiast Letni Dwór rozczarowuje coraz bardziej.

Przeczytałam do tej pory trzy pierwsze tomy tej serii o świecie wróżek i zdecydowanie mogę je polecić. Jest to lektura lekka, czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.
Po przeczytaniu pierwszej części spodziewałam się tego, że kolejne będą w równym stopniu opierać się na Aislinn i Keenanie, jednak tak nie jest. Nie uważam tego za minus. Każda z części posiada tych samych bohaterów, ale w poszczególnych tomach autorka skupia się na przedstawieniu różnych postaci. Teoretycznie wszystko kręci się cały czas wokół tego samego, ale widzimy to oczami różnych osób.
Dwa ostatnie tomy już wypożyczyłam i tylko czekam na możliwość poznania dalszych wciągających wydarzeń w tym niesamowitym świecie wróżek.

Kolejny tom opowiadający o świecie wróżek, w którym wracamy do postaci z pierwszego tomu, a mianowicie Aislinn i Setha. Chociaż tym razem autorka miała skupić się bardziej na chłopaku, niestety miałam wrażenie, że to Królowa Lata zdominowała „Kruchą wieczność”. Ona i jej użalanie się nad sobą. Brakowało mi tej silnej i walczącej Aislinn. Chociaż muszę przyznać, że Seth to chłopak idealny, gdyż naprawdę ma dużą dozę tolerancji do tego, że jego dziewczyna spędza tyle czasu z innym.

Melissa Marr za bardzo skupiła się na polityce świata wróżek niż na jakiś bardziej dynamicznych wydarzeniach, przez co książka momentami była nudnawa. Brakowało mi tej akcji, napięcia i jakichś elementów zaskoczenia, które były wyraźniejsze w poprzednich tomach. Większość fabuły skupiła się na rozterkach miłosnych pomiędzy Keenanem, Aislinn i Sethem oraz na ciągłych spięciach trzech dworów, które powoli zaczynają się przekształcać w oficjalną wojnę (i tutaj pokładam dużą nadzieję, że Melissa Marr rozwinie to w kolejnych tomach). Podobało mi się jednak to, że mieliśmy szansę poznać szerzej dwór Sorchy, czyli Wysoki Dwór. Autorka bardzo ciekawie opisała go i to co nim rządzi.

Jak do tej pory jest to najgorszy tom z serii, ale będę czytała ją dalej i może autorka powróci do tego, co mnie tak urzekło w poprzednich częściach a także rozwinie poboczne wątki, które mnie zainteresowały.

Praktycznie cała o jednym z ulubionych bohaterów.Główna bohaterka działa mi na nerwy bo zachowuje się jak rozkapryszona małolata.W sumie serie powstała z myślą o młodzieży ,więc pewnie dziewczęta się z nią identyfikują.Mnie zauroczyła Sorcha .

W tej części dużo się dzieje. Spodobała mi się postać Sorachy jako matki Setha. Jednakże długo i żmudnie mi się nią czytało. Zobaczymy co będzie w następnych dwóch tomach!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to