S jak stryczek

Okładka książki S jak stryczek Sue Grafton
Okładka książki S jak stryczek
Sue Grafton Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Kinsey Millhone (tom 14) kryminał, sensacja, thriller
Kinsey Millhone (tom 14)
N is for noose
Świat Książki
2000-01-01
2000-01-01
Teresa Lechowska
detektyw kryminał

Brakuje mi w książkach tej autorki bardziej rozwiniętych zakończeń. Cała książka kończy się na 2-3 stronach. Domagam się więcej szczegółów, zakończenie zdecydowanie nie zadowala mnie.

Niestety ta, czyli druga z książek Sue Grafton, z serii Alfabet utwierdziła mnie w przekonaniu, że tego autora nie warto czytać. Fabuła kryminalna wątła, a autorka gubi się w szczegółowych, nic niewnoszących do historii opisach ubrań, potraw ( zresztą typowo amerykańskich, więc niezbyt ciekawych,) detali architektonicznych i czynności obocznych, z których nic nie wynika i do niczego nie prowadzą. Niechętnie to piszę, ale to typowe "kobiece gadulstwo" o niczym, nadmierne "szczególarstwo", które w dodatku nie zdradza jakichś wyjątkowych talentów obserwacyjnych. Właściwie to zdumiewa mnie powodzenie Grafton na rynku detektywistycznej literatury popularnej, widać w USA naprawdę sukces może odnieść każdy.

N jak nigdy więcej Sue Grafton.
Akcja rozkręca się bardzo, bardzo wolno a jak już się rozkręci to się kończy błyskawicznie. Motywy postępowania bohaterów wyjaśnione połowicznie, niedokładnie, tak jakby autorka też już znudziła się książką i chciała ją jak najwcześniej skończyć.
Jedyne gwiazdki to za postać głównej bohaterki Kinsey Millhone, da się lubić.

N jak nigdy więcej Sue Grafton.
Jedyne gwiazdki to za postać głównej bohaterki Kinsey Millhone, da się lubić.

Lubię panią detektyw Kinsey, bo jest zwyczajna, ludzka i odarta z cech typowego genialnego bohatera: zarozumiała, wścibska, nie zawsze postępuje zgodnie z prawem, popełnia błędy, ma bałagan w domu i nie wygląda jak gwiazda filmowa. Bardziej przypomina mi dr House'a niż Sherlocka Holmesa.
"S jak stryczek" jest kolejną przeczytaną przeze mnie częścią tej serii, ale chyba podobała mi się z nich najbardziej. Fabuła naprawdę ciekawa, czytałam z przyjemnością.

Sue Grafion jest amerykańską pisarką specjalizującą się w kryminałach. Stworzyła ona całą serię książek, których bohaterką jest Kinsey Millhone –prywatny detektyw. Książki Sue Grafton są łatwo rozpoznawalne bowiem tytuł każdej z nich zawiera jakąś literę alfabetu (w wersji oryginalnej począwszy od A aż do V, kolejności niestety nie udało się oddać w polskiej wersji) tworząc w sumie serię o nazwie „Alfabet zbrodni”.
„S jak Stryczek” („N” Is for Noose) jest jedną z nich. Czternasta biorąc pod uwagę kolejność powstawania jest kolejnym już spotkaniem z Kinsey Millhone. Pani detektyw (co samo w sobie jest ciekawe, kobiety w roli prywatnych detektywów spotyka się rzadziej) przyjmuje standardowe i w zasadzie dość proste zadanie, by odtworzyła ostatnie dni z życia mężczyzny, który zmarł na zawał serce. Zrozpaczona wdowa – Selma, uważa, że jej męża coś w ostatnim okresie trapiło a niewiedza na ten temat nie pozwala jej zaznać spokoju. Przedmiot badań Kinsey – Tom Newquist okazuje się porządnym, statecznym i powszechnie szanowanym policjantem o czym z uporem przekonuje ją każdy kolejny mieszkaniec małego miasta. Zniechęcona Kinsey mimo wielu godzin ślęczenia nad stosami papierów w gabinecie zmarłego jak i niezliczonych rozmowach z jego współpracownikami i znajomymi już ma się poddać, gdy niespodziewanie sama staje się ofiarą nieznanego prześladowcy. Ktoś bardzo chce pozbyć się jej z miasta, a powodem może być tylko coś, co dotyczyło Toma Newquista.

Moje odczucia względem tej książki są bardzo niejednoznaczne. Nie czyta się jej ani łatwo, ani szybko – nie wiem czy wynika to ze sposobu pisania czy tłumaczenia, ale ma ona w sobie coś niedzisiejszego nawet w warstwie językowej na przykład dziwaczne wyrażenia w stylu „siąkanie nosa” czy „ćwierćfunciak z serem” (dlaczego nie hamburger, przecież rzecz dzieje się w Ameryce?). Czas akcji przypomina przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a więc era bez komputerów i elektronicznych baz danych, za to znajdziemy cały wywód dotyczący praktyczności używania maszyny do pisania :) Nie uważam tego za wadę wręcz przeciwnie autorka świetnie oddaje nastój małomiasteczkowej Ameryki tamtych czasów. Problem polega na tym, że owy klimat to właściwie wszystko co autorka oddaje przez większą część książki. Kinsey szuka – i my jako wierni czytelnicy szukamy wraz z nią i wraz z nią nie znajdujemy i czujemy się zmęczeni, znudzeni i zawiedzeni. Tylko, że nam nikt za to nie płaci.

Całą książkę ratują ostatnie rozdziały, kiedy akcja wreszcie się rozkręca i z prowadzonych rozmów i poszukiwań coś zaczyna wynikać. I gdy już zaczynamy się rozsmakowywać i rozpędzać, przeszukując w głowach listę postaci by wytypować sprawcę, autorka funduje nam szybkie rozwiązanie… i koniec książki.
Mówiąc wprost pani Grafion jakoś mnie nie przekonała. Ciekawy pomysł na fabułę można było dużo lepiej wykorzystać. Także sama postać Kinsey wydaje mi się nieprzekonująca jakaś taka nijaka – choć to może wynikać z nieznajomości poprzednich części, ale trudno znaleźć w niej coś charakterystycznego jak to zwykle ma miejscu w przypadku słynnych detektywów.

Na koniec ciekawostka – część akcji rozgrywa się w mieście o nazwie Santa Teresa – jest to fikcyjne miejsce, które stworzył jako scenę dla swych książek inny amerykański twórca kryminałów – Ross Macdonald.

• 2003
  • Kryminał