Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości

Okładka książki Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości Jadwiga Kudirko
Okładka książki Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości
Jadwiga Kudirko Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskie w Wilnie turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Wydawnictwo Polskie w Wilnie
2007-01-01
2007-01-01
przewodnik litwa mickiewicz

Książkę tę pożyczyła mi moja polonistka w ramach przygotowań do konkursu o tematyce Kresów Wschodnich. Lubię literaturę biograficzną, uważam też Kresy za miejsce wręcz magiczne, więc zabrałam się do dzieła Jadwigi Kudirko z dużymi oczekiwaniami.
Autorka przedstawia losy wybitnych polskich twórców(poetów, malarzy, muzyków) wyłącznie z perspektywy ich związków z Litwą i Wilnem. Pomysł sam w sobie bardzo ciekawy, jednak nie do końca wykorzystany. Dla mnie ten ,,przewodnik” był trochę za mało szczegółowy, zabrakło mi zagłębienia się w psychikę, życiorysy i twórczość artystów. Dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy, ale raczej o tych twórcach, którymi nigdy zbytnio się nie interesowałam, bo o tych bardziej mi bliskich raczej wiedziałam już wszystko, co pani Kudirko nam przekazała.

Mimo tych wad ,,Wilno w ich życiu, Litwa w ich twórczości” absolutnie nie jest złą książką! Jej zaletą jest to, że czyta się ją bardzo szybko. Poza tym, czuć w niej wielką miłość i fascynację Wilnem. Przybliża ona także współczesną Litwę. Zdjęć jest tyle, żeby ubarwiały całość, ale nie zagłuszały tekstu. Dla mnie więc trochę za mało szczegółów i styl pisania trochę mi przeszkadzał, ale mimo to myślę, że ta książka powinna zostać przeczytana przez miłośników Kresów Wschodnich – chociażby jako ciekawostka.

,, (…) ja chcę, ja muszę być sławny, będzie czas odpocząć wtedy, gdy ręce nie będą mogły trzymać pióra, oczy nie zobaczą liter na papierze, głowa nie usnuje myśli – wtedy, gdy wydam dwieście tomów dzieł, kiedy będę sławnym, ślepym, sparaliżowanym i… bogatym…”(Józef Ignacy Kraszewski w liście do matki)

Ps. To pewnie będzie moja ostatnia książka i recenzja w tym roku. Myślę, że jeśli chodzi o lektury, był on udany i zakończyłam go całkiem niezłą książką. Życzę wszystkim aby ten Nowy Rok był jeszcze lepszy od poprzedniego!

Nie wiem do jakiej kategorii zaklasyfikowac tą książkę... Czy jest to przewodnik? A może poradnik? Może w jakieś części jedno i drugie, ale tak naprawdę chyba żadne. Jest to ciekawie napisana książeczka, którą czyta się w mgnieniuoka i myślę, że tak samo szybko wyrzuca z pamięci. Myślę, że warto ją znac, ale sylwetki naszych trzech wieszczów narodowych każdy Polak znac powinien DOKŁADNIE! A nie w pigułce, jak to zostały przedstawione w książce ;)

• Zdobyte z trudem.
  • Biblioteczka Mamy