Ogon diabła

Okładka książki Ogon diabła Janusz A. Zajdel
Okładka książki Ogon diabła
Janusz A. Zajdel Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Fantazja, Przygoda, Rozrywka fantasy, science fiction
Fantazja, Przygoda, Rozrywka
Krajowa Agencja Wydawnicza
1982-01-01
1982-01-01

Wszystkie opowiadania prezentują dobry warsztat pisarski. Parę jest mniej porywających jeśli chodzi o fabułę, ale większość trzyma poziom. Zajdel miał masę pomysłów, a z każdej z tych opowiastek możnaby spokojnie wysnuć całe książki.

Niektóre książki nie wytrzymują próby czasu.

Niektóre książki nie wytrzymują próby czasu.

Jak dla mnie wyśmienity tomik opowiadań Zajdla.
To otwierające antologię wgniata w fotel (tylko nie można się obrażać) ;)
Pozostałe też są świetne - każde to inny pomysł i inna rzeczywistość. Chyba ze 2 mają podobne zakończenia, no ale to zbiór prac z wielu lat, więc wybaczam.
Mam świadomość, że część z tych opowiadań przewija się w późniejszych składankach i to tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że TEN zbiór jest po prostu rewelacyjny.

Jak dla mnie wyśmienity tomik opowiadań Zajdla.
To otwierające antologię wgniata w fotel (tylko nie można się obrażać) ;)

Wspaniała, polecam z calego serca.

Wspaniała, polecam z calego serca.

Niesamowita w Zajdlu jest jego pomysłowość. I o ile widać ją w dłuższych formach, to w opowiadaniach aż bije po oczach. Każde opowiadanie jest zupełnie inne, oparte na innym pomyśle, osadzone w innym świecie.

Kolejny tomik z 18 opowiadaniami Zajdla (szkoda, że ostatni jaki posiadam) w tym „Dzień Liftera” wprowadzenie do powieści „Limes Inferior”.
Jak zwykle znalazłem kilka „perełek”.
Plusy:
- wiele ciekawych pomysłów na fabułę;
- z kilku opowiadań mogłyby powstać fajne powieści;
- każde opowiadanie przemyślane, zakończone dającym do myślenia finałem i puentą;
- jak dla mnie najciekawsze to:
- „Awaria” – wielopokoleniowa podróż kosmiczna i jej skutki, temat trochę oklepany, przypomina „Non stop” Aldissa, ale dla mnie ok.;
- "...et in pulverem reverteris" - wszystko na ziemi ma określoną przydatność, a później rozpada się w pył;
- „Stan spoczynku" - na planecie rządzą roboty;
- oryginalna humoreska „Ogon diabła”;
- i dla mnie najlepsze „Relacja z pierwszej ręki” oraz „Felicitas”;
- każdy znajdzie coś dla siebie co mu się spodoba.
Minusy:
- kilka opowiadań może nie słabych, ale przeciętnych;
- jak już pisałem przy innych zbiorach opowiadań trochę „trąci myszką”.
Ogółem całkiem dobry zbiór opowiadań.

Jak zwykle znalazłem kilka „perełek”.
Plusy:
- wiele ciekawych pomysłów na fabułę;
- z kilku opowiadań mogłyby powstać fajne powieści;
- jak dla mnie...

przeczytane w kryminale

przeczytane w kryminale

Jedna z lepszych pozycji w serii "Z Glistą", swego czasu chyba najtrudniej dostępna. Czytając ją z łatwością wyczuwa się przepaść między Zajdlem a - dajmy na to - Trepką, Prostakiem, Hollankiem czy innymi "pisarzami" z Bożej łaski. Każde opowiadanie ma konkretny pomysł, prawie każde ma przemyślaną konstrukcję, a przy tym większość jest zwieńczona trzymającym się kupy finałem. Przy większości książek w tej serii lektura "Ogona diabła" to po prostu odpoczynek. Nawet jeśli Zajdel miewa tendencję do topienia fabuły w zbędnych, nużących wywodach z grubsza naukowych, dialogi bywają mocno koślawe, a imiona bohaterów przesadnie udziwnione.

Książka składa się z 17 opowiadań i fragmentu powieści "Limes inferior" ("Dzień liftera"). W środku znalazły się zarówno stare teksty, pierwotnie drukowane w niszowych pismach (np. w "Astronautyce"),nowe, nigdzie wcześniej niepublikowane, jak i takie, którym udało się trafić wcześniej do jakiejś antologii. Innymi słowy - groch z kapustą, ułożony bez większego ładu i składu. Nie jest jednak źle, bo opowiadania rozkładają się mniej więcej pół na pół - trochę dobrych, i trochę przeciętnych. Przeciętnych, nie beznadziejnych czy grafomańskich. Podkreślam to, bowiem w większości innych zbiorów opowiadań z Glisty było w tej materii akurat różnie.

Te lepsze opowiadania to opatrzony celną, choć raczej przeznaczoną dla shortów puentą "Stan spoczynku" (wizyta na planecie, gdzie roboty mają więcej do gadania niż mieszkańcy),sympatycznie przewrotny "Eksperyment" (rozbijanie cząsteczek),króciutkie, ale wredne "Po balu" (wymuszona zabawa sylwestrowa),uroczo odświeżająca i przezabawna "Uranofagia" (planeta z konsumentami uranu),doskonałe "...et in pulverem reverteris" (na Ziemi wszystkie wytwory - łącznie z domami i samochodami - mają kilkuletnią przydatność, po czym rozsypują się w pył, żeby utrzymać miejsca pracy robotników),zabawnie poplątana, najdłuższa w zbiorze, ale i pozbawiona fantastyki humoreska "Felicitas" (pisarz próbuje odzyskać miłość),smutne "Psy Agenora", które zrobiły na mnie kiedyś piorunujące wrażenie (dziś już nie) (bohaterem jest strażnik składowiska odpadów),trochę już zestarzały, ale wciąż ciekawy "Raport z piwnicy" (badania nad pamięcią genetyczną),sympatyczny, choć niezgrabnie zakończony "Skok dodatni" (zniknięcie kopuły z grupą badaczy skoków w czasie) oraz bardzo przyjemna humoreska "Ogon diabła".

Słabsze teksty to otwierająca zbiór, silona na oryginalność "Relacja z pierwszej ręki" (biblijne zdarzenia ukazane jako eksperyment naukowy),przegadany i dość drętwy "Telechronopator" (urządzenie do patrzenia w przeszłość),"Awaria", po raz enty mieląca kwestię wielopokoleniowej podróży kosmicznej, która poszła źle, dziwna, trochę niemądra i przefajnowana "Dżuma, cholera i ciężka grypa" (sprzątanie śmieci z okołoziemskiej orbity),równie przefajnowana i zbyt długa, mimo że oryginalna koncepcyjnie, "Woda życia" (liofilizowani koloniści w ładowni),przewidywalny, taki sobie "Epizod bez następstw" (tubylec i przybysze z kosmosu) oraz głupiutka "Metoda laboratoryjna" (obserwacja załogi rakiety kosmicznej).

Istnieje więc spora szansa, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego w tym zbiorku. Trzeba jednak pamiętać, że w obecnej dobie styl literacki opowiadań zalatuje już myszką. Podobnie leciutko już zgrzytają niezbyt wyszukane dialogi i swego rodzaju kanciaste ugrzecznienie narracji. Nadal jednak wyczuwa się tu świeżość wielu pomysłów, ich dużą różnorodność oraz to, że zasiadając do maszyny autor doskonale wiedział, co chce napisać.

Moja ulubiona pozycja Zajdla. Polecam przede wszystkim osobom, które chcą poznać jego twórczość.

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadania:
- "Awaria" (13.01. 2014 r. )
- "Dzień liftera" (16.01.2014r.)
- "Dżuma, cholera i ciężka grypa" (16.01.2014r.)
- "Eksperyment" (17.01.2014r.)
- "Epizod bez następstw" (17.01.2014r.)
- "et in pulverem reverteris" (17.01.2014r.)
- "Felicitas" (18.01. 2014r.)
- "Metoda laboratoryjna" (20.01. 2014r.)
- "Ogon diabła" (20.01. 2014r.)
- "Po balu" (20.01. 2014r.)
-"Psy agenora" (20.01. 2014r.)
- "Raport z piwnicy" (21.01. 2014r.)
- "Relacja z pierwszej ręki" (21.01. 2014r.)
- "Skok dodatni" (23.01. 2014r.)
- "Stan spoczynku" (24.01.2014r.)
- "Telechronopator" (25.01. 2014 r.)
- "Uranofagia" (25.01. 2014 r.)
- "Woda życia" (26.01. 2014 r.)

Z tej ksiązki przeczytałam opowiadania:
- "Awaria" (13.01. 2014 r. )
- "Dzień liftera" (16.01.2014r.)
- "Dżuma, cholera i ciężka grypa" (16.01.2014r.)
- "Eksperyment" (17.01.2014r.)
- "Epizod bez następstw" (17.01.2014r.)
- "et in pulverem reverteris" (17.01.2014r.)
- "Felicitas" (18.01. 2014r.)
- "Metoda laboratoryjna" (20.01. 2014r.)
- "Ogon diabła" (20.01. 2014r.)
-...

• Science Fiction
  • Fantastyka naukowa
  • Sci-fi

Dodaj cytat z książki Ogon diabła