Na plebanii w Haworth

Anna Przedpełska-Trzeciakowska Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
1998-01-01
biografia, autobiografia, pamiętnik
1998-01-01
978-83-247-1871-9
Bronte biografia Haworth

Choć z oczywistych względów osoba Charlotty Brontë wysuwa się tu na pierwszy plan, nie jest to tylko jej biografia. Drobiazgowo śledząc i analizując nieliczne ślady pozostawione przez rodzinę Brontë, autorka zdołała odtworzyć portrety pozostałych jej członków, w tym także Branwella - brata Charlotty, Emilii i Anny, przez biografów traktowanego zazwyczaj dość jednostronnie....

W końcu udało mi się znaleźć czas na skończenie opowieści o rodzinie Brontë. Tak długa przerwa w czytaniu nie ma nic wspólnego z samą książką, chociaż muszę przyznać, że potrzebowałam odpowiedniego nastroju, żeby się nią w pełni delektować.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska pozwoliła mi przenieść się myślami na wrzosowiska, wśród których dorastały siostry, poczuć chociaż...

Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli twórczości tajemniczych sióstr Bronte. Można tu znaleźć wiele ciekawych spostrzeżeń na temat ich życia, o których nie przeczytamy w angielskich pozycjach. Całości dopełniają nawiązania do polskich autorów XIX-wiecznych czy też ówczesnej sytuacji historycznej Polski.

Autorka ma pióro! Dziękuję Jej za zaproszenie do domu rodziny Bronte, w którym spędziłem wiele godzin i wyszedłem z niego oszołomiony.

Lubię powieści sióstr Brontë, ale ich biografia troszeczkę mnie znużyła. Styl jest nieco rozwleczony, choć rozumiem intencje autorki, która chciała rzetelnie zobrazować rodzinę. Na pewno dla badaczy literatury wiktoriańskiej będzie to cenne źródło informacji.

Biografia sióstr Bronte. Chyba spodziewałam się czegoś więcej, choć i ta czegoś uczy.

Jedna z najlepszych biografii, jakie czytałam. Historia rodziny Bronte jest tak niezwykła, że gdyby nie była prawdą, a fikcją literacką, to jestem więcej niż pewna, że autorowi zarzucono by nadmierną fantazję i dramatyzm. Tak, jak człowiek z niedowierzaniem patrzy na piękny kwiat, który wydała sucha i jałowa gleba, tak i niewiarygodne wręcz wydaje się, jak bogate osobowości...

Świetna biografia. Początek był trochę nużący, ale później lektura mnie wciągneła.
Moim zdaniem mogą ją przeczytać również ci którzy nie czytali jeszcze żadnej z powieści sióstr Bronte, ponieważ pomoże im zrozumieć mroczny klimat twórczości rodzeństwa z plebani w Haworth.
A tym którzy już znają powieści takie jak "Jane Eyre" czy "Wichrowe Wzgórza" uświadomi, że nie są one...

Historia o siostrach Brontë. Atutem biografii są zamieszczone w niej fragmenty poezji.

Nie pamiętam kiedy czytałam tak świetnie napisaną biografię - i te zachwyty odnoszą się zarówno do strony językowej, sposobu narracji jak i drobiazgowej pracy w ustalaniu szczegółów życiu rodziny Bronte. Z zapisu wyłania się NIEZWYKLE żywy opis rodziny, przy czym każdy jej rys został udokumentowany - niewiele tu miejsca na luźne domysły Autorki, w zamian pojawiają się...

Dyskusje

• Biografie