42 równoleżnik

Krzysztof Zarzecki
Ameryka Passos
Inne

więcej Więcej

Różne oblicza Ameryki z początku XX wieku oczami zafascynowanego socjalizmem nacjonalisty. Książkę znalazłam w jednym z zestawień najważniejszych amerykańskich powieści minionego stulecia, co mnie oczywiście zaintrygowało, szczególnie, że nigdy nie słyszałam o jej autorze. Dos Passos był bardzo ceniony za życia, a jego nazwisko wymieniane było jednym tchem wraz z...

Wspaniała książka, która wprowadza nas w każdy aspekt życia ludzi każdej warstwy społecznej na początku XX w. Oprócz innowatorskiej kompozycji autorowi nie zabrakło umiejętności do genialnego opisania losów bohaterów.

Dzika,dzika młodość
Moja wielka niewiadoma

Zostawiłem za sobą las pachnący,
Mam jałowe nozdrza,
Mam jałowe nozdrza,
Mam jałowe nozdrza.

Nadeszły tu śmiertelne czasy,
Do gardeł rusza sfora.
Nie ma dziś i nie ma jutro.
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj,
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj,
Nawet wiatr taki sam jak wczoraj wieje koło nosa.

Pomysł tyleż nietypowy co...

Fragment rozmowy z Markiem Hłasko, przeprowadzonej w Polskim Radiu w audycji „Muzyka i aktualności” 14.02.1958, opublikowany w książce „Hłasko nieznany”:
„(…)-Młodzież czyta bardzo dużo powieści współczesnych pisarzy amerykańskich, w tym pisarzy swojego pokolenia. Zaczytuje się w Faulknerze, Hemingwayu, Caldwellu, Steinbecku. Co pan sądzi o tych pisarzach?
-W literaturze...

Ksiazka wybitna