Wolność

Okładka książki Wolność Daniel Suarez
Okładka książki Wolność
Daniel Suarez Wydawnictwo: Amber Cykl: Demon (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Demon (tom 2)
Freedom
Amber
2010-05-01
2010-05-01
Miłosz Urban
Demon komputery sieć

Powieść bodajże sprzed 12 lat. To jest epoka. Ciekawa ale jeśli ktoś uważa, że w 2023 r. Darknet i Tor stanowią jakiś problem dla inwigilacji przez służby to może się zdziwić. Czego nie życzę.

Czytając ją, po tak długim czasie gdy została napisana, jestem przerażony ile zagadnień wspomnianych w tej książce dzieje się tu i teraz na naszych oczach. Może nie dosłownie, ale między wierszami jak najbardziej. Nie spodziewałem się, że technologiczny thriller, poruszy tak ważne dla współczesnego świata problemy jak nierówności społeczne, ingerencja technologii w nasze życie, napięcia na linii różnych państw, grup wpływowych ludzi itp. Trochę z duszą na ramieniu czekam co przyniesie nam ta niepewna przyszłość. Bo biorąc pod uwagę możliwe "proroctwa" zawarte w tej lekturze, kolejne lata nie niosą za sobą nic dobrego.

Minęły dwa miesiące od zakończenia Demona i czas ten wystarczył, by ochłonąć i … zabrać się za Wolność. Wzięłam głęboki oddech i przystąpiłam do lektury w ramach akcji czytamy w weekend. Jestem przyjemnie zaskoczona. Rozumiem co czytam!:) Autor pisząc używa mniej specjalistycznych określeń. Zaczęło się ostro od synchronicznej śmierci 61 miliarderów zadanej im przez kolcogrzbiety z botnetu. Demon eliminuje w ten sposób pasożyty systemu. Niszczy sieci korporacji i tych wszystkich którzy podejmują z nim walkę. Korporacje nie siedzą z założonymi rękami. One się organizują i wdrażają akcję Egzorcysta mającą na celu zniszczenie botnetu Demona. Wojna się toczy. Doskonale wiemy kto dobry kto zły. Rozumiemy też jak technologia nam szkodzi – przestajemy myśleć samodzielnie, robi to za nas komputer. Ludzkość musi zginąć. Nie jest godna wolności. Autor opisuje produkcję wody i paliwa z powietrza przy pomocy słońca, świat w upadku gospodarczym, hiperinflację, zaciemnienie, panującą zupełną anarchię, przejmowanie władzy przez amię. Cybergedon jednym słowem. Jednocześnie opisuje połączenie rzeczywistości z grą internetową i tworzenie Darknetu, który jest systemem społecznym nie różniącym się niczym od innych systemów społecznych. I tym sposobem wszyscy jesteśmy w sieci….. Książkę polecam.

wyśmienicie.

wyśmienicie.

Bardzo udana kontynuacja "Demona". Zakończenie pozostaje w głowie na długo - co się rzadko zdarza przy thrillerach.

W bardzo ciekawą stronę rozwinął się koncept z pierwszej części. Szacun dla autora za wizję, pomysłowość i świeży powiew w science fiction. Nawet uwzględniając niezbyt wyrafinowany styl pisarski, to warto przeczytać.

Nie ukrywam, że po lekturze pierwszej części długo zbierałem połamaną szczękę z podłogi. Druga część jest dość spójną kontynuacją fabuły jaką poznaliśmy w pierwszej części. Dobrze napisana, kreatywna, nieszablonowa. Książką w której świat fizyczny przenika się ze światem wirtualnym. Świat gdzie dobro wygrywa ze złem....

Nie potrafię odnaleźć się w klimacie tego autora.

Nie potrafię odnaleźć się w klimacie tego autora.

Druga część książki mnie trochę rozczarowała.
Oczekiwałem czegoś lepszego po kontynuacji pierwszej części. Tu wydarzenia stały się trochę mniej realne. Niektóre wątki wręcz bardzo nierealne.
Jednak trzeba mieć na uwadze się, że jest to książka z elementami science-fiction.
Dobrze się czyta. Książka napisana fajnym językiem.

Druga część książki mnie trochę rozczarowała.
Dobrze się czyta. Książka napisana fajnym językiem.

Po przeczytaniu pierwszej części spodziewałem się po Wolności czegoś więcej — historii bardziej realistycznej. Zdaję sobie sprawę, że Demon, jak i Wolność to pozycje zawierające elementy sci-fi, ale w tej pierwszej były one przyjemnie wkomponowane w całość. Druga część to tylko i wyłączenie sci-fi, a zakończenie jak na taką pozycję jest według mnie zbyt banalne.

• Audiobooki
  • Horror/Thriller/Sensacja/Kryminał