Watykan 2035

2008-01-01
2008-01-01
Wiktoria Melech, Barbara Janicka
Watykan

Nie jest to książka o której szybko się zapomni.Anonimowy autor pokazuje nam jak mógłby wyglądać kościół katolicki.Dlaczego pisze "mógłby" a nie "będzie"?Obawiam się,że na tak daleko idące zmiany czekać będziemy wieki.
Główny bohater to Giuseppe Lombari,wychowany w katolickiej rodzinie choć nie praktykującej.Mąż,ojciec,lekarz,naukowiec.Po śmierci żony zwraca się ku Bogu i odnajduje swoje powołanie.Zostaje kapłanem,kiedy jego mentor i przyjaciel zostaje papieżem jedzie razem z nim do Watykanu i wspólnie reformują kościół.Po śmierci przyjaciela to właśnie Giuseppe zostaje następnym papieżem.Jako TomaszI kontynuuje reformy swojego poprzednika.Już nie tylko ojcowie rodzin zostają dopuszczeni do stanowisk kościelnych ale również kobiety.
Celem jaki sobie stawia jest zjednoczenie wszystkich Kościołów chrześcijańskich.
Nie czyta się tego lekko i łatwo.Książka daje do myślenia pod warunkiem,że ma się otwarty umysł.
Z czystym sumieniem polecam

Długo szukałam ksiązki "innej niz wszystkie", która potrafi oderwać od rzeczywistości i na trafilam na tą książkę. Rozczarowałam się. Przez pierwsze 100 stron bardzo ciężko mi było przebrnąc. Później było już trocę lepiej. Książka bardziej filozoficza, dlatego może mnie nie porwała. Były momenty, które naprawdę potrafiły wciągnąć, ale to tylko momenty.

Wyjątkowa książka anonimowego autora, przedstawionego nam czytelnikom jako wysokiego rangą dostojnika Watykańskiego. Jestem przekonany, że każdy powinien ją przeczytać.

Teoretycznie to jest powieść, biografia świętego przyszłości, inżyniera Giuseppe Lombardiego, męża, ojca dwóch córek, duchownego nowych czasów, teologa i filozofa, a wreszcie papieża Tomasza I, dwukrotnego laureata pokojowej nagrody Nobla, za pojednanie Palestyńsko- Izraelskie, a przez to również dialog międzyreligijny, bo wchodziła przecież w grę opieka nad miejscami świętymi, dla kilku religii, a które jak wiadomo przynajmniej od polowy poprzedniego stulecia są na beczce prochu, więc niełatwo tutaj nawet o wysadzenie ściany płaczu, czy poważne uszkodzenie meczetu ważnego dla Islamu. Właśnie w ten dialog w które przyszły papież miał wkład. Co ciekawe jest tu przedstawione, że często szybciej potrafił się porozumieć z Islamem niż z chrześcijanami. Myślę, że chodzi tu o obalenie pewnego stereotypu, że z Islamem nie należy rozmawiać za pomocą kul karabinowych, czołgów, bomb itd...

Autor stara się przekonać, niezależnie do tego jak to jest dla nas ludzi Zachodu, trudne, niewyobrażalne, że można, a nawet trzeba ze światem islamskim dialogować. Ta książka to nie jest typowa biografia, nie dlatego, że jest fikcyjna, ale istotniejsza jest problematyka wiary i kierunku w jakim podążąć będzie Kościół w najbliższych dziesięcioleciach?

W książce zawartych jest mnóstwo pytań natury filozoficznej i teologicznej i jednocześnie pytanie czy Kościół musi odpowiadać na nie tak jak do tej pory. Czy są możliwe jakieś zmiany?, jakieś reformy?, i co ważne, jakie to będzie miało wpływ zarówno na instytucję Kościoła?, jak i pojedynczych wiernych? Czyli mamy kolejne pytania.

Autor napisał również sporo o świecie allternatywnym I połowy XXI wieku, a więc przewidywań jak mogą potoczyć się pewne procesy historyczne, polityczne, społeczne, a związku z tym jaka powinna być w tym rola Kościoła. To wszystko sprawia, że czytelnik ma do czynienia z interesującą książka, choć trudno mi powiedzieć czy takie zmiany jak proponuje autor są realne, czy możliwa jest, w tak krótkim czasie, a więc jeszcze za naszego życia, tak gruntowna reforma Kościoła? Myślę, że jest to swego rodzaju prowokacja intelektualna, przyczynek do dyskusji i polemik na niełatwe przecież tematy wiary.

Co ciekawe książka jest napisana zadziwiajaco przystępnie, ale warto tą ksiażkę przeczytać w skupieniu, starać się wychwycić z niej jak najwięcej, wrócić z raz czy dwa, bo po kolejnym przeczytaniu odbiera się ja zupełnie inaczej, a to przez to, że refleksje tam zawarte są niezwykle głębokie. Jest to bardzo mądra książka, ponieważ problemy nie są przedstawione w formie typowego dyskursu naukowego, czytelnego dla środowisk akademickich, ale zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. To jest duży walor tej książki i wielka sztuka napisać tak głęboką i wartosćiową ksiażke w tak komunikatywnym stylu. Ja miałem wrazęnie, że to jest rodzaj rozmowy z czytelnikiem.

Polecam *

Ad.

* Tutaj adnotację warto zamieścić ( rok 2015, pontyfikat papieża Franciszka ) Chodzi o to, że w książce pojawia się motyw, że papież Benedykt XVI ogłosi rezygnację. Jasne, że można się domyślać, że duchowny dostojnik nie chciał szefowi podpaść to po pierwsze, a po drugie, zapewne to mu lepiej pasowało do koncepcji literackiej. Ale jednak sam fakt, że coś takiego się pojawiło i to na początku pontyfikatu papieża Benedykta XVI, kiedy książka była pisana, warty jest odnotowania. Świadczy to o wybitnych zdolnościach analitycznych autora.

• Literatura piękna
  • Na mym regale