Jarmark rymów

Okładka książki Jarmark rymów Julian Tuwim
Okładka książki Jarmark rymów
Julian Tuwim Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Julian Tuwim. Pisma zebrane [Czytelnik] poezja
poezja
Julian Tuwim. Pisma zebrane [Czytelnik]
Czytelnik
1991-01-01
1991-01-01
Jarmark rym

Chciałem się trochę ogrzać przy Tuwimie. Szczególnie interesowały mnie jego migawki prozą, nie było tego dużo, ale to wzmacniające, gdy rano boli ząb…: „Cieszę się, że byłem u dentysty. Wszystko poszło znakomicie. Nie zastałem go w domu” („Z notatnika nerwowca”).

1951

Utwory, zawarte w tym tomie, to przede wszystkim satyry i prześmiewcze anegdoty na temat przedwojennych realiów, w których przyszło Tuwimowi żyć i tworzyć. Jest to więc dość ciekawy obraz tamtych czasów, ale dla współczesnego czytelnika raczej będzie mało atrakcyjny.

Widać tu zupełnie inną twarz poety, którego kojarzy się jednak zwykle z wierszami dla dzieci. Da się poznać jego niesamowity słowotwórczy talent i wyczucie języka, a równocześnie jakby bardziej ludzką twarz wieszcza. Zmęczonego wizytami niechcianych gości, obserwującego ludzi w kawiarni, zmagającego się z urzędową biurokracją. Ciekawy jest też motyw odżegnywania się poety od swojego żydowskiego pochodzenia, wręcz pewna manifestowana pogarda dla żydowskości. Ale obrywa się tu również endekom, nawet Piłsudski pada ofiarą poetyckiej satyry...

Zbiorek musi być odczytywany w konkretnym kontekście historycznym, a to sprawia, że dzisiaj staje się nieaktualny i mocno traci na wartości.

Mistrz Rymów, Poeta Wielki, tym razem w innej odsłonie. Wiersze bardziej pikantne, żartobliwe, okraszone ostrzejszym humorem. Ten tom pokazuje, jak wszechstronny był Tuwim. Pisał przepiękne wiersze dla dzieci, potrafił wzruszać sentymentalnymi "Kwiatami Polskimi", był też twórcą tekstów do kabaretu.

Wiersze Tuwima są doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości, poprawę humoru czy po prostu wytchnienie. Tuwim potrafi bawić, uczyć, ale i zmuszać do myślenia i analizowania.

Tuwim odkrywany wciąż na nowo. Jest genialny. Mistrz słowa. Ileż trzeba czasu aby poznać całą jego twórczość, więc cieszy mnie cieszy, że wciąż sobie mogę wracać do Niego i czytać rzeczy całkiem dla mnie nowe :)

Mam 14 lat, a przy tej książce bez przerwy się śmiałam. Mój faworyt to "Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem". Normalnie jakbym patrzyła na kolegów ze szkoły.

Jarmark Rymów to zbiór wierszy, piosenek, fraszek, limeryków, aforyzmów i tekstów prozatorskich Juliana Tuwima. Co ciekawe dla czytelnika, obfituje w wiele tekstów dla dorosłych (nasyconych ironią i typowo tuwimowskim humorem). Pozycja obowiązkowa dla każdego fana łódzkiego poety!

Uwielbiam humoreski, fraszki i prozę Tuwima właśnie dlatego, że wszystkie cechy jego "poważnej poezji" - dar obserwacji, niezwykły talent i językowa sprawność ("Ślusarz"!) - zdają się ulegać zwielokrotnieniu, a zaprawione jadowitym, celnym dowcipem nabierają dodatkowych zalet.

uwielbiam!
w tym tomie odkryłam Tuwima.
fascynujący dar wnikliwej obserwacji i oceny świata. cudowna ironia. cięty język.
prawdziwa poezja!

uwielbiam!
w tym tomie odkryłam Tuwima.
prawdziwa poezja!

Bawiło wczoraj, bawi i dziś

Po Jarmark rymów Tuwima sięgnęłam dla relaksu, żeby się odprężyć przed czekającą mnie nagonką egzaminacyjną. Jak zwykle Tuwim mnie nie zawiódł. Owa pozycja to zbiór przezabawnych utworów satyrycznych. Znajdziemy tam piosenki kabaretowe, a w nich znany szlagier, poruszający zawsze i wszędzie Miłość ci wszystko wybaczy. Ponadto Andrzej Żmuda postanowił opublikować w tym zbiorze poematy, skecze i monologi, które jednocześnie bawią i pobudzają do myślenia.

W utworach umieszczonych w tym tomie, które niewątpliwie nacechowane są specyficznym humorem, możemy doszukać się bystrości i jasności umysłu poety. Tuwim był bardzo inteligentnym obserwatorem ówczesnego życia społecznego. Bohaterami jego satyr są zarówno znane postaci, jak i przeciętni wyjadacze chleba. Politycy, osobistości z pierwszych stron gazet, idioci irytujący artystę, kobiety. Poeta sprawnym piórem trafia w same sedno, obnaża ludzką głupotę, wyśmiewa ignorancję, drwi sobie z zacietrzewienia. Odpiera również ataki dotyczące swojego pochodzenia. Jednakże, jako zasymilowany Żyd zachowuje neutralność. Nie zważając na swoje pochodzenie, krytykuje też społeczność żydowską.

Jarmark rymów z sugestywnym podtytułem Tylko dla dorosłych to interesująca lektura krytycznego spojrzenia na ówczesny świat poety. Jednocześnie utwory z tego tomu mają wymiar uniwersalny. Humor Juliana Tuwima jest ponadczasowy i jak najbardziej aktualny w dzisiejszych czasach. Gorąco polecam osobom lubiącym dobry żart, który zarówno wywołuje śmiech, jak i skłania do głębokich refleksji.

Bawiło wczoraj, bawi i dziś

• Poezja