Łzy smoka

1997-01-01
1997-01-01
Monika Kluczyńska
łzy smoka dean koontz

Po przeczytaniu książki okazuje się, że historia na pozór banalna, może wywołać ciarki. Jest to naprawdę dobrej klasy horror, z całkiem niezłymi pomysłami i nieźle przemyślaną fabułą.

Niestety autor nie ustrzegł się pewnych momentów przestoju, ale na szczęście nie popsuły one odbioru całości. Historia jest ciekawa, a zakończenia ciężko się domyślić. Powieść trzyma w napięciu do samego końca i nie odkrywa przedwcześnie kart. Wymaga ona jednak pełnego skupienia.

Degeneracja współczesnego społeczeństwa i starcie zwykłych ludzi z potworem w ludzkiej skórze o niezwykłych zdolnościach to chyba ulubiony motyw Deana Koontza. Dla mnie książka okazała się być strasznie nierówna. Były epickie momenty, które mroziły krew w żyłach niczym najlepsza groza, by za chwilę popaść w chaos i bezcelowe rozważania bohaterów, ciągle na ten sam temat. Czasami ciężko mi było zrozumieć tok myślenia autora przy tworzeniu fabuły. Niestety znowu autor zepsuł moje całkiem dobre wrażenie nijakim zakończeniem, które ucinało całą historię szybko i bezboleśnie, co kompletnie nie pasuje do wcześniej budowanego napięcia i pełnych trwogi oraz obrzydzenia scen. Myślę, że Koontz przez bezgraniczną miłość do kreowanych przez siebie bohaterów psuje niemal każdą swą powieść. Uważam ten tytuł za całkowicie przeciętny, ale daję sześć gwiazdek ze względu na fascynującą postać Tiktaka - kreaturę o mrocznym i zepsutym obliczu, którą w wyobraźni innego pisarza mogłaby stać się bohaterem na miarę kilkutomowej sagi.

Typowa powieść Deana Koontza. Ni więcej ni mniej. Czyta się dobrze. Jednak trudno nie powiedzieć uczciwie że autor ma w swoim dorobku dużo lepsze powieści.

Piątce bohaterów dwójce policjantów i trójce bezdomnych objawia się tajemnicza istota o nadludzkich zdolnościach. Ta przepowiada im że umrą przed świtem. Z czasem postacie podejmą współpracę by powstrzymać Tiktaka (tak policjanci mianowali ową istotę.). Akcja toczy się szybko i wartko. Opisy zjawisk nadprzyrodzonych są bezbłędne. Gdy Tik tak wstrzymuje czas miałem opad szczęki. Ta scena miażdży. Czasami jest mrocznie, nawet krwawo, czasami są sceny mające rozładować napięcie. Jednak finalne starcie nie będzie zbyt epickie. To jest rozczarowujące

Książka choć udana, prezentuje nierówny poziom wykonania. Autor porusza w niej wątki społeczne i filozoficzne. Kręcą się wokół bronienia i tłumaczenia zbrodniarzy przez społeczeństwo, oraz kwestii odpowiedzialności społecznej. Te same w sobie nie są złe. Są za to bardzo spłycone. Przedstawione w łopatologiczny, jednostronny sposób. Autor ani razu nie stawia pytań przed czytelnikiem. Czasami pokazuje Tiktaka, przedstawia jego historię i jego przemyślenia. Jest to zrobione na takiej zasadzie "jest tak i tak, tak jest dobrze bo ja tak uważam, nie warz się myśleć czytelniku nad tym co tu napisałem". Te sprowadzają się to pogardy dla wszelkich zasad. W szczególności dla życia ludzkiego. Trochę szkoda że Koontz tak to przedstawił. Tematy które przedstawił są ciekawe, ale ich przedstawieniu brakuje przewrotności, czy bawienia się z człowieczeństwem czytelnika, które naprawdę by się przydało.

Również mam problem z postaciami. Bezdomni: Alkoholik i narkoman, oraz uciekająca przed prawem kobieta z dzieckiem pełnią w tej zdecydowanie za małą rolę. Zupełnie jak by zdaniem autora życie takich ludzi było maksymalnie nudne, nieciekawe i nie warte większego przedstawiania. Kobiecie z dzieckiem towarzyszy bystry psiak. Autor czasami przedstawia akcję z jego perspektywy. Momenty te są zabawne i fajnie rozładowują napięcie. Przez większość czasu śledzimy historię z perspektywy dwójki policjantów Harrego i Connie ich życie jest pełne adrenaliny i emocji, a do tego obfituje z zabawne przekomarzanki. Już na samym początku mamy atak szaleńca w knajpie. Ten uzbrojony w pistolety i granaty nawala do wszystkiego. Starcie bohaterów z wariatem ciągnie się za długo. Brakuje mu dynamiki, właściwej dla takich scen. Harry jest bardziej zrównoważony i ostrożny. Connie zaś jest typową twardzielką ala Cynthia Rothrock. Twarda, wygadana babka po przejściach w której zachodzi przemiana mentalna. Jest to najciekawsza postać. Fajni są też Tiktak, i wspomniana kobieta z dzieckiem. Jednak tą ostatnią jak już pisałem nie nacieszymy się za bardzo. Piątka bohaterów łączy się w grupę, dopiero pod koniec. Jednak w starciu z Tiktakiem mierzą się tylko, policjanci i pies. Samo starcie jest wyprane z emocji. Bohaterowie rozprawiają się z nim zdecydowanie za łatwo. A happy end został napisany totalnie na kolanie.

Książka choć nierówna, jest dziełem jak najbardziej udanym. W prawdzie narzekałem tu dość sporo, ale czytało mi się ją bardzo dobrze. Akcja toczy się szybko, całość jest pisana lekko. Jest to dobra powieść grozy z wątkiem paranormalnym rodem z "Z Archiwum X". Kto lubi takie klimaty spędzi przy niej parę miłych wieczorów. Fani Koontza do których i ja się zaliczam mogą sięgnąć w ciemno.

Czytałem lepsze powieści autora, ta jest całkiem przyzwoita.
Jak to u Koontza, dobrze zarysowani główni bohaterowie, atmosfera grozy i niepokoju towarzyszy nam cały czas. Bogate i szczegółowe opisy powodują że stajemy się praktycznie widzem dziejących się wydarzeń.
Areną zdarzeń jest Laguna Beach, zazwyczaj przedstawiana w filmach, serialach i książkach jako kalifornijska oaza słońca, tu mroczna i ponura zatopiona w deszczu. Dwoje gliniarzy i troje bezdomnych stają się celem dla sadysty o paranormalnych zdolnościach .
Noc się kończy a czasu coraz mniej, czy wszyscy przetrwają?
Sprawdź!

Czytałem lepsze powieści autora, ta jest całkiem przyzwoita.

to była moja pierwsza książka którą przeczytałem jeszcze za gówniarza, nie wiele z niej pamiętam tylko tyle że bardzo mi się spodobała. Na pewno do niej wrócę i dodam coś więcej do opinii :)
Edit. Przeczytałem po latach po raz kolejny, muszę nieco zniżyć ocenę ponieważ książka jest dobra ale mimo wszystko teraz gdy jestem starszy wywarła ona na mnie nieco inne wrażenie niż 10 lat temu. Dalej polecam ją każdemu fanu thrileru, grozy i fantastyki.

"- O świcie, ty żałosna dziwko. Załatwię ciebie i twojego zasmarkanego bachora. Szesnaście godzin. Tylko szesnaście godzin, suko. Tik-tak... tik-tak... tik-tak..."

Do pięciu osób przychodzi tajemnicza istota mówiąc, że zabije je o świcie. Stwora nie zabija ogień, ani kule. Jest niezniszczalny. Pojawia się nagle, tak samo znika. Jak powstrzymać diaboliczną postać i przeżyć???

Książka ciekawa, wciągająca, pełna niespodziewanych sytuacji, miejscami krwawa i brutalna. Czytało mi się szybko i sprawnie, a szczególnie od momentu, gdy dowiedziałam się kto (co) jest potworem gnębiącym ludzi.
Z zapartym tchem czytałam fragment zatrzymania czasu, a szczególnie akcja w dyskotece :) Poza tym bardzo podobały mi się rozdziały z psem w roli głównej. Dobry, dobry pies.

Bardzo dobra pozycja. Sam nie dowierzam że tak bardzo polubiłem nowy gatunek jakim jest thriller. Ale po przeczytaniu tej pozycji utwierdzam sie w przekonaniu że dodam do mojej ulubionej kolekcji gatunków nowy rodzaj. Aż nie mogę się doczekać kolejnych pozycji tego autora.

Książka właściwie zaczyna się od drugiej części. W pierwszej w zasadzie ani nic się nie dzieje, ani niczego się nie dowiadujemy.
Rozwleczona do granic możliwości. Pomysł na książkę świetny, wykonanie marne.
Chyba że zaczyna się czytać od połowy.

Rozwleczona do granic możliwości. Pomysł na książkę świetny, wykonanie marne.
Chyba że zaczyna się czytać od połowy.

Książka generalnie dobra, aczkolwiek oczekiwałam bardziej rozbudowanego zakończenia, bardziej refleksyjnego, takiej ostatecznej rozprawy dobra ze złem.

W 43

W 43