Pafnucy

1994-01-01
1996-01-01
83-88791-38-9
pafnucy joanna chmielewska

Jako, że lubię kryminały komediowe tej autorki, postanowiłam sięgnąć także po tę pozycję. Książka jest zbiorem historii o tytułowym niedźwiedziu Pafnucym i innych zwierzętach - przede wszystkim leśnych, ale nie tylko. Chmielewska w swój unikatowy sposób pisze o tym, jakie ludzkie zachowania magą negatywnie wpływać na środowisko. Jest to książka edukacyjna pod tym kątem, ale przemyca to w tak przyjemny sposób, że wszystko zostanie zapamiętane bez szczególnego wysiłku. Postacie są wyraziste, zabawne, dzięki nim łatwo dowiedzieć się sporo o zwyczajach zwierząt oraz o (uproszczonym) postrzeganiu przez nie świata swojego oraz ludzi. Ogółem urocza i ciekawa historia. Przewidywalna, ale to w tej sytuacji wcale nie jest minusem.

Niedżwiadkowe przygody, za rekomendację powinno starczyć że autorką jest Joanna Chmielewska, ale dodam że wydanie jest pięknie dopracowane i ilustrowane.

Świetna. Okazuje się, że pani Chmielewska pisze nie tylko fantastyczne kryminały dla dorosłych.

Książka mojego dzieciństwa!

Książka mojego dzieciństwa!

Cudowna lektura.

Cudowna lektura.

Rewelacyjna, pogodna opowieść leśna dla wszystkich. / Przecież w każdym z nas jest trochę z dziecka . / Wspaniałe poczucie humoru Chmielewskiej i doskonałe przesłanie edukacyjne ekologiczno - społeczne. Polecam

Rewelacyjna, śmieszna, czarująca.
Proekologiczna i proleśna.

Ma zdecydowanie za długie rozdziały, jak na czytanie dziecku. Bo prośba "jeszcze jeden rozdział" bywa przerażająca (jak się własnie dwa rozdziały przeczytało na głos).

Moje dzieci były książką zachwycone. Naprawdę książka jest zabawna, interesująca, a duet wydry i niedźwiedzia doskonale śmieszny. A przy okazji okazji namawia, poprzez Pafnucego, do właściwego zachowania w lesie.

Ale zawsze się jednak zastanawiam czy się powinno czytać dzieciom takie historie o zwierzętach leśnych, gdzie te zwierzęta są całkowicie nieprawdziwe, uczłowieczone. Czy nie zaburza to w dzieciach normalnego postrzegania prawdziwej przyrody, realnej, w której żaden niedźwiedź nie jest ani trochę, w swoim zachowaniu, podobny do Pafnucego.
I trochę brakowało mi w tej historii takiego przymrużenia oka, pokazania, że to taki żarcik jest, że Pafnucy jest tylko takim bajkowym misiem.

Rewelacyjna, śmieszna, czarująca.
Proekologiczna i proleśna.

Rewelacyjna książka dla dzieci.
Można nie źle się uśmiać i spojrzeć na życie w lesie oczami zwierząt.
Polecam.

Rewelacyjna książka dla dzieci.
Można nie źle się uśmiać i spojrzeć na życie w lesie oczami zwierząt.
Polecam.

Czytałam ją córkom. Chyba już ponad 10 lat temu. Pamiętam, że była bardzo zabawna. Taki humor typowy dla Joanny Chmielewskiej. Najbardziej lubiłyśmy wydrę, przyjaciółkę Pafnucego.

Ciepła,mądra i zabawna opowieść o przygodach leśnych zwierzątek.Dla dorosłych może mieć za wolne tempo i być momentami przewidywalna. Dla dzieci idealna. Porusza problemy relacji, jak również problemy zanieczyszczenia środowiska. Polecam

• Joanna Chmielewska
  • Domowa biblioteczka