Człowiek - istota społeczna

Okładka książki Człowiek - istota społeczna
Elliot Aronson Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Psychologii Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Psychologii Współczesnej
The Social Animal
Wydawnictwo Naukowe PWN
2009-01-01
1978-01-01
Józef Radzicki
psychologia społeczna człowiek w społeczeństwie socjologia

Okładka książki Człowiek istota społeczna. Wydanie nowe Elliot Aronson, Joshua Aronson
Ocena 8,1
Człowiek istot... Elliot Aronson, Jos...
Okładka książki Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? Elliot Aronson, Carol Tavris
Ocena 7,5
Błądzą wszyscy... Elliot Aronson, Car...
Okładka książki Psychologia społeczna Robin M. Akert, Elliot Aronson, Timothy D. Wilson
Ocena 7,5
Psychologia sp... Robin M. Akert, Ell...
Okładka książki Przygody Rózi i chłopca o imieniu Dziadek Elliot Aronson, Ruth Aronson, Edyta Chachulska
Ocena 7,5
Przygody Rózi ... Elliot Aronson, Rut...

Chciałabym, aby każdy przeczytał tę książkę.

Chciałabym, aby każdy przeczytał tę książkę.

Dysonans, jako następstwo podjęcia decyzji o przeczytaniu tej książki nie pozwala ocenić mi jej niżej.

Praca Eliota Aronsona uchodzi za klasyczne wprowadzenie do problemów psychologii społecznej – dziedziny, której przedmiotem (zgodnie z definicją autora) jest „wpływ, jaki wywierają ludzie na poglądy i zachowania innych ludzi” .

Aronson zajmuje się różnymi postaciami tego wpływu, przybliża i objaśnia charakter społecznych interakcji, koncentrując się na takich zagadnieniach jak: konformizm, perswazja, procesy poznawcze, agresja, uprzedzenia. Ostatni rozdział dotyczy metodologii badań psychologicznych.

Autor zrobił wszystko, by uczynić swój przekaz przystępnym i atrakcyjnym. W tym celu unikał terminologii naukowej oraz szczegółowych analiz, eksponując samą istotę przedstawianych odkryć i ustaleń. Jego narracja jest płynna, dynamiczna, pełna anegdot i przykładów odwołujących się do potocznego doświadczenia.

Tło dla rozważań Aronsona stanowi Ameryka przełomu lat 60. i 70. XX wieku (książka ujrzała światło dzienne w 1972 r.). Odniesienia obyczajowo-kulturowe (ruch hippisowski, feminizm) czy społeczno-polityczne (napięcia rasowe, wojna wietnamska) sprawiają, że "The Social Animal" jest nie tylko wnikliwym studium natury ludzkiej, ale także interesującym świadectwem epoki.

Miejscami książka wydaje się „przegadana”, nie wolna od ogólników i powtórzeń. Pod pewnymi względami jest to dla czytelnika wygodne – pozwala umysłowi na chwile odpoczynku i sprzyja utrwaleniu materiału.

Prezentując kolejne tematy, Aronson powołuje się na szereg badań i eksperymentów. Nie brakuje omówień tych najsłynniejszych – Ascha, Milgrama, Zimbardo. Przypomnijmy krótko, na czym one polegały.

Solomon Asch prosił ochotników, którzy zgłosili się do jego eksperymentu, aby w różnych próbach jak najdokładniej przyjrzeli się trzem liniom (A, B, C) i zadecydowali, do której z nich najbardziej podobny jest odcinek X narysowany obok. Gdy uczestnicy badania wykonywali zadanie w samotności, udzielali prawidłowych odpowiedzi. W grupie – sugerowali się błędną odpowiedzią udzielaną przez podstawionych uczestników (w rzeczywistości – pomocników eksperymentatora). Niewłaściwa odpowiedź była ewidentnie sprzeczna z percepcją zmysłową, a mimo to – pragnienie słuszności i lęk przed ośmieszeniem (odrzuceniem przez grupę) – zwyciężały z prawdą. Tak działa mechanizm konformizmu.

W eksperymencie Stanleya Milgrama zaaranżowano sytuację: nauczyciel-uczeń. „Nauczyciel” (w tę rolę wcieliło się ok. 40 ochotników) zadawał „uczniowi” (podstawionej "ofierze") pytania i aplikował mu impulsy elektryczne za pomocą czterech przycisków, z których każdy miał rosnącą moc. Gdy „uczeń” nie znał prawidłowej odpowiedzi, otrzymywał rzekomy wstrząs elektryczny. Kolejne błędy skutkowały silniejszymi uderzeniami. „Uczeń” reagował krzykiem, charczeniem, wołaniem o pomoc, w końcu – ciszą, jakby śmiertelną. Mimo tych drastycznych sygnałów „nauczyciele” nie powstrzymywali się od tortur. Kluczowe jest, że każdorazowo byli motywowani przez eksperymentatora, podającego się za naukowca z Yale (czyli w oczach badanych – autorytet). Byli oczywiście przekonani, że aplikowane przez nich wstrząsy są realne. Przy czym trzeba dodać, że nie widzieli, a tylko słyszeli karanego "ucznia". Brak bezpośredniego kontaktu mógł częściowo wpływać na ich zachowanie. Niemniej jednak wynik eksperymentu Milgrama okazał się przerażający – posłuszeństwo wobec autorytetu może każdego z nas uczynić sadystą.

Uczestników eksperymentu przeprowadzonego przez Philipa Zimbardo podzielono losowo na „więźniów” i „strażników”. Obie grupy spędziły kilka dni w zaimprowizowanym więzieniu, w piwnicach Uniwersytetu Stanforda (stąd nazwa „eksperyment stanfordzki”). Szybko się okazało, że w zachowaniu i odczuwaniu badanych zatarły się różnice między rzeczywistością a rolami, jakie na siebie przyjęli. „Strażnicy” zaczęli znęcać się nad „skazanymi” (zarówno psychicznie, jak i fizycznie), a ci reagowali jak prawdziwi więźniowie – bezradnością, buntem, lękiem, próbami ucieczki itp. Po sześciu dniach trzeba było zakończyć badanie, gdyż jego przebieg wymknął się spod kontroli. Wniosek: między ludźmi znajdującymi się w specyficznych warunkach wytwarza się zależność oprawca-ofiara.

Mottem książki Aronsona jest cytat z "Polityki" Arystotelesa. Warto na koniec przytoczyć go w całości, jako że stanowi myśl przewodnią rozważań amerykańskiego psychologa:

„Człowiek jest z natury istotą społeczną; jednostka, która z natury, a nie przez przypadek, żyje poza społecznością, jest albo kimś niegodnym naszej uwagi, albo istotą nadludzką. Społeczność jest w naturze czymś, co ma pierwszeństwo przed jednostką. Każdy, kto albo nie potrafi żyć we wspólnocie, albo jest tak samowystarczalny, że jej nie potrzebuje, i dlatego nie uczestniczy w życiu społeczności, jest albo zwierzęciem, albo bogiem”.

Spokojnie mógłby zmieścić istotną treść na 200 stronach zamiast na ponad 400. Przewijałam kartki z niecierpliwością az dotrę do jakiegoś ciekawego fragmentu. Plus sam ilość informacji. Gigantyczny minus sam to ze autor na prawdę za bardzo się rozpisał. Leje wodę jakby mu płacili za ilość słow.

Szczerze polecam osobom interesującym się psychologią. Wiele interesujących badań i wniosków na temat ludzkiej psychiki do wyciągnięcia. Czyta się przyjemnie, każdy laik w temacie zrozumie.

O wielu wspomnianych w książce eksperymentach już kiedyś słyszałam, ale warto było głębiej się nad nimi zastanowić i poszerzyć troszkę wiedze. Też miałam lekki problem z dłuższym czytaniem, bo zaczynałam się nudzić,ale spokojne, miarowe czytanie, żeby zostawić sobie czas na zastanowienie się nad daną problematyką wydaje mi się, że przynosi lepszy efekt niż przeczytanie całej książki od razu, więc ogólnie lektura warta polecenia, nawet osobom, które nie interesują się psychologią społeczną.

mnóstwo badań, mnóstwo analiz, przedstawione w przystępny sposób, zarówno oczywiste oczywistości, jak i te trudniejsze do ogarnięcia sprawy
super! może zaskoczyć

super! może zaskoczyć

Znakomita, wartościowa pozycja- Social Psychology 101 ;) dużo właściwie bardzo praktycznie przydatnej wiedzy na temat perswazji, wpływie społecznym, agresji i o tym jakie, nieraz niezauważalne siły, kształtują nasze decyzje i osądy.

Książa Aronsona wywarła na mnie wielki wpływ. Gdybym mógł cofnąć czas prawdopodobnie chciałbym, żeby ta książka była moim pierwszym tytułem z działu psychologii społecznej, abym mógł kolejne dzieła opracowywał w stosunku do tej.
Książka zbudowana jest z 9 rozdziałów, każdy z nich jest obszernie opisany, w większości z nich znajdziemy cenne badania naukowe, często po kilka przykładów odnoszących się do danej kwestii. Zrobiłem dla własnego użytku bardzo obszerne notatki, najbardziej jestem zadowolony z wiedzy wyciągniętej z 4 i 5 rozdziału. Są według mnie najważniejsze w tej książce i jeśli ktoś nie ma zamiaru czytać całej książki, to te dwa rozdziały powinien przeczytać od dechy do dechy. Ich tytułu to "Poznanie Społeczne" i "Uzasadnienie Własnego Postępowania". Z trochę gorszej strony, liczyłem na nieco bardziej naukowe podejście do rozdziału 8 "sympatia, miłość i wrażliwość interpersonalna". Niestety ten rozdział został według mnie potraktowany per noga. W tym rozdziale o dziwo w stosunku do całej książki. Brak jest zróżnicowanych badań do potwierdzenia różnych tez, również autor chwali się, że prowadził wiele kursów z komunikacji, a mimo wszystko zabrakło tego w tej książce, tak jakby autor po prostu chciał już zakończyć pisanie książki, co niestety pozostawiło pewien niesmak w stosunku do tego, że cała reszta jest bardzo, bardzo dopracowana. Czytałem wydanie z 99 roku, więc nie wiem jak ma się to do uaktualnionych wersji. Jedna rzecz, która mnie też nieco zdenerwowała to opisanie bardzo delikatne grup wsparcia tzw. "T". Nie pamiętam,w której książce innego autora - o ile dobrze pamiętam Michael Argyle, też nie najnowszej, ale w której były badani naukowe podważające wartość takich spotkań. Jakoby garstce tylko stan się polepszał, a większość osób uczestniczących pozostawała bez zmian bądź się pogarszał. Liczb nie chce przybliżać ponieważ ich nie pamiętam jedynie wnioski jakie przedstawiłem.
Gdyby nie braki w rozdziale 8 dałbym 10/10. Natomiast brak dobrze omówionego tego rozdziału nie wpływa na pozytywny odbiór całości - czyli pozostałych ponad 350 stron.
Gorąco polecam, jako jedno ze źródeł wiedzy. Polecam również autorów Michael Argyle'a, Roberta Cialdiniego, oraz braci Dan i Chip Heath, przed sobą mam książkę noblisty Khanemana, z której czytania relacje mam nadzieje zdać wkrótce

Zdecydowanie warta polecenia. Książka to przegląd wiedzy i badań z zakresu psychologii społecznej. Jest napisana w prosty sposób, dzięki czemu każdy laik może podejść do tej pozycji bez uprzedniego przygotowania się.